MISTERIJA IZVORA SAVINA VODA: Svako ko je hteo da je priključi na vodovod - UMRO JE (FOTO)
Vekovima je izvor Savina voda u srcu Šumadije pojio žedne putnike namernike, ali i stoku, divlje životinje, u bazenu su se kupala deca. Čovek je ipak hteo više, da vodu sprovede do kuća u selima i pretvori ga u vodovod. Ali, kao da je izvor trebalo da postoji samo za prolaznike, putnike. I svako ko je vodu pokušao da ukroti u vodovod, umro je. Kada putnika i pastira više nije bilo da u njemu tole žeđ, izvor je jednostavno stao. Razlozi možda leže u dva groba nedaleko od vode.
Vesić: Izgradnjom vodovoda, kvalitetniji život za žitelje barajevačkog Lisovića
BEZ NJE NEMA ŽIVOTA: Ipak, istorijat vode OPOMINJE da moramo da pazimo više! Da li će je BITI SUTRA?
Savina Voda smeštena je u šumi, na brdu Svetinja, nedaleko od kragujevačkog sela Vlakča. Veruje da je Sveti Sava pohodeći šumadijske krajeve, štapom zakrstio zemlju iz koje je potekao izvor.
- Svako ko je pokušao da vodu s izvora priključi u svoje domaćinstvo nastradao je pod čudnim okolnostima. Jedan zastavnik iz kraja odveo je vodu u svoju kuću i potom poginuo u saobraćajnoj nesreći u Mladenovcu.
- Neki Radoje priključio je i stradao u Švajcarskoj. I tako po redu, ko god je vodu hteo za sebe. Najzad je stala. Više tu vodu ne koristi niko. Pun bazen, a niko ne može da je koristi. Ako verujete u boga, onda znate da smo mi ovde, na ovoj zemlji, da slušamo onog koji nas je poslao.
- A ta voda je valjda data svima koji prođu, nije ničija i svačija je. Kada više niko nije imao koristi, voda je stala. Ja sam poslednji koji se u njoj od detinjstva kupao i pio je - kaže Živomir Petrović iz Vlakče.
Deo misterije izvora možda su i spomenici u neposrednoj blizini Savine Vode, skriveni u šumi. Reč je o spomenicima dvojici Savinih slugu koji su tu, veruje se, umrli. Jedan uspešno odoleva zubu vremena, dok se drugi polomio. Ovo mesto, pričaju Vlakčani, pohodili su i lopovi.
Dragoljub Švabić objašnjava da se u kraju verovalo da se kraj kamenih spomenika nalazi zakopano blago. Mnogi su kopali, rupe ostale, ali ništa nije nađeno.
- Odmah pored spomenika pratnji Svetog Save nalazi se spomen ploča. O njoj je nastala posebna legenda. Kamen nije iz ovog kraja, niti su ovde ikada takvim pločama prekrivani grobovi. Kako bilo, jedan je seljak odvukao ploču kući i postavio je kao prilaz u dvorište.
- Od kada je tu namestio, u kući nije oka sklopio. Noću bi čuo glasove, kao da neko vuče stvari po sobama, škripalo je i treskalo. Za koji dan je shvatio, natovario onu ploču i vratio je gde je našao. Mir mu se vratio u kuću - kaže Švabić.
Niko u selu ne zna detalje ni o izvoru, ni o spomenicima, ni o pomenutoj ploči. Tražili su pomoć u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Kragujevcu, ali ništa novo nisu saznali.
Zbog toga kolaju priče da je izvor namenjen putnicima, pastirima, žednim prolaznicima, kao što su bili preminuli iz pratnje Svetog Save.
Voda je data svima, a kada su svi pokušali da je prisvoje, samo je stala. Već za koju deceniju, ovu priču mladima neće imati ko da ispriča. Zbog toga meštani pokušavaju da nađu način i očiste od deponija ovaj kraj, da bi priču ostavili svojoj deci, ali i turistima i svim putnicima namernicima.
(Marija Raca)
Video: Ovako je izgledala ponoćna liturgija u Hramu Svetog Save: Mir Božiji, Hristos se rodi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Непозната
Dobro je sto jos postoje takvi izvori treba da ih ostavimi i slefecim pokoljenjima da znaju da ima nesto vredno i da to treba da se cuva a ne da se ptisvaja samo za sebe.
Podelite komentar
Crnac
Od kog Save je voda pa jos umiru,!
Podelite komentar
Svasta
Svasta
Podelite komentar