"Amerikanizacija" Titove Jugoslavije

 
  • 1

Istoričarka i docent na Filozofskom fakultetu dr Radina Vučetić objavila je knjigu "Koka-kola socijalizam", koja govori o amerikanizaciji jugoslovenske popularne kulture 60-ih godina prošlog veka

Docent na Katedri za Opštu savremenu istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Radina Vučetić objavila je knjigu "Koka-kola socijalizam", posvećenu amerikanizaciji jugoslovenske popularne kulture 60-ih godina 20. veka.

Dr Vučetić objašnjava da je naslov "Koka-kola socijalizam" metafora i da prestavlja sliku socijalističke Jugoslavije, zemlje komunističke ideologije, upakovane u kapitalističku oblandu, koju simbolizuje "koka-kola". Na primedbu da korice podsećaju na poliptih Endija Vorhola, mlada istoričarka potvrđuje da je tako došla na ideju da poznatu Titovi sliku iz NOB "upakuje" u stil ovog slavnog američkog slikara pop arta kao direktnu metaforu pojma amerikanizacije Titove Jugoslavije.

- Bila je to zemlja u kojoj se svirao i pevao rokenrol, ali i revolucionarne pesme i pesme o Titu. Gledali su se američki filmovi, ali su se gledali i filmovi o NOB. Deca su gledala Diznijeve crtane filmove, ali su i polagala pionirsku zakletvu i nosila crvene marame. Pila se "koka-kola", ali se proizvodio i ruski kvas - glasi njen kratak opis SFRJ.

Mnogi jugonostalgičari starije generacije smatraju da su šezdesete godine bile "zlatno doba" Jugoslavije u periodu socijalizma. Iako je saglasna sa tim da je to bilo vreme kada se išlo napred i pod stegom komunizma, dr Vučetić upozorava da je to bilo i vreme ozbiljnih kriza i zato se potrudila da izbegne zamku da sliku amerikanizovane Jugoslavije gleda kroz ružičaste naočare, već je pokušala da napravi "balans, i da prikaže i ne tako lepu, često vrlo crnu sliku".

- U zatvor odlaze kritičari sistema Milovan Ðilas i Mihajlo Mihajlov. Otvara se nacionalno pitanje. Raste broj nezaposlenih. Devalvira nacionalna valuta. Produbljuju se međunacionalne tenzije. Demonstrira se na Kosovu, ali se demonstrira i protiv stanja u državi - nabraja istoričarka neke od tema, o kojima se nije javno diskutovalo niti pisalo.

Knjiga je podjednako zanimljiva i onima koji su proživeli te šezdesete i možda pamte samo one ružičaste slike, pa će ih podsetiti da su se već tada naslućivala neka buduća zbivanja, a oni koji to vreme ne pamte, dobiće naučno objektivnu sliku vremena o kojem su, zavisno od izvora, dobili samo ružičastu ili crnu predstavu.

(M. S. / Tanjug)

Video: Stop rasizmu! U Beogradu održana šetnja sa porukom u znak sećanja na ubistvo Roma Dušana Jovanovića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Андро Лутак

    19. jul 2012 | 10:37

    Браво за ауторку! Наравно да је социјалистичка Југославија била по култури довољно и на прави начин американизована, и то је било одлично! Знао је Маршал шта ради! Тада сјајна, масовна и висока култура, а која је долазила "преко баре" 50тих и 60тих, обрела се у Његовој Југи, и оно најбоље из те ВЕЛИКЕ америчке уметничке епохе покренуло је бесповратан процес "инстант" стварања први пут модерне а снажне и аутентичне југословенске културе (до тада камерне, малограђанске и ситнобуржоаске нагнуте Паризу као идеалу, прожете националним патосом) - од аутентичног Yu-рок израза преко филма, књижевности, сликарства, до архитектуре.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA