Ova banja je bila spas za nerotkinje: Danas izgleda kao da je kroz nju protutnjao cunami (FOTO)
Tuga je danas ime za banju na jugu Srbije, koja je važila za jednu od najlepših, najuređenijih, najstarijih i najlekovitijih na Balkanu, u kojoj se lečio lokomotorni sistem, ali i koja je bila spas za nerotkinje.
Koje sve bolesti leče banje u Srbiji: Ovo je ceo spisak, dobro pogledajte!
NAJVEĆE BOGATSTVO SRBIJE ZA KOJE NIKO NE ZNA: Da ovo stranci imaju, zarađivali bi ogromne pare
Kuršumlijska banja. Nastala je još u antičko doba. Lekovitosti njene sumporne vode u drugom veku nove koristili su vojnici rimske legije. Njeno blato nosilo je titulu najlekovitijeg u Evropi, a zahvaljujući njoj, mnogi parovi su dobili decu. Upravo zato, ovo je jedino mesto na svetu koje ima spomenik posvećen jajnoj ćeliji.
Sve ovo, kao da nikada nije ni bilo. Banja je na istom mestu, na desetak kilometara od Kuršumlije, na nekadašnjem jedinom putu za Kosovo, ali i u njoj jedva da žive duše ima, a kamoli lekovitih mineralnih voda, blata, bazena, hotela, vila... Nestalo je sve ono što je građane Srbije i Jugoslavije navodilo u nju.
Ovo nekada popularno turističko mesto pretvorilo se u pustoš, kao da je cunami protutnjao kroz njega. Moderni bazeni, 250 ležaja, kade, saune Hotela "Žubor" postali su stanište ptica, a možda i životinja. Izvorište lekovite vode koje se izliva, dečje igralište je pretvorilu u žabokrečinu, blato i mulj, a okolne vile "Jugoslavija", "Kosovo" i "Milica", u kojima se uvek tražio krevet više, danas su ruševine.
Kuršumlijska banja, čije je zlatno doba počelo 1922. godine kada joj je Aleksandar Karađorđević dao status banjskog mesta, umrla je 2006. godine. Tada su Rehabilitacioni centar i hotel "Žubor" od 16.000 kvadrata, zatvoreni zbog duga za porez od 16 miliona dinara, i ujedno više od 130 radnika ostalo bez posla.
Tada se banja pretvora u pustoš.
Ipak, izgleda da ima nade. Krajem prošle godine ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić rekao je da ima interesenata koji su zainteresovani za njenu privatizaciju. Pomoć države u traženju novog vlasnika, za ovu banju koja je 2012. godine u rukama Republičkog fonda za penziono i invalidsko osigiranje, obećao je i premijer Aleksandar Vučić.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera
Nama ove probleme ne mogu da reše ni 50 izbora na žalost i druge banje su u sličnoj situaciji da li je neko bio skoro u Niškoj banji situacija je malo bolja nego ovde bruka i sramota.
Podelite komentar
sole
sve sto je namenjeno lecenju naroda UNISTI,ulazi u groblja.kome treba zdrav narod,trebaju poslusni cutolozi.
Podelite komentar
Vota
Ova kao i druge banje namenjena je za lecenje naroda a sad izgleda bas kao i mnoge druge ustanove u Srbiji namenjene za lecenje gradjanja.Takve su nam i fabrike i sve sto treba da donosi zaradu.Ali nije ni sve tako crno u blizini Kursumlije je Lukovicka banja koju hvale svi koji su tamo bili.
Podelite komentar