Ovo je jedina "seoska čistoća“: Ima jednog radnika. Radi sve za platu od 12.000, svi ga obožavaju (FOTO)

 ≫ 
  • 32

Šumadijsko selo Vlakča jedino je u Srbiji koje ima svoju, mini Gradsku čistoću, tačnije - seosku čistoću.

Kakva Grčka, ovo je Šumadijsko more, skriveno u srcu Srbije: Nalazi se na 2 sata od Beograda i pravi je raj (FOTO) (VIDEO) (MAPA)

Od opreme za odvoženje smeća, "firma“ ima samo traktor i malu prikolicu. Jedini zaposleni, koji je i direktor i sekretarica i vozač i đubretar je - Rade Jovanović. S njim je razgovarala novinarka portala Telegraf.rs Marija Raca.

- Nekima je u selu bilo ispod časti da budu đubretari, ali meni je ispod časti da kroz ovu našu lepotu leti đubre i kese. Na dve nedelje obilazim selo, oko 200 kuća i skupim oko 200 džakova đubreta. Krećem ujutru u 10 i radim do uveče. Za taj dan pređem oko 10 kilometara, uz brdo, niz brdo, po kamenu.

- Naše je selo razuđeno, a ima deonica kojima zimi jedva mogu da prođem i traktorom, ovde kamion „Čistoće“ ne može ni leti. Radim ovo jedno godinu i po, a nisam izostao ni po najvećem ledu i snegu - kaže Rade.

Foto: Telegraf Pomaže svima i svi ga vole /  Foto: Telegraf

On radi i više od onoga šta mu je posao. Kada ga meštani pitaju šta će sa gvožđem koje nemaju gde, on ga odveze svojoj kući, jer se plaši da bi sve to završilo u jarugama kraj puteva i njiva.

- Ne mogu to da ostavim na sabirno mesto, jer kamioni smećari nisu za gvožđe i građevinski otpad. Kod kuće to sortiram, pa prodam otkupljivačima kad naiđu. Em ne prljamo prirodu, em kane koja sitna para i svima dobro, kaže ovaj posvećeni seljak koji obožava svoj kraj.

Foto: Telegraf Svi ga rado dočekuju, tu je i za Uskrs / Foto: Telegraf

A Radeta Vlakčani dočekuju kao gosta. Svi bi da sami u prikolicu ubace đubre, ali Rade im ne dozvoljava. Kafu ipak ne odbija. Nakon Vaskrsa, pred kućama je dočekivan sa jajima i kolačima.

Borići iz Vlakče, švajcarski penzioneri, kažu da ako se ovakva briga o čistoći sela nastavi, ono će početi da liči naŠvajcarsku.

- Ranije smo do sabirnog mesta gde dolazi kamion "Čistoće“ morali đubre da nosimo po dva kilometra, autom. Ako nešto iz kese iscuri, treba ribati gepek. Ovo je za nas takvo olakšanje, a Radeta obožavamo jer je ljudina, kaže Gordana Borić insistirajući da skuva kafu.

Par kilometara kraj livada i njiva, stiže se u dvorište Miroslava Pavlovića. Domaćica Radeta dočekuje Vaskršnjim jajima i čokoladom.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Ovom čoveku orden treba dati. Razmisli samo kako je na ciči zimi voziti traktor od ujutru do uveče, uz ova brda po snegu i ledu. Ma, svaka mu čast. Spasio nas je od đubreta - kaže domaćin.

Rade je nedavno od "Čistoće“ dobio uniformu. Za platu od 12.000 on radi dva puta mesečno, koristi svoj traktor i prikolicu, ali od svojih para plaća gorivo i sve eventualne kvarove.

Kad nije "đubretar“ Rade je poljoprivrednik, ima svoje imanje, stoku, njive. Ovaj posao radi da bi deci sačuvao čisto selo.

U Šumadiji je u toku priprema da se recept iz Vlakče prepiše i u drugim okolnim selima.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Marija Raca)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • plavi safir

    23. april 2017 | 11:55

    Skidam kapu!

  • Borca

    23. april 2017 | 11:45

    Svaka cast za ovog coveka. Ako ne mogu da mu daju vecu platu, neka mu daju gorivo. Da je u svakom selu bar jedan ovakav covek bila bi Srbija mnogo cistija. Plasticne kese treba zabraniti, bilo bi daleko manje smeca. To je najgori izum, u evropi izbacen jos davno, kod nas te kese opstaju, dele ih velikodusno u prodavnicama, koristi se pet min, zavrsi u smecu.

  • Milka

    23. april 2017 | 11:33

    Zalosno i tuzno da zako vredan i human covek ima malu platu ?! A te kese iz prodavnica zabraniti za upotrebu u celoj Stbiji.. sad sam u gostima kod dece u CH i nema ni ujrdnoj radnji vise tih kesica ni bacanja po ulicama... a pet flase se skupljaju u korpe i rekliciraju ..

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA