PROFIL OSOBE KOJA NAPUŠTA SRBIJU: Muškarac je, ima 29 godina, završenu srednju školu i bira Austriju
Nezvanični podaci pokazuju da je u toku 2016. godine Srbiju napustilo oko 58.000 stanovnika, dok zvanična statistika kaže da godišnje u proseku emigrira oko 15.000 Srba.
Ljiljana Đorđević, načelnik Odeljenja za popis stanovništva Republičkog zavoda za statistiku Srbije, kaže da se do te brojke došlo jer se zna da je u periodu između dva popisa stanovništva (od 2002. godine do 2011. godine) u inostranstvo otišlo 150.000 ljudi, odnosno 15.000 ljudi po godini.
- Profil tog građanina izgleda ovako: posmatrano po polu, u inostranstvu je nešto više muškaraca, 53 odsto u odnosu na 47 odsto žena. Ta osoba okvirno ima oko 29 godina, najčešće za destinaciju bira Austriju, završila je srednju školu i u dijaspori ostaje u proseku do 11 godina - može da se zaključi iz podataka Popisa stanovništva, koji još otkriva da su najčešći razlozi za odlazak stanovništva iz zemlje posao (46,4%), spajanje porodice (41,3%) i studiranje (6%).
Najčešće destinacije visokoobrazovanih (18,8%) su: SAD, Nemačka, Austrija, Švajcarska, Kanada, dok za one sa diplomom srednje škole (40,9%), osnovne škole (22,6%) i bez škole (4,2%) bolju budućnost traže još i u Francuskoj, Italiji i Švedski.
Na odlazak se najčešće odlučuju svršeni akademci Ekonomskog, Elektrotehničkog, Filološkog, Medicinskog, Filozofskog, Mašinskog, Pravnog, Arhitektonskog, Matematičkog, Građevinskog fakulteta...
Ovo je, kako kaže naša sagovornica, ipak samo okvirna slika, jer statistika ne raspolaže podacima o tačnom broju lica koja odlaze u inostranstvo.
- Po Zakonu o prebivalištu i boravištu građana, svi koji nameravaju da u inostranstvu budu duže od 90 dana treba da prijave svoj odlazak MUP-u. Međutim, retko ko zaista to i uradi. Zato se treba zaista maksimalno ograditi od priloženih podataka, jer popis ne obuhvata svo naše stanovnistvo u inostranstvu, jer to nije popis dijaspore.
- Svaka zemlja popisuje stanovništvo u svojoj zemlji i utvrđuje broj uobičajenih stanovnika u skladu sa metodologijom popisa, kako se stanovništvo na svetskom nivou ne bi dupliralo. Tako i mi u ukupno stanovništvo Srbije uključujemo "strance" koji su zadovoljili kriterijume uobičajenog stanovanja u Srbiji, dok naše građane koji su u inostranstvu, druge države uključuju u svoje popise - objasnila je ona.
Prema metodologiji popisa, u ukupno stanovništvo Republike Srbije nisu uključena lica koja su u inostranstvu duže od godinu dana u kontinuitetu ili kraće, ali imaju nameru da ostanu u inostranstvu najmanje godinu dana u kontinuitetu. Ova lica smatraju se uobičajenim stanovnicima drugih zemalja i njih je tada bilo oko 284.000 lica.
Taj trend iseljavanja je, kako je dodala, nastavio da raste od 2011. godine.
Zato se pretpostavlja da je nezvanična statistika ona koja je bliža realnosti.
(S.I./s.ilic@telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Raki
I treba da idu ovde leba nema.
Podelite komentar
Luki
Ima nas i u Britaniji
Podelite komentar