Malo poznata priča o ljubavi Australijanke i srpskog oficira: Spašavala je ranjenike, pa se zaljubila u starešinu
Niš će do kraja ovog meseca biti domaćin izložbe „Narednik Oliv Kelso King – Australijanka u srpskoj vojsci“ organizovanoj u čast žene koja je svoj život posvetila spašavanju srpkih vojnika u Prvom svetskom ratu, ali i pomaganju narodu nakon okončanja ratnih dejstava.
DOGODILO SE NE OČEKIVANO: Šekspir oživeo posle četiri veka i to u SUPERMARKETU (FOTO)
Među brojnim fotografijama koje svedoče o životu hrabre Australijanke je i jedna na kojoj je Srbin, srpski oficir Milan Jovičić u koga se zaljubila i koga nikada nije prežalila, pa čak ni onda kada se oženio drugom devojkom.
Oliv Kelso King rođena je 1885. godine u Sidneju. Kao tridesetogodišnjakinja pridružuje se Škotskoj ženskoj bolnici koja stiže u Solun u pomoć savezničkim trupama.
Kada se Škotska ženska bolnica povukla, ona ostaje i postaje jedina Australijanka koja je služila u srpskoj vojsci.
Vozila je kamion koji je prepravila u sanitetsko vozilo i nazvala ga „Ela“, skraćenica od engleske reči za slona, zbog njegovog izgleda.
Pokazivala je veliku hrabrost u spašavanju ranjenika i dovoženju vojnika do prvih borbenih linija zbog čega je dobila čin narednika i srebrnu medalju.
Njena posvećenost srpskom narodu ne prestaje ni nakon rata, uz pomoć svog oca i sunarodnika otvorila je kantine po celoj tadašnjoj Jugoslaviji i obezbeđivala hranu i lekove za stanovništvo.
Preostali novac poklonila je Univerzitetu u Beogradu, Dečjoj bolnici u Sremskoj Kamenici i nizu udruženja.
Za svoj humanitarni rad 1920. godine kralj Aleksandar joj je uručio orden Svetog Save.
Milana Jovičića upoznala je 1916. godine u Solunu gde je mladi oficir za vezu sa britanskom vojskom posećivao u bolnici dok se lečila od malarije.
To je bila ljubav na prvi pogled, od milja su se zvali „Olinka“ i „Jovi“.
Međutim, na veliku žalost Australijanke, naočiti Srbin dao je svoju oficirsku reč devojci iz kraljevske porodice kojom se i oženio 1918. godine.
Oliv Kelso King se u Australiju vratila 1920. godine a Srbiju je posetila još samo 1922. godine kada je prisustvovala venčanju kralja Aleksadra. Nikada se nije udala, a preminula je 1958. godine.
Do njene smrti u svojoj sobi je čuvala fotorafiju Milana Jovičića.
(D.R.)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
acko
..ratne sudbine..
Podelite komentar
Fender
Kako su ljudi prije bili ruzni jbt, a sad evolucija bato
Podelite komentar