U Srbiji ne postoji zakon koji zabranjuje isplatu plata na ruke!
Nijedan zakon naše države poslodavcima ne brani da radnicima zarade isplaćuje u kešu, ali to retko ko čini. Gotovinske isplate su još "žive" samo kod poslodavaca koji ne plaćaju poreze i doprinose na pun iznos plate, pa tako izbegavaju poreznike. Legalna, propisno oporezovana, plata "na ruke" izašla je iz mode, ali ne i iz zakona, pišu Novosti.
Nov način obračuna plata prosvetarima: Zarade će dobijati po učinku!
- Zakonom o radu nije propisan način isplate zarade, odnosno nije propisano da se zarada mora uplatiti na tekući račun zaposlenog - rečeno je za Novosti u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja:
- Pravilnikom o sadržaju obračuna zarade, odnosno naknada zarade je propisano da obračun zarade, "platni listić", sadrži podatke o zaposlenom, uključujući i naziv banke i broj računa na koji se isplaćuje zarada. Ovo znači da poslodavci za zaposlene koji nemaju otvoren tekući račun u banci, koji su se izjasnili za isplatu zarade na ruke, ne popunjavaju ove podatke u platnom listiću.

I n Narodnoj banci Srbije potvrđuju da ni po jednom zakonu građani za prijem plata i penzija nisu u obavezi da imaju otvorene tekuće račune
- Zakonom o platnim uslugama propisuju se vrste platnih usluga, među kojima je usluga otvaranja i vođenja platnog računa, kao i to ko može da pruža platne usluge. Navedenim zakonom nije utvrđena obaveza da fizička lica moraju da otvore tekući račun u banci na koji će da primaju uplate zarade - ističu u centralnoj banci za Novosti.
(Telegraf.rs / Novosti)
Video: Dinčić: Vučićevo stanje trenutno zadovoljavajuće, za sat vremena napušta VMA
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
gaga
Zakon omogućava privatnim preduzetnicima da manipulišu i oštećuju državu i zaposlene.Obračunavaju se zarade pa vešto kalkulišu kako uz minimalac tobože ostatak zarade isplaćuju radnicima "na ruke",a toga naravno nema.Vrlo često isti šablon sprovode i na minimalnoj zaradi tako da zaposleni ne dobijaju ni minimalno jer su razliku dobili preko tzv "blagajne".Doživela sam isto i ne krivim privatnike već institucije koje to omogućavaju.
Podelite komentar
Dusko
Zato poslodavci isplacuju minimalce na bankarskim racunima a preostali deo na ruke, da bi izbegli placanja veceg poreza. Srbijo stani na put tim prevarama na stetu Srbije.
Podelite komentar
Misirac
Na ruke je i pravednije.Zašto da nas banke deru svojim nametima za tekuće račune i kartice.Uzimaju nam već crno ispod noktiju pa hajde malo i banka da nas dokusuri
Podelite komentar