Preduzeća čekaju na naplatu u proseku 134 dana
Za isporučenu robu ili obavljenu uslugu preduzeća u Srbiji danas novac čekaju u proseku čak 134 dana.
Krajem prošle godine preduzeća su na svoj novac čekala sedam dana manje. U Srbiji je prosek tri puta veći nego u EU, dva puta veći nego u regionu.
Poslednja anketa Unije poslodavaca, koja je sprovedena početkom juna, potvrđuje da je i dalje "najdalji" dinar zarađen u građevinskoj industriji. Na račun leže tek 223 dana po obavljenom poslu.
U elektroenergetici račun "odleži" u proseku dobrih 220 dana, dok su u prehrambenoj industriji rokovi plaćanja probili šest meseci - 182 dana.
- Budući da je u 2012. zabeležen dalji pad industrijske proizvodnje, kao posledica smanjene tražnje, prvenstveno na domaćem, ali jednim delom i na inostranim tržištima, mnoga proizvodna preduzeća su ponudila svoju robu na dodatno odloženo plaćanje - objašnjavaju u Uniji poslodavaca.
Tako su firme praktično na sebe preuzele rizik kreditiranja građana. Kupovna moć stanovništva je realno opala za 26,5 odsto u odnosu na 2008. godinu.
- Rokovi naplate potraživanja u Srbiji i dalje su gotovo trostruko veći od proseka u Evropskoj uniji. Njihov prosek je oko 40 dana. U Srbiji se bezmalo dvostruko više čeka nego u zemljama u okruženju, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Makedoniji, gde je prosečan rok naplate 69 dana - ističu u Uniji poslodavaca.
Preduzeća su anketirana o tome ko im najviše duguje, i petina, 21,6 odsto, kaže da su to druge privatne kompanije. Republika i njena javna preduzeća dužnici su u 10,54 odsto, a lokalne samouprave i njihova javna preduzeća u 16,79 odsto slučajeva. Potrošači su najveći dužnici u 3,56 odsto slučajeva.
Na spisku je i poreska uprava. Ona na ime povraćaja poreza na dodatu vrednost dužnik je kod 2,98 odsto anketiranih.
(Telegraf.rs / Izvor: Novosti)
Video: Pitali smo nutricionistu kako otopiti kilograme posle praznika
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.