Šta će biti s kreditima u švajcarcima: Ako se donese pogrešna odluka, posledice mogu snositi građani cele zemlje
Udruženje bankarskih klijenata "Efektiva" je ponovo uputilo zahtev za hitno donošenje Zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima u evre, nakon što je Ustavni sud Hrvatske doneo Rešenje po kom je Zakon o konverziji kredita u švajcarskim francima proglašen ustavnim, čak i svrsishodnim u pomoći građanima Hrvatske koji su zaduženi kreditima u ovoj valuti. Kako kažu u Efektivi, to je do sada bio glavni argument koji je NBS koristila kao razlog da se ne donese isti zakon i u Srbiji, pa smo tim povodom kontaktirali NBS, gde su nam rekli da i dalje nema uslova za takvo rešenje u Srbiji.
Za kredit za stan od 150.000 švajcaraca, moraju da vrate 400.000, ili ostaju na ulici!
EFEKTIVA BEZ EFEKTA: Udruženje bankarskih klijenata bez podrške NBS i banaka
Udruženje klijenata je, naime, podsetilo na surov primer gde je korisnik podigao 150.000 evra u francima, uplatio banci 135.000 evra, a banka od njega potražuje još 400.000 evra.
"Tražimo od NBS i Vlade Srbije hitno donošenje ovog Zakona, kako bi se sprečilo dalje otimanje nekretnina od strane banaka. Podsećamo da je ovakvo zakonsko rešenje doneto u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a da je u BIH u proceduri, te da jedino u Srbiji, od svih zemalja bivše Jugoslavije, država, odnosno centralna banka nisu uradile ništa konkretno kako bi pomogle svojim građanima", stoji na sajtu udruženja.
Međutim, u centralnoj banci tvrde drugačije i podsećaju da su 2015. propisali četiri modela aneksiranja ugovora o kreditu, gde prema prva dva modela postoji opcija konverzije kredita iz franaka u evre i koje su banke dužne da ponude korisnicima stambenih kredita, ali to očito nije slučaj u praksi.
Takođe podsećaju da su tačkom 2. Odluke o merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema u vezi sa kreditima u stranoj valuti regulisali postupanje banaka u vezi sa jednostranim povećanjem neodredivih elemenata promenljive kamatne stope – bez obzira na stranu valutu u kojoj je kredit indeksiran – i to na način da se ukupan iznos sredstava koji su banke naplatile po ovom osnovu uračuna u prevremenu otplatu kredita.
- Po tom osnovu banke su vratile korisnicima kredita oko 5,13 milijardi dinara. Podsećamo i da je Narodna banka u maju 2013. godine dala i preporuku bankama (Preporuka BAN 001/13) čiji je cilj bio da se korisnicima kredita u francima u naredne tri godine omogući otplata nižih rata kredita, i to tako da se razlika između svake stvarne i umanjene rate odlaže na period od tri godine i na tako odloženo potraživanje se ne obračunava kamata - kažu u NBS za "Telegraf".
Ovakve mere centralne banke nisu dale rezultate, bar prema dokumentaciji "Efektive" u kojoj su evidentirana četiri slučaja samoubistva korisnika švajcarskih kredita "koji su sebi oduzeli živote, ostavljajući svoje porodice da se i dalje bore sa dugovima".
Na najnoviji pokušaj udruženja, banka je dala sledeći odgovor:
- Kada se predlažu rešenja za ovakve probleme, mora se imati u vidu da su svaka zemlja i okolnosti u njoj različite, da se rešenja ne mogu prepisivati i da se uvek postavlja pitanje ko će snositi troškove pojedinih rešenja, a posledice pogrešnih odluka mogu snositi svi građani Republike Srbije - rekli su u NBS.
Da li smatrate da treba prebaciti kredit iz švajcaraca u evre i ko to treba da uradi - država novcem građana ili privatne banke? Odgovore ostavite u komentarima.
(S.Vasić - s.vasic@telegraf.rs)
Video: Neko se baš potrudio da ukrasi ovaj automobil: Ovo je jelka na četiri točka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bgd
NBS radi u svačijem interesu samo ne u interesu građana. Rešenja koja su bila ponuđena predstavljaju vređanje inteligencije. Čista kozmetika, ništa više. Pravo pitanje je da li su banke zaista povukle kreditne linije u CHF i odobravale kredite ili su u pitanju dinarska sredstva koja se samo indeksiraju u CHF. Ako je ovo drugo u pitanju, a najverovatnije jeste, onda je ponašanje NBS skandalozno i u funkciji je neosnovanog bogaćenja banaka.
Podelite komentar
sale
Pa zar premijer nije rekao pre sest meseci resenje za 15 dana?? Zasto bar jednom ne stane u odbranu gradjana bar jednom?? Znam da ovo necete objaviti!!!
Podelite komentar
Neso
Banke moraju i trebaju da snose troskove svih konverzija jer one nisu niti imaju bilo kakav trosak zbog CHF ,kako one uzimaju dinare konvertuju u evre i iskazuju u CHF. Drugo do sada su se naplatili u svi oblicima od kada CHF ojacao na trzistu,trece zelenasenje je zakonom zabranjeno a ovo je vid zelenasenja. Cetvrto ja sam spreman da se plati za moj novac koji daje Srbiji da se moji sugradjani zemljaci izvuku iz bede,peto da se uradi konverzija po sistemu kada je uzet kredit.
Podelite komentar