OTKRIVAMO: Da li će u Srbiji poskupeti hrana i struja zbog najnovije Trampove odluke
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić tvrdi da ni jedna zemlja ne može biti imuna na kretanja u svetu, pa ni Srbija, pogotovo što, kako kaže "Trampova politika može odvesti svet u različitim pravcima"
Nakon američkog raketnog napada na Siriju, ruska rublja je danas potonula najviše među glavnim svetskim valutama, jer je, kako ocenuju analitičari, time izbrisana nada u poboljšanje rusko-američkih odnosa pod administracijom Donalda Trampa. Uporedo je cena nafte na svetskim tržištima porasla, što, ako se sukobi nastave, može rezultirati ozbiljnim poremećajima kursa dinara kod nas - čak dovesti i do inflacije!
Naime, usled najnovijih događaja, cene akcija, kako na evropskim, tako i na moskovskoj berzi su pale, ali su zato cene obe vrste nafte skočile na maksimum za samo mesec dana.
Porasle su i cene zlata, ali i vrednost evra na valutnim berzama (trenutna cena zlata porasla na 1.266 dolara, dok je na valutnim berzama evro porastao na 1,0650 dolara, funta je skočila na 1,2463 dolara, a dolar je pao na 110,55 jena).
Šta ovo znači za Srbiju?
Nije nemoguće da nestabilnost na Bliskom istoku ne izazove posledice i po našu ekonomiju, smatraju stručnjaci. Ako nafta nastavi da poskupljuje, Srbija može biti u velikom problemu jer je uvozi. To dalje povlači cene hrane i struje.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Ljubodrag Savić tvrdi da ni jedna zemlja ne može biti imuna na kretanja u svetu, pa ni Srbija, pogotovo što, kako kaže "Trampova politika može odvesti svet u različitim pravcima".
- Zbog raketnog napada na Siriju u političkom i vojnom smislu imamo jednu veliku neizvesnost i u ekonomskom smislu. Ne bi me čudilo da sutra bombarduje obližnji Iran i Severnu Koreju. Ako se zaustavi na ovome, ne mora da bude poremećaja na našem finansijskom tržištu, ali ako se sukobi nastave i prerastu u pravi rat, nafta i druge robe će dalje da poskupljuju, a kako smo mi veliki uvoznik nafte, može doći do kretanja kursa dinara tako da slabi prema dolaru, pa samim tim i prema evru - ističe Savić, koji još kaže da je trećina duga naše države u dolarima zbog čega bi i javni dug mogao da naraste.
Ako sukobi između Amerike i Sirije eskaliraju, isti scenario očekuje i ekonomista Aleksandar Stevanović, ali to ne vidi kao nužan ishod.
- Ako dođe do ozbiljnijeg sukoba u Siriji, cena nafte će vrtoglavo da skoči, to će da pogura inflaciju, a inflacija će da poremeti dinar. Lično ne vidim da će doći do nastavka sukoba, ali i ako se desi, Narodna banka može da reaguje raznim merama da to spreči. I najlošije privrede mogu da imaju stabilan kurs ako centralna banka vodi pravovremenu politiku - objašnjava Stevanović.
Ključnu ulogu Narodne banke u kreiranju kursa vidi analitičar tržišta Saša Đogović koga, u ekonomskom smislu, ne brine preterano ispaljivanje tomahavka na aerodrom sirijske vojske u provinciji Homs.
- Kod nas na devizni kurs evra prema dinaru utiče to da li postoji poverenje investitora da ulažu u našu zemlju, a ono trenutno postoji, kao i to da li su prinosi od raznih ulaganja veći na drugim svetskim tržištima, ili stabilniji. Zato kada su investitori nedavno masovno pohrlili ka američkom tržištu sa povećanjem kamatne stope FED-a, naša banka nije spuštala kamatnu stopu. Upravo osluškujući strana tržišta, trudi se da zadrži interesovanje investitora jer je evidentno da živimo u neizvesnom vremenu - zaključuje Đogović.
(Slađana Vasić - s.vasic@telegraf.rs)
Video: Hapšenje grupe zbog pripreme teškog ubistva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
BOZA ZEMUNAC
Sve će poskupeti,i ovako i onako.
Podelite komentar
Keka
Kod nas jaja vec poskupela !!!
Podelite komentar
CVeki
Ma vidim ja da u zadnje vreme ovaj Tramp,nešto čačka oko našeg dinara.Biće da je on kriv za našu bedu.
Podelite komentar