Hronologija avionskih nesreća u Srbiji: Od 2010. godine poginulo 17 ljudi

 ≫ 
  • 2

Iako avionske nesreće u Srbiji nisu čest slučaj, u proteklih sedam godina, u padovima raznih tipova letelica poginulo je 17 ljudi .

SUZE HEROJA: Piloti plakali dok je Dejanovo telo zauvek nestajalo u humci. Jedva su mu uputili ove reči (FOTO)

Pad "Super galeba G-4"

Poslednja nesreća se dogodila prošlog petka, kada je vojni avion pao na njivu u mestu Slatina kod Šapca, u njoj su poginula dvojica pilota. Vojska je juče završila s uviđajem na mestu pada, a tačan uzrok biće poznat nakon okončanja istrage.

Dosad je poznato jedino da se obojica pilota nisu katapultirali, zbog čega se veruje da su do poslednjeg trenutka pokušavli da preusmere letilicu dalje od naselja i porodičnih kuća, u čijoj su se neposrednoj blizini naposletku i survali.

Potpukovnik Nenad Ćulibrk iz Komande RV i PVO i kapetan Dejan Pandurović sahranjeni su danas na Novom groblju u Beogradu i Šapcu.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Pad helikoptera

Prethodna nesreća većih razmera dogodila se pre više od godinu dana, kada je vojni helikopter pao u blizini Aerodorma Nikola Tesla u Surčinu. U nesreći je poginulo sedam osoba, među njima i beba iz Novog Pazara koju je helikopter prevozio za Beograd zbog potreba lečenja. Istragom je utvrđeno da su nesreću izazvali loši vremenski uslovi.

Poginuli instruktor i učenik

Mesec dana uoči pada vojnog helikoptera, na aerodromu "Ečka" u Zrenjaninu srušio se avion "cesna" u kome su poginuli instruktor letenja i učenik. Istragom je utvrđeno da je za nesreću kriva posada koja nije postupala po procedurama.

Smrt biznismena

Početkom oktobra 2012. na aerodormu u Bačkom Jarku srušio se sportski avion. Poginuli su biznismen Tomislav Đorđević (64) koji je upravljao avionom, kao i njegov saputnik Bojan Joksimović (28). Nakon opsežne istrage, ustanovljeno je da je ljudski faktor uzrok pada letilice, tj da je biznismen Đorđević u određenoj fazi letenja načinio kobne greške.

Foto: Wikipedia/Srđan Popović Foto: Wikipedia/Srđan Popović

Pad "laste" u dvorište

Vojni avion "lasta" srušio se u septembru 2014. u dvorište porodične kuće u Novoj Pazovi. Obojica pilota uspeli su da se katapultiraju iz letilice, ali je jedan od zadobijenih povreda ubrzo preminuo na VMA.

Nesreća u Ratarima

U padu sportskog aviona u ataru sela Ratari kod Obrenovca u avgustu 2012. poginuli su pilot Miroslav Veselinović i njegov saputnik Đorđe Vujić, student bogoslovije. Mediji su tada izveštavali da je nesreću izazvao kvar na letelici, a do rušenja je došlo u trenutku kada je pilot odlučio da napravi još jedan krug pre sletanja.

Smrt na prvom letu

Pilot Davorin Pavlović (66) i njegova saputnica Aleksandra Šišković (22) poginuli su u septembru 2010, kada se sportski avion "zlin" srušio na civilnom aerodromu u Lisičjem jarku kod Beograda.

Pavlović je bio penzionisani vojni pilot sa ogromnim iskustvom, a devojci koja je sa njim nastradala to je bila prva vožnja avionom.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mlj1228

    10. april 2017 | 18:25

    Nikako da shvatim , zasto se nisu katapultirali. Kada se jednom , na sajmu avijacije u Francusjoj , srusio ruski "suhoj" , pilot je samo na nekoliko metara od zemlje uspeo da se katapultira , i tako spasio sebi zivot. Moguce je samo da je sistem za katapultiranje odkazao , sto ce se zasigurno zataskati , jer treba isplatiti ostetu familijama pilota.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA