Kad se tuže Vranjanci: Kako se završio sudski spor između Koštane i Bore Stankovića?! (FOTO) (VIDEO)
Borisav Bora Stanković je bio pripovedač, romansijer, dramatičar i jedan od najznačajnijih pisaca srpskog realizma. Rođen je u Vranju, na današnji dan, 31. marta 1876. godine.
ŠOK: Božo Vrećo zbog OPAKE BOLESTI odustao od uloge u predstavi "Koštana"!
Vrlo rano je ostao bez roditelja, pa ga je odgojila majka njegovog oca, baba Zlata. Završio je Pravni fakultet u Beogradu 1902. godine.
Svoju najpoznatiju dramu Koštana objavljuje 1902. godine, gde prvi put u književnom delu koristi vranjski izgovor, što izaziva velike kritike. Napisao je brojna još brojna dela, među kojima je i Nečista krv.
Koštana je jedno od najčešće igranih i najradije gledanih komada u srpskim pozorištima. Drama je put izvedena 22. juna 1900. godine u Narodnom pozorištu u Beogradu. Kao najpoznatija Koštana ostala je upamćena Usnija Redžepova.
Ostali su zapisi da je Koštana zaista postojala i " odista je u me’anama ispunjenim žudnjom i duvanskim dimom, krajem 19. i početkom 20. veka dovodila „sve što je nosilo čakšire” do ludila!"
Javna je tajna da su zbog ove „žive vatre” lokalne gazde i čorbadžije rasprodavale imanja, ostavljale „ženčad i nejaka čeda. Pred njom su i najhladniji „padali u sevdah”, a nije mali broj onih koje je odvela pravo u propast…
Dva su objašnjenja zbog čega je Malika nazvana Koštanom. Prema jednom, ime joj je došlo od „krupnih očiju kao u košute”, a prema drugom od naziva drveta i ploda kestena, kojim je obrasla čitava Vranjska banja, a koji se u ovom kraju naziva – koštan!
Željna slobode, pevačica i igračica Malika Eminović imala je poput svih drugih lepotica sve, samo ne – lagodan život!
Rođena Vranjanka od malih nogu svirala je i pevala sa ocem i bratom po kafanama i privatnim slavljima. Naposletku se udala za Maksuta Rašitovića s kojim je dobila sinove Isu i Ćerima.Sa njima, u naselju Burdinci živele su i Maksutove dve ćerke iz njegovog prvog braka, koje je Koštana pazila kao svoju decu.
Prema svedočanstvu lokalnih meštana „samo im u kafanu nije dala da idu”, a sa Borom Stankovićem srela se gde drugo do – u me’ani, i to kad je Bora bio gimnazijalac. Priča se da je samo hteo da se uveri u njenu lepotu, i da s Malikom nije progovorio ni reč… Nešto kasnije nastala je drama nazvana po ovoj lepotici.
Malo je poznato da je Koštana 1926. godine, po nagovoru advokata, tužila Boru Stankovića i to kada je poznati pozorišni komad uveliko bio izvođen na pozorišnim scenama širom Srbije. U tužbi je tražila deo autorskog honorara. Malika je bila nepismena, ali ju je jedan advokat nagovorio da ima pravo na deo honorara.
Mediji su bili na strani Bore Stankovića, a Koštana je izgubila spor. Ova lepotica umrla je ’45. u 73. godini u rodnoj Vranjskoj banji. Sahrani je prisustvovalo nekoliko stotina njenih obožavalaca, a besmrtna je ostala zahvaljujući Bori i njegovoj čuvenoj drami – jednom od najčešće igranih i najradije gledanih komada u srpskim pozorištima.
Kako je Koštana ostala besmrna zahvaljujući Bori, tako je i on postao besmrtan kroz svoja dela, koja se i danas rado čitaju.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs)
Video: Udes u Beogradu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.