NATO bombardovanje odredilo je sudbinu jednog Francuza i Vijetnamca: Rešili su da svoje živote posvete Srbiji (FOTO)
NATO agresija 1999. godine ostavila je dubog trag u životima Srba. Ipak, malo je poznato da je bombardovanje naše zemlje odredilo sudbinu i onih ljudi koji nikada nisu kročili u Srbiju. Gledajući gašenje nedužnih života, rešili su da nešto urade. Iako su tada bili samo deca.
18 godina od NATO bombardovanja, Vučić poručio: Nikada više nećemo stradati kao 1999. (FOTO)
Francuz Arno Gujon je 1999. godine bio tinejdžer, 13-godišnjak koji nije shvatao zašto strani mediji od Srba prave monstrume. Dosta je čitao, istraživao, kako bi uspeo da sazna istinu.
- Gledao sam tada slike bombardovanja i osećao sam bliskost sa vašom zemljom koju sada doživljavam kao svoju. Kad je Srbiju zadesila ogromna nesreća i nepravda, mi smo u porodici često pričali o tome, ali iz potpuno drugačijeg ugla od onog koji su nam nudili francuski mediji. Oni su tada bili veoma pristrasni - priseća se Arno.
Posebno su ga potresli snimci dece. Seća se da su imala tužan i pokatkad prestavljen pogled.
- Šta ima bolnije od deteta bačenog u haos i nasilje? Detinjstvo treba da bude svetilište mira. Mi smo u Evropi u 21. veku, a ipak se događaju takve stvari.
Posle nekoliko dana od bombardovanja RTS-a, Arnoov profesor istorije je organizovao debatu u kojoj je opravdao ovaj zločin. Tvrdio je da je ta medijska kuća bila legitiman cilj jer je emitovala "propagandni program".
- Ja sam ustao i rekao da medijska kuća, kakva god da je, ne može da bude vojni cilj i da ne činimo humanitarno delo tako što ubijamo civile. Hteo je da me izbaci sa časa – kaže Francuz.
Pet godina kasnije, čim je postao punoletan i dobio vozačku dozvolu, krenuo je prema Kosovu vozeći kamion pun humanitarne pomoći za Srbe u enklavama. I od tada ne staje.
Poslednjih 13 godina, zahvaljujući njemu, u južnu srpsku pokrajinu stiglo je 40 konvoja humanitarne pomoći u vrednosti od 3.5 miliona evra. Kroz direktne investicije uloženo je 1.2 miliona evra u obnovu 24 škole, obnovu bolnica, crkava i manastira.
Razvoj situacije u Srbiji pratio je i jedan poseban Vijetnamac, Hoan Hoang Kim. Tada je imao samo 9 godina, ali su ga potresle slike koje su stizale iz naše zemlje. Znao je da će naći način da započne život u Srbiji.
- Svi iz moje porodice su mi pričali o prijateljstvu između Vijetnama i Srbije i bolelo me kada sam gledao da vaša zemlja trpi NATO agresiju. Želeo sam da pomognem, ali bio sam premlad za tako nešto. Ipak, ostao je veliki trag u mom srcu i još tada sam odlučio da će Srbija kad tad biti moja druga kuća - priča Hoan.
NAJJAČI VIJETNAMAC U SRBIJI: Ima srpsko ime, potpisuje se na ćirilici i peva sa Kebom (VIDEO)
Deceniju kasnije, zahvaljujući programu "Svet u Srbiji" i stipendiji srpske vlade za strane studente, doselio se u Beograd i upisao Fakultet političkih nauka.
Ovaj neobični mladić dao je sebi srpsko ime, Hoan Zlatanović, naučio srpski jezik i pismo, pa se sada potpisuje isključivo ćirilicom.
- Pre dve godine sam putovao u Ameriku i tamo sam se slikao sa tri podignuta prsta. Bio je to moj način da izrazim bunt prema onima koji su vas bombardovali. Kada sam se vraćao u Srbiju, dok smo sletali, ponovo sam osetio da sam živ - kaže Vijetnamac.
Njih dvojica su najbolji strani ambasadori koje Srbija ima. Svako na svoj način. Arno kao humanitarac, a Hoan kao budući diplomata koji će uskoro interese Srbiji braniti na svetskoj sceni.
(J. Stakić/Telegraf.rs)
Video: EKSKLUZIVNO Pogledajte šta je Donald Tramp uradio kada je sa Melanijom stigao na inauguracioni bal
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zule
Mladi, a veliki ljudi!
Podelite komentar
lemi
Zalosno da,jedan Francuz i Vijetnamac,vise pamte zlocine koje je NATO pocinio,nego nasi politicari!!!
Podelite komentar
Milica
Hvala za vasu bezrezrvnu podrsku i ljubav.Mnogo puta su stranci dokazali kako se voli Srbija.
Podelite komentar