Borba protiv melanoma: Prijavite se za besplatan pregled kože u celoj Srbiji! Rok je 5. maj!
Povodom obeležavanja 8. maja dana Euromelanoma 2017. biće organizovani besplatni skrining pregledi u 27 gradova širom Srbije, u državnim klinikama i bolnicama, kao i u privatnim dermatološkim ordinacijama, saopštila je Lidija Kandolf- Sekulović, nacionalni koordinator kampanje Euromelanoma.
KORAK NAPRED U BORBI PROTIV MELANOMA: Naučnici na korak od pronalaženja leka!
ZABRANJUJU SE SOLARIJUMI? U Srbiji sve više devojaka obolelih od melanoma
Pregledi će biti organizovani u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Kragujevcu, Požarevcu, Čačku, Požegi Vrbasu, Boru, Negotinu, Prokuplju, Smederevskoj Palanci, Valjevu, Užicu, Zrenjaninu, Kikindi, Pančevu, Vršcu, Subotici, Vlasotincu, Leskovcu, Zaječaru, Knjaževcu, Pirotu, Štrpcu, Gračanici, Kosovu Polju i Kosovskoj Mitrovici.
Svi zainteresovani mogu da se prijave za pregled putem aplikacije postavljene na web stranici Euromelanoma popunjavanjem upitnika o stepenu rizika za nastanak raka kože, u periodu od 10. do 30. aprila, kao i putem telefona od 3. do 5. maja od 8 do 20h, putem besplatne telefonske linije na broj: 0800 222 888.
U okviru kampanje Euromelanom 2017 u Srbiji, dodatno su organizovani ciljani pregledi osoba koji imaju visok rizik za nastanak melanoma i drugih oblika raka kože.
- Ove godine ćemo dati prednost u zakazivanju onim građanima kod kojih postoji povišen rizik za nastanak raka kože, ali će i svi drugi građani moći da zakažu pregled kao i ranijih godina od 3. do 5. maja - rekla je Sekulović.
Prema podacima Registra za rak Republike Srbije, u periodu od 2007. do 2012. godine bilo je 624 novoobolele osobe od melanoma, a u istom periodu, u proseku se godišnje registrovalo 252 osobe umrle od melanoma, 149 muškaraca i 103 žene.
U odnosu na druge svetske zemlje (Australija i Novi Zeland), Srbija se sa stopama oboljevanja nalazi u grupi zemalja sa nižim rizikom oboljevanja, ali se broj obolelih povećava svakih pet godina za 20 odsto, pre svega zbog nekontrolisanog izlaganja UV zračenju stanovništva u prethodnih 50 godina.
Poseban problem je činjenica da se 80 odsto pacijenata dijagnostikuje u kasnoj fazi, kada je tumor debljine veće od 1 milimetar, kada je daleko veći rizik od daljeg širenja bolesti u limfne čvorove i unutrašnje organe, navodi se u saopštenju.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Iju
Ne razumem,zar se ovakvi pregledi inace naplacuju,ja sam mislila da ako neko primeti neku promenu,uzme uput i ode kod specijaliste???
Podelite komentar