Kako je jedna naslovna strana pokazala moć, ali i ekspresno izazvala reakciju širom sveta (FOTO)
Danas maltene svako može da postane terorista jer se samo u dva klika i za dva minuta na internetu mogu naći priručnici puni uputstava za izvršavanje napade uz pomoć raznog oruđa pa i automobila, kako je, inače izvršen napada u Londonu, u Vestminsteru.
OPASNA MAŠINA NA ULICAMA LONDONA: Otporna na rakete i granate, čuva grad od terorista (VIDEO)
Upravo ova tema bila je naslovna strana Dejli mejla, koji je jedan sat posle napada u Londonu, na internetu našao priručnik koji je sadržao i odeljak sa uputstvima kako se terorizam čini uz pomć automobila. Ovaj list javlja i da je nakon napada Gugl sklonio taj sadržaj, a takvi se, inače, mogu nači i na društvenim mrežama.
Ovakva naslovna strana Dejli mejla naišla je na osudu, a među prvima se pobunio Hafington post.
Kako je preneo Dejli mejl, britanski ministar spoljnih poslova Boris Džonson optužio je internet i društvene mreže za podsticanje terorizma.
- O tome treba da misle internet i medijske kompanije. Oni moraju da učine nešto kako bi se eliminisale stvari na internetu koje podstiču rasplamsavanje sukoba, moraju da nse sklone informacije o tome kako da se postane terorista, one koje šalju takve poruke. To mora da nestane - rekao je Džonson.
Ovaj list je samo jedan sa posle napada u Londonu na Guglu i Tviteru našao priručnik islamske države, a on je sadržao i odeljak o korišćenju vozila kao oružje.
Priručnik je objavljen pre godinu dana, pre napada vozila u Nici, Berlinu i Londonu. Džihadisti na Zapadu uče od palestinskih terorista koji su "bili primorani da koriste automobile kao sredstvo rata".
Navodi se da su vozila kao noževi, jer se izuzetno lako mogu nabaviti. Međutuim, za razliku od noževa koji mogu biti uzrok za sumnju, vozila ne izazivaju apsolutno nikakvu sumnju zbog svoje široke upotrebe širom sveta. Tip vozila najprikladniji za takvu operaciju je veliki nosivi kamion.
Nakon pisanja Dejli mejla Gugle je uklonio priručnik.
Na sve veću dostupnost terorističkih sadržaja na internetu upozorio je prošle godine i Komitet za unutrašnje poslove u svom izveštaju od prošle godine. Ti sajtovi - uključujući i Tviter, Fejsbuk i Jutjub - postali su ključni za širenje propagande i platforme za regrutovanje terorista.
- Velike korporacije poput Gugla, Fejsbuka i Tvitera milijardama dolara prihoda svesno propuštaju da se obračunaju s tim pretnjama i pritom se kriju iza svojih nadnacionalnih pravnih statusa, uprkos tome što je poznato da njihove sajtove koriste oni koji podstiču terorizam. Izbegavanje tih kompanija da se obračunaju s ovim pretnjama ostavilo je neke delove interneta neregulisanim i u bezakonju - naveo je član Komiteta Keit Vaz.
O koliko ozbiljnom problemu je reč, još pre dve godine ukazao je bivši britanski premijer Dejvid Kameron. On je jasno stavio do znanja u donjem domu britanskog parlamenta da je spreman da razmotri uvođenje novih zakona po kojima će Internet kompanije morati da prijave svaku komunikaciju među potencijalnim teroristima.
(Telegraf.rs)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vladan
Počinjem da sumnjam da vlasti namerno organizuju ili dopuštaju da se dese teroristički napadi da bi još više mogle da kontrolišu i nadziru građane.
Podelite komentar
R e t a r d i
Vazno je samo da sisa ne sme da se vidi...
Podelite komentar