Turci se danas biju s policijom, a u Rusiji dva i po miliona ljudi učestvuje u prazničnim akcijama (FOTO)
Turska policija ispalila je suzavac kako bi rasterala grupu demonstranata koji su se protivili zabrani i maršom ka istanbulskom trgu Taksim želeli da proslave 1. maj Praznik rada, javlja AFP. U nešto drugačijoj atmosferi prvi maj je obeležen i u Moskvi i Sankt Peterburgu.
Slavimo 1. maj, a retko ko zna da je sve počelo krvavom borbom: Evo zbog čega je danas praznik
Agencija navodi da je policija pokušala da zaustavi oko 200 demonstranata u kvartu Gajretepe u evropskom delu Istanbula, koji su krenuli ka cuvenom trgu uprkos tom što su im gradske vlasti zabranile marš.
Hiljade ljudi, uključujcuhi sindikate, učestvuju u šetnji moskovskim Crvenim trgom povodom Međunarodnog dana rada, a prisutne je pozdravio gradonačelnik ruske prestonice Sergej Sobjanjin.
Interfaks, navodi, pozivajući se na izvore u policiji, da na ulicama ima 130.000 ljudi.
- Kada smo se prošle godine okupili ovde, na Crvenom trgu, govorili smo da će Moskva i Moskovljani prevazići sve poteškoće, probleme. Danas možemo reći da se to i desilo: u Moskvi se otvaraju desetine novih preduzeća, tehnoloških parkova, desetine hiljada radnih mesta, polako se povećava realna plata, nastavljaju se izgradnje stanova - poručuje Sobjanin.
- Moskva se razvija, u Moskvi je dobro raspoloženje. Mi ćemo uspeti! Čestitam vam Prvi maj, praznik proleća i rada - dodao je on, prenosi Sputnjik.
Zajedno sa gradonačelnikom Moskve bio je i predsednik Federacije nezavisnih sindikata Rusije Mihail Šmakov i predsednik Moskovske federacije sindikata Mihail Antoncev.
U šetnji su učestvovali radnici u industriji, učitelji, lekari, sportisti itd. Ove godine šetnja se održava pod parolom „Za pristojan posao, platu i život!“.
Federacija nezavisnih sindikata Rusije tradicionalno organizuje masovne prvomajske akcije u 700 gradova i sela.
Očekuje se da će u njima učestvovati oko dva i po miliona ljudi. U Rusiji se 1. maj kao Dan međunarodne solidarnosti radnika redovno proslavlja od 1890. godine.
Posle Oktobarske revolucije praznik je počeo i zvanično da se slavi - tog dana su se održavale masovne šetnje radnika i parade.
Drugog dana praznika, po pravilu, u celoj zemlji su se održavale tzv. „majovke“, masovno praznovanje u prirodi.
Šetnja je organizovana i u centru Sankt Peterburga, a među učesnicima su pored predstavnika sindikata, navodi Interfaks, i gubernator oblasti Georgij Poltavčenko i drugi zvaničnici, predstavnici različitih partija i pokreta.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cika Velja
Kod Turci guzva moze samo za Bajram,sad ce to Erdogan da izregulise? Omaklo se coveku!!!
Podelite komentar
Warhammer
A srbi rostiljaju,moze im se,svi bogati,dobre plate,uredjena zemlja,slika i prilika kultivisanog drustva..a,eno banane...
Podelite komentar
Kinezofil
Turci kao Turci.Nista cudno.
Podelite komentar