Zatvori u Bosni prepunjeni: Ostalo je samo još jedno slobodno mesto!
Prema poslednjim podacima kojima raspolaže Ministarstvo za pravdu BiH, u Bosni i Hercegovini postoji potreba da se prošire kapaciteti u zatvorima. Nadležni smatraju da zemlji treba oko 3.750 mesta, jer je trenutno na izdržavanju kazne oko 3.220 osoba. U toku je i izgradnja novog zatvora pored Sarajeva, gde će kaznu izržavati ljudi koji su počinili najteža krivična dela.
Zbog ovih zločina Hrvati najčešće završavaju u zatvoru, a izlaze iz njega kao sasvim novi ljudi
- U zatvorskom sistemu BiH kaznu zatvora u 2016. godini izdržavalo je 2.670 osoba, a meru pritvora izvršavalo je 550 osoba odnosno meru zatvora, zatim devet osoba koje su izvršavale kaznu maloletničkog zatvora, dok je kućni zatvor putem elektronskog nadzora izvršavao 390 osoba - kazala je u izjavi za Radiosarajevo.ba Marina Bakić, stručna savetnica za odnose s javnošću pri Ministarstvu za pravdu BiH.
Iz ovih podataka se vidi da se 3.220 osoba nalazilo na izdržavanju kazne zatvora ili mere pritvora, a broj osoba koji zatvorski sistem BiH mogao primiti je prema poslednjim podacima - 3.221.
Prema njenim rečima, godišnji izveštaj za 2016. godinu pokazuje da 290 osuđenih osoba na Sudu BiH izdržava kaznu zatvora, a meru pritvora izvršavalo je 99 osoba, što znači da se ukupno 389 pritvorenika i zatvorenika prema odluci Suda BiH nalazilo u entitetskim zavodima.
U novembru 2016. godine Zavod za forenzičku psihijatriju Sokolac ukupnog kapaciteta oko 200 osoba počeo je sa prijemom prvih pacijenata i zatvorenika kojima je izrečena mera sigurnosti obaveznog psihijatrijskog lečenja, obaveznog lečenja od zavisnosti, kao i prisilnog smeštaja osoba koje su počinile krivično delo u stanju neuračunljivosti.
Prema rečima Marine Bakić, BiH istovremeno radi i na afirmaciji alternativnih kaznenih sankcija tj. mogućnosti izvršavanja kazne zatvora u društvenoj zajednici. U Bosni i Hercegovini trenutno kao navedene sankcije postoje rad za opšte dobro na slobodi, zamena kazne zatvora novčanom kaznom, elektronski nadzor u kojem se kazna zatvora do jedne godine zatvora, može zameniti navedenom sankcijom, prenosi RadioSarajevo.ba.
- Kada se pogledaju podaci u vezi sa alternativnim krivičnim sankcijama za 2016. godinu, može se videti da je rad za opšte dobro izrečen prema 107 osoba, kazna zatvora zamenjena novčanom kaznom prema 194 osobe, a kućni zatvor sa elektronskim nadzorom prema 390 osoba, što znači da je 691 osoba ili 21,5% izvršavalo kaznu zatvora putem alternativnih sankcija - kazala je Bakić, naglasivši kako evropski standardi traže da najmanje 20% zatvorske populacije izvršava alternativne kazne.
Na prekobrojnost zatvorenika prema evropskim standardima svaka država treba uticati putem uslovnog puštanja na slobodu, koji se smatra najdelotvornijom merom u procesu resocijalizacije, tretmana i rehabilitacije osuđene osobe, ističe Bakić.
Posmatrajući segment uslovnog puštanja o kojem je odlučivala Komisija i Upravnik zavoda, prema podacima Ministarstva za pravdu BiH, pozitivno je rešeno 721 molbi ili 45 odsto što znači da se Bosna i Hercegovina kreće u višem Evropskom proseku koji iznosi između 43 odsto i 52 odsto i koji je u visoko razvijenim zemljama Evropske unije kao što su skandinavske zemlje veći od 52 odsto.
Navedenom broju treba dodati i devet predmeta uslovnog puptanja prema čl. 201. ZIKS-a BiH gde se radi o obaveznom uslovnom puštanju i otpuštanju zatvorenika osuđenog na kaznu zatvora do dve godine nakon izdržane 2/3 kazne, što znači posmatrajući sveukupno da je 721 osoba kojima je odobreno uslovno puštanje + devet osoba prema obaveznom uslovnom puštanju daje iznos od 730 osoba koji su nastavili kaznu zatvora da izvršavaju u društvenoj zajednici ili 45 posto.
Što se tiče gradnje državnog zatvora u Vojkovićima pored Sarajeva, kako je rečeno, svi objekti su u završnoj fazi izgradnje, pa je prema najnovijim informacijama objekat gotov 90%.
Marina Bakić je rekla da će državni zatvor biti najsigurnija zatvorska ustanova u regionu, u kojoj će kaznu služiti najteži prestupnici u svim oblicima kriminala.
- Trenutne aktivnosti usmerene su na ugradnju najnovijih visokosigurnosnih sistema čije je montiranje zajedno sa pratećom tehnikom takođe u toku - naglasila je Bakić.
Trenutni zatvorski sistem Federacije BiH ima sedam zavoda, Republike Srpske šest zavoda, a Brčko distrikt poseduje jednu pritvorsku jedinicu.
(Telegraf.rs)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cika Velja
To Bosnjaci hoce da poruce da krivce za ratne zlocine nece ni procesuirati...jer u zatvoru mesta nema???
Podelite komentar
ATIMUS
A I odje u srbiji prepuni zatvori bosanacA vrvi
Podelite komentar