Doktor Milan Milenković priča o istorijskom poduhvatu medicine u Srbiji i svetu: Ekskluzivni intervju za Telegraf

  • 2

Doktor nauka Milan Milenković iz Sahlorenske Univerzitetske bolnice u Geteborgu, u Švedskoj, koji trenutno boravi u Srbiji a povod je bio istorijski poduhvat u Dečjoj klinici u Tiršovoj, u kojoj je prvi put u svetu presađena materica jednojajčanim bliznakinjama, kaže u razgovoru za naš portal da bliznakinja kojoj je sestra donirala matericu ima sasvim dobre šanse da rodi dete nakon transportovanja embriona, što će biti urađeno već u avgustu.

Donirala je matericu svojoj sestri bliznakinji: Dirljivi detalji operacije koja je prvi put izvedena u Beogradu (FOTO)

ISTORIJSKA OPERACIJA OBAVLJENA U SRBIJI: Presađena prva materica jednojajčanim blizancima u Tiršovoj

Milenković je Medicinski fakultet završio u Beogradu, specijalizirao u Kliničko-bolničkom centru Zvezdara, a doktorirao je na presađivanju jajnih ćelija u Geteborgu u kojem je od 2006. godine. U međuvremenu je radio u Norveškoj. Poznat je i kao jedini Srbin koji je 2014. u Švedskoj prisustvovao rođenju prve bebe iz presađene materice jedne Šveđanke.

Zajedno sa kolegama iz Geteborga, i stručnjacima sa Harvarda, iz Izraela i Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, presadio je matericu sa jedne na drugu sestru bliznakinju. S obzirom na to da je ova operacija prava ekskluziva, zamolili smo ga da nas malo više upozna za ovim zahvatom, s obzirom na to da je njemu ovo deseto presađivanje materice.

Foto: Dečija klinika Tiršova Foto: Dečija klinika Tiršova

Na samom početku razgovora uporedio je momenat iz 2014. godine kada je u Švedskoj rođena prva beba u svetu iz presađene materice, i ovaj koji se dogodio u nedelju, 26. marta u Srbiji.

- Sve doživljavam emotivno. Sada sam mnogo više učestvovao, tako da mi je ovaj momenat u Srbiji emotivniji, ali u oba slučaja je osećaj fantastičan.  Kada sam upoznao profesora Matsa Branstruma iz Švedske, i kada je počeo da mi priča o transplantaciji materice, a to je tada bilo na nivou miša, bio sam mišljenja da je to neverovatno. Kako je vreme odmicalo to je bilo sve realnije. I evo, prošlo je već više od 15 godina otkako je presađena prva materica u svetu.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Koliko je dece rođeno do sada iz presađenih materica u svetu, čijem ste presađivanju i vi sudelovali?

- Ovo mi je sada deseta transplantacija. Nevezano za ovu, od devet urađenih transplantacija materica, dve su neuspele. Do sada je rođeno šestoro dece a dvoje je na putu.

Kolika je starosna granica da bi žena donirala matericu, i koji sve uslovi postoje? I, ko obično donira ovaj organ?

- Kriterijum je da nije prošlo više od pet godina od poslednje menstruacije, a starosna granica je 65 godina. Što se doniranja tiče, jednu je u Švedskoj donirala prijateljica, jednu svekrva, četiri ili pet majki, i jedna ili dve sestre. Međutim, sestre nisu kao u ovom slučaju u Univerzitetskoj dečijoj klinici u Tiršovoj, bile jednojajčane bliznakinje. Zbog toga su morale da uzimaju lekove protiv odbacivanja. Transplantacija koja je urađena u Tiršovoj je ekskluzivni proizvod koji Srbija treba da ima. Mi smo mogli ovo da uradimo i u Švedskoj, ali sa profesorom Miroslavom Đorđevićem, koji je belosvetsko ime,  radimo godinama, pa smo odlučili da to bude ovde.

Foto: Telegraf.rs Foto: Telegraf.rs

Nakon transplantacije, žena ostaje u drugom stanju veštačkom oplodnjom.

- Da. To su trudnoće od donacije jajnih ćelija. Uvek radimo vantelesnu oplodnju. Sve žene kojima je ona do sad urađena su imale u prvoj seriji sedam do 18 zamrznutih embriona pre hirurgije, a ova žena iz Srbije ima 13 tako da ona ima sasvim dobre šanse da rodi dete. Ona neće piti imunosupresivnu terapiju, jer je reč o jednojajčanim bliznakinjama. U slučajevima kada nije reč o jednojajčanim, oni moraju da je uzimaju pa se zato, nakon što žena rodi jedno ili dva deteta, materica odstranjuje, pošto ta terapija nosi rizik za karcinom i dijabetes.

Profesor Miroslav Đorđević je najavio transplantaciju penisa, da li je već urađena takva operacija u svetu?

- Jedna. Ako se i to izvede ovde, i po tome će Srbija biti u vrhu. Reč je o vrhunskoj medicini, koja zahteva mnogo truda i rada.

Daljinac baner

(Lj. Račić / lj.racic@telegraf.rs)

Video: Razlika između kome i moždane smrti: dr Mirko Jovanović odgovara na sva pitanja o transplantaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • JS

    31. mart 2017 | 21:14

    Cestitam. Svska cast svima. Profesor Perovic, tamo gore, sigurno se ponosi svojim ucenicima. A i ljudi su. U svemu ce uspeti.

  • Doc. dr.Nikola Badzakov, Skopje, Macedonia

    1. april 2017 | 23:16

    Cestitam za Vash veliki uspeh, nadam se da u buducnosti dobijete jos srdacnije cestitke i za prinovu sa presadjene materice. Bravoooooo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA