Rekao sam IDEM PRVI: Neverovatna priča o evakuaciji aviona JAT-a petog dana od početka bombardovanja (FOTO) (VIDEO)

 
  • 4

Krajnja destinacija JAT-ovih putničkih aviona trebalo je da bude poluostrvo Krim, ali su zadržani u Rumuniji

Stevan Ignjatović, današnji kapetan Er Srbije ispričao je svoju neverovatnu priču o evakuaciji letilica nacionalne avio-kompanije petog dana nakon početka bombardovanja.

Simo je preživeo Jasenovac, Vukovar 90-ih, a onda u Beograd došao kad je počelo bombardovanje (FOTO) (VIDEO)

Istorija i svedočanstva rata iz vazduha koji je NATO vodio protiv Savezne Republike Jugoslavije pominju potpunu prevlast u vazdušnom prostoru od strane vojnog saveza.

Međutim, kako su godine prolazile, široj javnosti su iz godišnjice u godišnjicu otkrivani malo poznati detalji, na primer da su i jurišnici RV i PVO (uprkos prevlasti NATO-a u vazdušnom prostoru) imali 31 borbeni let.

Stevan Ignjatović je bio kapetan na Boingu 727 JAT-a.

Ignjatović priča veoma elokventno i emotivno kako je u tada najbržem JAT-ovom avionu, 29. marta 1999. godine leteo na 10 kilometara visine iznad Srbije u pravcu prema Rumuniji gde je, odlukom Vlade Srbije, predvodio flotu nacionalne avio-kompanije kako bi se ona spasla eventualnog uništenja na Aerodromu „Surčin“.

Printskin: YouTube/TangoSix Printskin: YouTube/TangoSix

Krajnja destinacija JAT-ovih putničkih aviona trebalo je da bude poluostrvo Krim ali su zadržani u Rumuniji.

- U 9 i 30 je zazvonio telefon. Rekli su mi: "Pakuj se i dolazi na aerodrom!" Oko 10 i 20 je grunula prva raketa u policijski hangar, a mi smo bili dole u podrumu naše zgrade. Kada je pala druga raketa, odlučili smo da krenemo. Kao u onim filmovima, svi smo pojurili ka avionima koji su imali malo goriva. Ja sam rekao: "Idem prvi" - započeo je Stevan ovu neverovatnu priču.

Priča o evakuaciji flote putničkih aviona JAT-a u uslovima iste te prevlasti NATO-a u vazdušnom prostoru ispričana je nekoliko puta ali nikada u toliko detalja kao što je to bio slučaj tokom prvog dana tribine posvećene ratu 1999. godine u Muzeju vazduhoplovstva.

Kako je izgledalo letenje putničkih aviona u borbenim uslovima, kako se 40 JAT- ovih pilota i tehničara naposletku izbavilo iz Rumunije i kako se država godinama kasnije odnosila prema drugoj grupi srpskih letača u kojoj „niko nije rekao neću“, pogledajte na video snimku:

Daljinac baner

(Telegraf.rs)

Video: Policija proverava sumnjiv paket pronađen u glasačkoj kutiji u blizini Bele kuće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bane

    25. mart 2017 | 14:26

    Evo Vam jos jedna ekskluziva....ja sam te 1999 bio JAT Station Manager na Malti. Avion DC-9 je poleteo sam Malte malo pre 18h sa 9 putnika. Kada je trebao da udje u vazdusni prostor SRJ, skrenuli su ga i zavrsio je u Solunu. Grci su dali avionu 24h da napusti vazduani prostor Grcke tog 24.03.1999. Nisu zeleli da avion ostane u Grckoj kao clanici NATO! Sutradan je taj JAT-ov DC-9 odleteo u Ukrainu i tamo ostao.

  • Jat

    25. mart 2017 | 20:54

    Ignjatoviću, da ne preteruješ malo?

  • johan

    25. mart 2017 | 14:20

    Gde ste ovog " heroja" iskopali????bio je tamo 3 dana i 1.05 otisli drugi piloti( autobusom za Bukurest)da bi te avione preleteli za Ukrajinu i posle 17 dana za Libiju bez doticnog

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA