Ovde Nikola Tesla, tamo Franjo Tuđman: Kako su imena dva aerodroma najbolje opisala dve države

  • 54
Foto: Telegraf, Tanjug/HINA/Dario Grzelj Foto: Telegraf, Tanjug/HINA/Dario Grzelj

Hrvatska je svom aerodromu "Pleso" u Zagrebu prošle godine promenila naziv u “Franjo Tuđman”. Nisu dali ime po Miroslavu Krleži, niti po Draženu Petroviću, a ni po Ivanu Meštroviću, već po prvom hrvatskom predsedniku.

Intervju, Vedrana Rudan: Da sam Tuđmanov sin, nikad ne bi aerodrom nazvali po mom ocu

Nije ništa neobično da države daju imena vazdušnim lukama po svojim poznatim ličnostima i političarima. Međutim, ova odluka neprijatno je iznenadila mnoge, kako u regionu, tako i u samoj Hrvatskoj.

Ime Franje Tuđmana nedavno je ponovo dospelo u žižu javnosti kada je otvoren novi terminal i kada je službeno aerodrom poneo njegovo ime, a to nas je sve ponovo vratilo u prošlost. Mračnu prošlost našeg regiona.

Kao po nekom običaju, umesto da idemo napred, gledajući u budućnost za koju se nadamo da će biti bolja, uporno se vraćamo, ili tačnije rečeno, nas vraćaju u bolna i teška vremena, jedna od najtežih u zajedničkoj novijoj istoriji.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Ali, tako ne misle oni koji upravljaju životima svojih građana i koji donose odluke u ime istih. Hrvatski premijer Andrej Plenković je na otvaranju novog terminala rekao da “ova zračna luka odiše Evropom 21. veka” i da će novo zdanje aerodroma “biti prava vrata moderne Hrvatske”. Aerodrom koji je nazvan po jednom od glavnih aktera rata u bivšoj Jugoslaviji.

Dok je izgovarao ove reči u pozadini je odzvanjala rasprava o žalbi koja se u tom trenutku odvijala u tribunalu u Hagu, na koju su na prvostepenu presudu podnela šestorica zvaničnika nekadašnje Herceg-Bosne osuđena za ratne zločine u BiH. Tužioci Haškog tribunala na raspravi su tvrdili da su dokazali da je Hrvatska s Franjom Tuđmanom na čelu bila direktno umešana u rat i mnoge zločine na teritoriji BiH.

Prvostepenom presudom utvrđeno je da je predsednik Tuđman bio na čelu udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo uspostavljanje "hrvatskog entiteta, delimično u granicama Hrvatske banovine iz 1939. godine", nasilnim i trajnim proterivanjem muslimanskog stanovništva iz osam opština u BiH. Šestorica Hrvata osuđena su na ukupno 111 godina zatvora.

O novim događanjima u haškom tribunalu od hrvatskih političara nije se čula ni reč. U vodećim medijima je takođe vladao muk.

Foto: Tanjug/HINA/Dario Grzelj Foto: Tanjug/HINA/Dario Grzelj

Predlog za imenovanje zagrebačkog aerodroma po Tuđmanu iznela je vlada SDP-a na čelu sa tadašnjim premijerom Zoranom Milanovićem, dok ga je aktuelna Vlada koju predvodi HDZ sprovela u delo, koja ga je inicijativno i predložila. Ovo je bio jedan od retkih trenutaka da su se vlast i opozicija lako dogovorili oko nekih "bitnih" stvari. I sve to u jeku predizborne kampanje.

S tom odlukom složio se i francuski konzorcijum ZAIC (Zagreb Airport International Company), koji čine Uprava Aeroports de Paris, francuska građevinska kompanija Bouygues Batiment International i hrvatska građevinska kompanija Viadukt, kojem je data koncesija u trajanju od 30 godina za izgradnju novog putničkog terminala i upravljanje i korišćenje aerodroma.

Književnica i feministkinja Vedrana Rudan za Telegraf.rs dotakla se aktuelne teme o promeni imena aerodroma i rekla da je zemljište istog u vlasništvu Francuza.

- Mislim da je to velika uvreda za Franju Tuđmana jer je taj komad zemlje u Zagrebu francuski 50 godina. Francuska ga je dobila za sitnu lovu da bi ga koristila, a na njoj će zaraditi milione. Recimo, sat parkiranja na tom aerodormu je četiri evra. S tim u vezi, francuski aerodrom u Hrvatskoj nazvati "Franjo Tuđman", koji je poznat i ostaće upamćen po uzrečici "Ovo je Hrvatska", uvreda je za Franju Tuđmana. A, Hrvatska kao zemlja ionako ne postoji, prema tome drugi nemaju zbog čega da se vređaju, ali da sam ja sin Franje Tuđmana, francuski komad zemlje se nikada ne bi zvao po mom ocu - rekla je za naš portal književnica.

Gotovo simbolično je da kada je zvanično počelo komercijalno poslovanje novog putničkog terminala zagrebačkog aerodroma "Franjo Tuđman", na njegovu pistu u jutarnjim časovima sleteo avion "Er Srbije" iz Beograda sa aerodroma pod imenom "Nikola Tesla". Letelica nazvana po čuvenom svetskom naučniku i pronalazaču oko kojeg se i danas svađaju Srbija i Hrvatska čiji je on zapravo.

Foto: A. Nalbantjan Foto: A. Nalbantjan

Danas zvanično počeo sa radom aerodrom Franjo Tuđman u Zagrebu, Air Serbia poslala Teslu (VIDEO)

Ime Nikola Tesla nosi i aerodrom u Beogradu, odakle je i krenuo let istoimenog aviona ka hrvatskoj prestonici. Vlada Republike Srbije je u februaru 2006. godine odobrila da aerodrom “Beograd” promeni ime u „Nikola Tesla“.

Inicijator ideje i pokretač velike javne akcije da se beogradskom aerodromu dodeli ime slavnog naučnika je Miladin Subotić, u to vreme poslovni sekretar u Institutu za dermatovenerologiju KCS-a. Običan čovek, koji je potrošio svoje vreme obilazeći šaltere kako bi danas aerdorom naše prestonice ponosno nosio ime Nikole Tesle.

Pored mnogih značajnih ličnosti koji su uticali da Hrvatska bude ono što jeste danas, članica Evropske unije, i samim tim i deo elite Starog kontineta, odlučeno je da naziv aerodroma u Zagrebu nosi ime prvog predsednika Republike Hrvatske, po političaru.

- Iza svih naših "otaca domovine" i svih političara uopće, ostao je samo taj terminal i blještava, nova, luksuzna Zračna luka "Franjo Tuđman" sa koje ćemo ispraćati svoju djecu - napisao je u svojoj kolumni  za "Index" Ivo Anić sa naslovom "Ništa ne opisuje Hrvatsku kao bijeg u inozemstvo preko Franje Tuđmana".

Daljinac baner

(L.C.)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zule

    30. mart 2017 | 17:40

    Beogradski aerodrom nosi najslavnije ime Svijeta! NIKOLA TESLA.

  • Plus-minus

    30. mart 2017 | 19:49

    Tuđman nije glavni akter ratnih dešavanja u ex Yu,on je samo odgovor na velikosrpske ambicije i pretenzije za hrvatskim teritorijem, i na sreću nas Hrvata zaustavili smo to i oslobodili državu. Kao prvi predsjednik zaslužuje ime zračne luke i sahranjen je na normalnom mjestu tj. groblju a ne kao glavni akter ratnih dešavanja pod lipom.

  • Hrvoje

    30. mart 2017 | 16:42

    Tesla nema nista sa Srbijom osim sto je jednom posjetio niti 24 sata. Teslina putovnica (vidi na wikipediji original presliku) jasno oznacava da mu je izdala "zemaljska vlada kraljevine Hrvatske Slavonije i Dalmacije". Dakle Tesla je hrvatski građanin i kao takav nema ništa sa Srbijom i Bg.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA