Misterija srpske tvrđave u kojoj su ptice pojele devojku vezanu za stenu: Ove prelepe kule kriju najveću tajnu (FOTO)
![Foto: Promo](http://xdn.tf.rs/2017/04/05/Golubacki-grad-Golubac.jpg)
Na strmoj i nepristupačnoj steni na desnoj obali Dunava, uzdiže se Golubačka tvrđava sa deset kula i dve velike kolske kapije. Ona vekovima živi svoj poseban život kroz mitove, priče i legende. U predanjima se prepliću verovanja da je to mesto gde se okupljaju vile, rusalke i druga mitološka bića, poput čoveka sa rogovima i bradom koji nestaje čim se ukaže svetlo, pa do legende o izgubljenom rimskom blagu, koje je iznenada progutala pećina, kao i sve one koji su kasnije pokušavali da ga nađu.
TAJLAND, PLAVA LAGUNA? Ne, ovaj RAJ je u SRBIJI, i BLIŽE vam je nego što mislite! (FOTO) (VIDEO)
Nema preciznih podataka kada je tvrđava sagrađena, a u pisanim dokumentima prvi put se pominje 1335. godine kao ugarsko vojno utvrđenje. I nastanak imena Golubac vezuje se za legende.
Jedna kaže da je grad dobio ime po vizantijskoj princezi Jeleni, koja je kao zatočenica u kuli svoju tugu ublažila gajeći golubove, a druga govori o lepoj devojci po imenu Golubana, koju je turski paša vezao za stenu, i nakon surovog mučenja ostavio njeno telo pticama jer je odbila njegovu ljubav.
Ima i onih koji tvrde da je grad dobio ime po divljim golubovima koji su se nastanili na okolnim liticama. No ipak, ova prelepa građevina samo je detalj u tom kraju Srbije.
Kad nekome van istočne Srbije ili nekome ko nema rodbinu u istočnoj Srbiji spomenete termin "istočna Srbija", uglavnom će pomisliti na jad, čemer, tugu... S razlogom u ovom prvom pasusu smo čak 4 puta napisali "istočna Srbija" kako biste što bolje upamtili te dve reči, jer iza njih je magija.
Više nego bilo gde u Srbiji mešaju se stvarnost i legenda, tako da je teško spoznati granicu između njih.
![Foto: Youtube/Jankovic B. / Wikimedia Denis Barthel/Bonzo, Youtube/JORDAN ANDRIĆ](http://xdn.tf.rs/2017/04/05/Manastir-Manasija-Lazarev-kanjon-Snederevska-tvrdjava-Golubacka-tvrdjava.jpg)
Na primer, Lazarev kanjon predstavlja deo istočnog Kučaja. Značaj Lazarevog kanjona ogleda se u reljefu, hidrografiji i živom svetu. Nastao je usecanjem Lazareve reke, desne pritoke Zlotske reke. Ovo je jedan od najneprohodnijih kanjona u Srbiji.
Dugačak je 4, 5 km, dubok od 350 do 500 metara, a najmanja širina iznosi 4 m. Na području Lazarevog kanjona otkriveno je preko 70 speleoloških objekata, prvenstveno pećina i jama. Najznačajnije su Lazareva pećina i Vernjikica.
Isto tako, za planinu Rtanj vezane su mnoge mitske priče.
Na ovom mestu spajaju se ruže vetrova sa Karpata, Jadranskog mora i severnih ravnica, pa ne samo što osećate blagodet čistog vazduha, već istinski udišete lekovitost koja uklanja kašalj, čisti pluća i jača odbrambene snage organizma.
Homoljski kraj je poseban entitet u istočnoj Srbiji, gde su mnogobrojne klisure: Gornjačka, Ribarska, klisure Velike i Male Tisnice, Osaničke reke i reke Do.
![Foto: Wikipedia/Saskafoto](http://xdn.tf.rs/2016/10/15/smederevska-tvrdjava.jpg)
A ka jugoistoku je Pirot sa okolinom, poznat po svojim pirotskim ćilimima, nastalim predanim radom na ručnom razboju u selima oko Stare planine.
Na ćilimima preovlađuje crvena boja a ornamentika je uvek geometrijska – stilizovana ptica, cvet, gugutka ili predmet iz neposredne okoline tkalja.
![Izrada ćilima u Pirotu. Foto: Tanjug/AP/Darko Vojinović](http://xdn.tf.rs/2015/02/10/Cilimi-u-Pirotu-2.jpg)
Smederevska tvrđava, kao i tvrđave Ram i Golubac, nalaze se na obali Dunava. Tu je i jedna od najlepših klisura u Evropi, Đerdapska klisura, Nacionalni park „Đerdap“ i istoimena Hidroelektrana.
![Foto: Tanjug/Aleksandar Ćirić](http://xdn.tf.rs/2014/08/30/Tan2014-8-30_181918458_1.jpg)
Umetnost praistorijskih žitelja Lepenskog Vira, koju odlikuju kamene skulpture ribolikih božanstava, zadivila je svet. Ostaci Viminaciuma, glavnog grada rimske provincije Gornje Mezije i značajnog rimskog vojnog logora, nalaze se blizu Kostolca.
Felix Romuliana, blizu Zaječara, jedan je od najreprezentativnijih i najsloženijih spomenika rimske dvorske arhitekture i pod zaštitom UNESCO-a.
Koji gradovi pripadaju istočnoj Srbiji:
- Požarevac, grad u kome je potpisan čuveni Požarevački mir
- Negotin, grad Stevana Mokranjca
- Zaječar, grad Nikole Pašića
- Majdanpek, grad bakra i zlata
- Kladovo,
- Pirot, grad "škrtih" Piroćanaca, peglane kobasice i domaćeg kačkavalja
- Dimitrovgrad
- Knjaževac- Sokobanja
- Gamzigrad
- Kučevo, grad pevača starije garde Đorđa Marjanovića
- Petrovac
Na fotografiji s početka teksta prikazana je prelepa tvrđava u Golupcu.
(Telegraf.rs)
Video: Novosađanka menjala grad za prostranstva Durmitora, sa konjem Bambijem krstari nestvarnim predelima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Мих.Рада
Прелепа наша Србија!!! Текст је лек за душу,само да их је више.
Podelite komentar
Maverick
Баш тако,али моје Хомоље је нешто посебно!
Podelite komentar
Singer
Samo ste zaboravili da pomenete i Manasiju sa resavskom prepisivackom školom, Ravanicu, resavsku i zlotsku pećinu rajanske pimnice, Srebrno jezero i naravno LJubičevo najstariju ergelu u Srbiji....
Podelite komentar