18 godina od NATO bombardovanja, Vučić poručio: Nikada više nećemo stradati kao 1999. (FOTO)

 ≫ 
  • 14

Državna ceremonija povodom obeležavanja godišnjice Dana sećanja na stradale u NATO agresiji održana je danas kod Železničkog mosta sa spomen-obeležjem u Grdeličkoj klisuri, koji je pogođen 12. aprila 1999. godine, kada je preko njega prolazio voz pun putnika.

NATO SE IZVINIO, ALI...: Evo koliko Srba je prihvatilo izvinjenje zbog bombardovanja

"MILOSRDNI ANĐEO" JE NAJVEĆA PREVARA: Ovo je prava istina o napadu NATO 1999. godine

Obeležavanju 18 godina od početka NATO bombardovanja prisustvovali su brojni građani, premijer Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik koji su položili vence na spomen obeležje, a to su učinile i porodice stradalih u vozu koji je pogođen NATO projektilima u trenutku dok je prelazio most.

Minutom cutanja odata je počast stradalima u NATO agresiji.

Preživeli mašinovođa međunarodnog voza 393 Boban Kostić rekao je, obraćajući se prisutnima u Grdeličkoj klisuri, da je u vreme bombardovanja svakodnevni posao postao dužnost prema državi i putnicima.

On je govorio o kobnom danu 12. aprila, kada su NATO bombe pogodile voz.

- Pre 18 godina mi nije bilo jasno šta smo mi za NATO pilote - voz pun putnika ili najveća meta njihovoj vojsci. Ni danas ne mogu da shvatim da su NATO piloti hladnokrvno uputili projektile na nas - rekao je Kostić.

Foto: S.Pikula, Tanjug/Vladimir Dimitrijević/Rade Prelić, flickr/Nicolas Raymond, Pixabay Foto: S.Pikula, Tanjug/Vladimir Dimitrijević/Rade Prelić, flickr/Nicolas Raymond, Pixabay

Predsednik RS Milorad Dodik poručio je da se istorija ne sme zaboraviti, jer ko to čini dozvoljava da se ona ponovi i naglasio da se ne može zaboraviti da je neko odlučio da bombarduje voz sa civilima, da Srbiju 78 dana, da pobije toliko dece, uz cinični naziv operacije "Milosrdni anđeo".

Dodik se, u svom obraćanju, izjasnio protiv pristupanja NATO-u, i najavio da srpski političari neće podržati put BiH ka tom cilju.

- Kada moramo da sarađujemo sa NATO-om uvek sam imao osećaj nelagodnosti. Nećete nas podeliti na Drini. RS neće u NATO - poručio je on.

Dodik je istakao da RS neće braniti NATO granicu na Drini, niti će se Srbi u RS mobilisati za slanje u rat protiv Srbije.

- NATO je bombardovao RS, bacio osiromašeni uranijom, vežbao nad nama, stvarao snagu i jačinu zato što je nas bombardovao. U RS neće odlučiti nijedan političar o putu ka NATO, već će to učiniti narod. Oni se boje naroda i zato traže da političke vođe donesu odluku. Mi podržavamo neutralnost Srbije - rekao je Dodik.

Ukazao je da su Srbima u Bosni branili decenijama da vole Srbiju i nazivali ih bosanskim Srbima, te podvukao da su oni Srbi i deo jedinstvenog srpskog naroda.

Foto: S. Pikula Foto: S. Pikula

- RS se nalazi u BiH, ali to nije naš izbor, već moranje. Svi znaju gde bi voleli da smo. Volim Srbiju i volim da budem u njoj - kazao je Dodik istakavši da je ponosan na Srbiju koja se danas gradi, koja želi da zauzme mesto koje joj pripada u regionu.

Zajedničkim obeležavanjima stradanja RS i Srbija vraćaju sećanja na zločine, rekao je Dodik i zahvalio rukovodstvu Srbije i premijeru što je Srbiju vratio na kolosek regionalne jake i odlučujuće zemlje u regionalnom i ekonomskom smislu.

Pre 18 godina, 24. marta 1999, avioni NATO vojnog saveza počeli su operaciju bombardovanja Srbije, prvi put od nastanka Alijanse bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN, a u vazdušnim udarima, koji su trajali narednih 78 dana, život je izgubilo, prema zvanicnim podacima državnih organa, najmanje 2.500 ljudi.

Putnički voz u Grdeličkoj klisuri, u kojem su bili civili, napadnut je 12. aprila 1999. godine, drugog dana pravoslavnog Vaskrsa, a identifikovano je 15 poginulih civila, među kojima je bilo i dece.

Osim u Grdeličkoj klisuri, godišnjica početka bombardovanja biće obeležena i na drugim mestima u Srbiji.

Procenjena pričinjene štete u napadima na vojne, civilne i privredne objekte, takođe varira, pa tako eksperti iz Grupe-17 tokom 2000. iznose podatak o šteti u visini od oko 30 milijardi dolara, dok u javnosti figurira iznos u visini od cak 100 milijardi dolara.

Foto: S. Pikula Foto: S. Pikula

U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga.

Oštećeno je i 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno. Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje, bombardovane su dve rafinerije u Pancevu i Novom Sadu.

Tokom agresije izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona, a upotrebljena je i zabranjena municija sa osiromašenim uranijumom.

Nikada više nećemo stradati kao 1999.

Srbija je ostala nepokorena i danas i kliče slobodi i postaje sve jača i više nikada neće stradati na načicn kao što je stradala 1999. godine.

Vučić je, na obeležavanju 18 godina od početka NATO bombardovanja kod mosta u Grdeličkoj klisuri, rekao da je na današnji dan počela najbrutalnija agresija u istoriji ljudske civilizacije i užasan pohod najveće vojne alijanse svih vremena na malu, ali celim svojim postojanjem - veliku zemlju.

Foto: Profimedia/TASS Foto: Profimedia/TASS

- Sačuvali smo ponos i dostojanstvo srpskog srca, jedna mala zemlja ostala je nepokorena i danas, jasnije nego ikada, kliče lepoj slobodi i svojoj lepoj i najlepšoj Srbiji - poručio je Vučić.

Srbija neće tražiti da bude deo alijanse koja je razarala našu zemlju i ubijala decu našu, niti će biti deo neke druge alijanse.

- Nikada se više neće ponavljati agresije na našu zemlju, na koji nećemo imati jasan snažan i pobednički odgovor - poručio je premijer.

Vučić je prethodno, zajedno sa porodicama stradalih u vozu koji je pogođen NATO projektilima u trenutku dok je prelazio most, položio venac i odao počast svim žrtvama stradalim u NATO agresiji.

Premijer je izjavio da je Srbija ostala nepokorena i danas, kliče slobodi, postaje sve jača i više nikada neće stradati na način kao što je stradala 1999. godine.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Hoćemo da odnosi sa NATO budu pristojni, da sačuvamo živote ljudi na Kosovu, rekao je premijer.

- Samo hoćemo da budemo svoji na svom, imamo svoj mir i slobodu i nikome nećemo dozvoliti da dirne u slobodarski duh našeg naroda - rekao je Vučić.

On je istakao da je više puta rekao da je Srbija snažnija nego što je bila i da će biti još jača, iz dana u dan.

- Više puta sam rekao da se neće ponoviti Bljesak i Oluja, a ni agresija na našu zemlju na koju nećemo imati jasan, snažan odgovor - rekao je Vučić.

Navodeći da danas postajemo punoletni i da nikada nećemo zaboraviti one koji su dali svoje živote za Srbiju, Vučić je rekao da se danas u Srbiji rađa 227 dece svakog dana, da će za 18 godina i oni postati punoletni i ponosni na generaciju koja je branila svoju zemlju.

Kako je rekao, pre 18 godina počeo je tragičan rat u kojem je 19 zemalja imalo potrebu da pokaže da je bogatije i jače od naše male ali ponosne zemlje.

Dodao je i da su bacili po tri kiligrama bombi po svakom od nas, više od 1150 aviona sa 30.000 naleta je bombardovalo Srbiju, a potrošili su tačno onolikmo para, kako su sami izračunali, koliko bi bilo dovoljno da se prehrani 80 miliona ljudi.

Foto: Tanjug/Zoran Žestić Foto: Tanjug/Zoran Žestić

- Skupa je to bila sahrana koju su za nas pripremali - skupa za njiih, ali i za nas - rekao je premijer.

Pretrpeli smo, kaže, štetu od oko 130 milijardi dolara što je više i od one u Drugom svetskom ratu, a poginulo je 2000 civila i više od 1000 vojnika i policajaca za tri meseca ubijanja i bombardovanja.

Vučić je podsetio i da je objašnjenje NATO pilota bilo da nije video voz od dima koji je prouzrokovala prva raketa ispaljena na taj isti voz.

- I šta mi danas da kažemo o bombama i raketama koje su usred Evrope napravile dim da čitav narod, srpski narod, postane nevidljiv - upitao je Vučić.

On je rekao da je Srbija već sve rekla, zato što je, kako je istakao, 24. marta 1999. u Srbiji rođeno 172 dece, i zato što je onda svaki dan do 10. juna rođeno gotovo isto toliko, "da bi na kraju, tih rođenih u nestajanju bilo tačno 14.391".

- Ta deca danas postaju punoletna i mi svi zajedno sa njima postajemo punoletni. Čitava Srbija danas, u dane žalosti, slavi punoletstvo, punoletstvo svog ponosa, svog dostojanstva i svog hrabrog srca. Slavi Srbija što je uspela, prebolela, položila ispite, sazrela i što može samo napred - rekao je Vučić.

Daljinac baner

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Hladni front stigao u Pancevo, jak vetar duva, pocinje kisa

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vesna

    24. mart 2017 | 13:20

    Cini mi se da je ovaj gospodin 1995. negdje na Baniji vec govorio o nikad vise? Olako daje teska obecanja, a predsjednicki kandidat.

  • Marko

    24. mart 2017 | 16:36

    Nadam se da se ta 1999. godina nikada vise nece ponoviti. Moramo da se borimo za mir i stabilnost u regionu. Samo tako cemo uspeti da razvijemo nasu ekonomiju na pravi nacin.

  • Jablan

    24. mart 2017 | 17:03

    Gledam slike i prisecam se ove velike tragedije koja je odnela mnoge zivote, Srbija to nikada nece zaboraviti.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA