"Amerikanizacija" Titove Jugoslavije
Docent na Katedri za Opštu savremenu istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Radina Vučetić objavila je knjigu "Koka-kola socijalizam", posvećenu amerikanizaciji jugoslovenske popularne kulture 60-ih godina 20. veka.
Dr Vučetić objašnjava da je naslov "Koka-kola socijalizam" metafora i da prestavlja sliku socijalističke Jugoslavije, zemlje komunističke ideologije, upakovane u kapitalističku oblandu, koju simbolizuje "koka-kola". Na primedbu da korice podsećaju na poliptih Endija Vorhola, mlada istoričarka potvrđuje da je tako došla na ideju da poznatu Titovi sliku iz NOB "upakuje" u stil ovog slavnog američkog slikara pop arta kao direktnu metaforu pojma amerikanizacije Titove Jugoslavije.
- Bila je to zemlja u kojoj se svirao i pevao rokenrol, ali i revolucionarne pesme i pesme o Titu. Gledali su se američki filmovi, ali su se gledali i filmovi o NOB. Deca su gledala Diznijeve crtane filmove, ali su i polagala pionirsku zakletvu i nosila crvene marame. Pila se "koka-kola", ali se proizvodio i ruski kvas - glasi njen kratak opis SFRJ.
Mnogi jugonostalgičari starije generacije smatraju da su šezdesete godine bile "zlatno doba" Jugoslavije u periodu socijalizma. Iako je saglasna sa tim da je to bilo vreme kada se išlo napred i pod stegom komunizma, dr Vučetić upozorava da je to bilo i vreme ozbiljnih kriza i zato se potrudila da izbegne zamku da sliku amerikanizovane Jugoslavije gleda kroz ružičaste naočare, već je pokušala da napravi "balans, i da prikaže i ne tako lepu, često vrlo crnu sliku".
- U zatvor odlaze kritičari sistema Milovan Ðilas i Mihajlo Mihajlov. Otvara se nacionalno pitanje. Raste broj nezaposlenih. Devalvira nacionalna valuta. Produbljuju se međunacionalne tenzije. Demonstrira se na Kosovu, ali se demonstrira i protiv stanja u državi - nabraja istoričarka neke od tema, o kojima se nije javno diskutovalo niti pisalo.
Knjiga je podjednako zanimljiva i onima koji su proživeli te šezdesete i možda pamte samo one ružičaste slike, pa će ih podsetiti da su se već tada naslućivala neka buduća zbivanja, a oni koji to vreme ne pamte, dobiće naučno objektivnu sliku vremena o kojem su, zavisno od izvora, dobili samo ružičastu ili crnu predstavu.
(M. S. / Tanjug)
Video: Studenti u blokadi i jedan broj građana blokirali sva tri mosta u Novom Sadu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Андро Лутак
Браво за ауторку! Наравно да је социјалистичка Југославија била по култури довољно и на прави начин американизована, и то је било одлично! Знао је Маршал шта ради! Тада сјајна, масовна и висока култура, а која је долазила "преко баре" 50тих и 60тих, обрела се у Његовој Југи, и оно најбоље из те ВЕЛИКЕ америчке уметничке епохе покренуло је бесповратан процес "инстант" стварања први пут модерне а снажне и аутентичне југословенске културе (до тада камерне, малограђанске и ситнобуржоаске нагнуте Паризу као идеалу, прожете националним патосом) - од аутентичног Yu-рок израза преко филма, књижевности, сликарства, до архитектуре.
Podelite komentar