Stanovnici Šida odahnuli: Zatvara se Prihvatni centar za migrante

 ≫ 
  • 11

Na sednici Opštinskog saveta za bezbednost u Šidu doneta je odluka o zatvaranju Prihvatnog centra za migrante kod Železnicke stanice u tom gradu. Sednici je prisustvovao i državni sekretar u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nenad Ivanišević.

Migranti upadaju u prazne kuće i vikendice kako bi se zagrejali

- Dobili smo podršku od nadležnih institucija za našu inicijativu o zatvaranju Prihvatnog centra u samom gradu. Ovog vikenda očekujemo da počne etapno iseljavanje migranata i njihovih porodica - rekao je predsednik opštine Šid Predrag Vuković.

On je dodao da su se pokazali kao dobri domaćini prema migrantima i zahvalio se građanima Šida na strpljenju i poverenju koje su ukazali opštinskim vlastima u rešavanju ovog problema.

Kako je rekao, svaki migrant uživao je punu zaštitu Srbije, ali da se u brojnim slučajevima migranti u Šidu nisu pokazali kao dobri gosti.

Državni sekretar Nenad Ivaniševic istakao je da je bezbednost građana Srbije na prvom mestu, te da se izvinjava građanima Šida ukoliko su doživeli neprijatnosti od migranata.

Iz Prihvatnog centra u Šidu, akcijom UBPOK pre dve nedelje, već je iseljeno stotinak najekstremnijih migranata, uglavnom Avganistanaca i Pakistanaca sa prekršajnim i krivičnim prijavama, koji su autobusima prevezeni u Preševo.

Foto: Tanjug/ Oksana Toskić Foto: Tanjug/ Oksana Toskić

Kako je u međuvremenu pridošlo još migranata u Prihvatni centar u Šid, sada se tamo, prema podacima nadležnih, nalazi oko 400 migranata - stotinak samaca i 300 migranata sa porodicama.

Svi oni iz Prihvatnog centra kod Železničke stanice u Šidu biće, kako je najavljeno medijima, iseljeni tokom narednog vikenda i preko prvomajskih praznika u druge, manje prihvatne centre u Srbiji, gde će im biti obezbeđeni dobri uslovi i, kako je naglašeno, bolja kontrola njihovog kretanja.

Da li će se za migrante iz Šida otvoriti i neki novi manji prihvatni centri u Srbiji, novinarima nije precizirano.

Foto: Tanjug/Rade Prelić Foto: Tanjug/Rade Prelić

U preostala dva prihvatna centra na teritoriji šidske opštine Adaševcima i Principovcu trenutno boravi oko 2.000 migranata.

Meštani Šida su se pobunili protiv migranata početkom aprila kada se u ovom gradu dogodio incident u kome je migrant naoružan upao u kuću u kojoj su bile maloletne devojčice.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

- Bezbednost građana nam je na prvom mestu, situacija u Šidu je alarmantna i više nema vremena za čekanje. Grad je pun migranata, na teritoriji opštine Šid imamo čak tri prihvatna centra sa 2.000 migranata, uglavnom iz Maroka, Pakistana i Avganistana, koji stalno prave incidente, kradu, fizički se obračunavaju, međusobno, ali i sa građanima - rekao je tada Vuković.

On je dodao da poslednji incident kada je migrant sa sekirom upao u porodičnu kuću u Šidu u momentu kada su tamo same bile dve devojčice je kap je koja je prelila čašu.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Predstavljena knjiga "Smej se ako imaš zube" Zite Rucke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Do kad vise?

    26. april 2017 | 00:31

    Zasto, ali zasto, pustate avganistance i pakistance u Srbiju? Zasto ih ne vracate nazad? Toliko ljudi iz Sirije je proslo kroz Srbiju bez .incidenta, a sta je ovo majko mila, ja ih se plasim na slici kad ih vidim, Ne mogu ni da zamislim kako je mestanima u Sidu i ostalim mestima gde su ti prihvatni centri.

  • solo

    26. april 2017 | 03:54

    Zašto primamo migrante,pa nije Srbija kriva za njihovo zlo? To su sve dezerteri.

  • Mare

    26. april 2017 | 01:57

    "Vlada Srbije donela je uredbu o programu podsticaja za migrante u 2017. godini kojom je predvidjeno da se iz budžeta izdvoji 320 miliona dinara da bi se poboljšali uslovi života tim ljudima, to praktično znači da će porodice migranata moći da dobiju od 200.000 dinara, koliko je predvidjeno za pokretanje sopstvenog biznisa u poljoprivredi ili zanatstvu, do 1.400.000 dinara koliko je država spremna da finansira kupovinu i adaptaciju seoskog domaćinstva da bi im se obezbedio krov nad glavom." Ja sam sokiran kada sam saznao za ovo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA