Studenti na ispitima varaju pomoću bubica, ali i moćnog sata (259 evra), koji ima kameru (FOTO)

  • 6

Nakon što je procureli snimak kojim je zabeleženo varanje na ispitu na Pravnom fakultetu u Beogradu napravio opštu pometnju, proverili smo koji su sve uređaji koji "olakšavaju" studentima da polože ispit danas dostupni.

Jezive poruke momku koji je snimao studentkinju dok polaže ispit na bubicu: Drukaro, cinkarošu, poltronu... (FOTO) (VIDEO)

Pre samo nekoliko godina bilo je nazamislivo da će postojati toliko načina koji će omogućavati studentima da bez učenja polažu ispite. Oni se menjaju s razvojem tehnologije.

Ranije su to bile puškice, zatim su se pojavile bubice, a danas postoje i raznovrsne elektronske sprave poput digitalnih olovaka, satova, dugmadi...

Studenti prepisivači mogu opremu da nabave po ceni od 10 - 50 evra po danu iznajmljivanja. Najskuplji je sat sa kamerom za prepisivanje, 50 evra je iznajmljivanje po danu, a ukoliko biste da kupite ovu spravu, morali biste da izdvojite 299 evra.

Sat sa kamerom

Sat omogućava diskretno fotografisanje kvalitetnom kamerom i automatski upload fotografije na internet uz pomoć mobilnog telefona sa kojim je veza ostvarena putem bluetooth-a. Uploadovana slika se brzo i lako može pogledati na bilo kom uređaju koji ima pristup internetu.

Printksin: Youtube/Pocket-lint Printksin: Youtube/Pocket-lint

Najjeftinije su magnetene bubice i one mogu da se kupe po ceni od 19 evra.

Profesori i dekani dovijaju se na razne načine da dolijaju prevarantima. Tako neki fakulteti imaju ne samo aparate koji ometaju rad mobilnih telefona, već i one koji detektuju bubicu. Ima i uređaja koji ometaju telefone, a tada u vodu pada i olovka. Aparati upozoravaju profesore da je bubica uključena.

Skoro svi fakulteti kažu da imaju te uređaje, ali  s napretkom tehnologije pojavili su se i antiometači bubica, tako da studenti ipak imaju način da prepisuju, a da ih ne uhvate.

Foto: Pixabay Foto: Pixabay

Antiometač bubica

Toki-voki antiometač bubica se koristi u slučaju kada u prostroriji postoji ometač GSM signala mobilnog telefona. Ova bubica ima ograničen domet do 500 m u urbanim sredinama. Princip komunikacije je jednosmeran.

Može se koristiti isključivo sa anatomskom bubicom. Baterija obezbeđuje minimum 3 sata aktivnog rada.

Preblage kazne

Profesori koji uhvate varalice na ispitu najčešće tim studentima izriču zabranu polaganja ispita šest meseci, i ta blaga kaznena politika je ono što ohrabruje studente „prepisivače“. Dešava se i da oni koji su uhvaćeni na delu prođu samo sa opomenom, a najređi slučajevi se izbacuju sa fakulteta.

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Đukić Dejanović uručila Svetosavske nagrade pojedincima i ustanovama

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Srbija

    30. mart 2017 | 21:36

    Snalaze se ljudi. Bar izadju na ispit, ne kupuju diplomu.

  • Cika Velja

    30. mart 2017 | 20:52

    I sad je onaj koji razotkrije prevarante cinkaros??? Jel imate vi deco ikakvo merilo vrednosti,osim €!!!

  • Vojvoda

    30. mart 2017 | 20:57

    Koga uhvate treba izbaciti sa studija i poništiti ostale ispite pa bi se sve brzo rešilo

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA