Bivši upravnik CZ-a oslobođen optužbi za OTMICU MILOŠEVIĆA

 ≫ 
  • 3

Viši sud u Beogradu izrekao je danas oslobađajuću prvostepenu presudu nekadašnjem upravniku Okružnog zatvora u Beogradu Dragiši Blanuši povodom optužbi da je neovlašćeno objavio knjigu "Čuvao sam Miloševića", koja govori o pritvorskim danima nekadašnjeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića pred njegovo izručenje Hagu.

Blanuša je oslobođen optužbe za otmicu Miloševića, dok je postupak za neovlašćeno slikanje Miloševića u ćeliji zastarelo. - Pravda je pobedila, probaću da zaboravim ovih 16. godina. Ovo je za nauk svim mojim kolegama da vide kako je državni posao postao moj privatni problem - rekao je Blanuša ispred zgrade Višeg suda u Katanićevoj ulici.

Presuda je izrečena povodom optužnice koju su preko punomoćnika još 2005. godine protiv Blanuše podneli Milošević i njegova supruga Mira Marković. Blanuša se tom optužnicom tereti zbog nevlašćenog objavljivanja poverljivih fotografija u toj knjizi, kao i za otmicu, jer je navodno dozvolio da 28. juna 2001. "NN lica" odvedu Miloševića iz zatvora, a potom ga prebace u pritvor Haškog tribunala u kojem je skončao 11. marta 2006.

Istorijat ovog procesa, koji je ušao u 15. godinu, krenuo je krivičnom prijavom protiv Blanuše koju je podneo punomoćnik Slobodana Miloševića, tada već pritvorenog u Haškom tribunalu.

Nakon što je nekadašnje Peto opštinsko javno tužilaštvo u maju 2002. godine odbacilo krivičnu prijavu, Miloševićev punomoćnik je 21. maja 2002. godine podneo Petom opštinskom sudu zahtev za sprovodjenje istrage protiv Blanuše.

Foto: Profimedia/AFP Foto: Profimedia/AFP

Optužnicu u ovom krivičnom postupku protiv Blanuše podigao je 2005. godine punomoćnik oštećenih kao tužioca - Slobodana Miloševića i pravnog sledbenika Mire Marković.

Tom optužnicom Blanuši se stavljaju na teret dva krivična dela zloupotreba službenog položaja, neovlašćeno fotografisanje i otmica. Nakon što je Milošević preminuo u pritvoru tirbunala u Hagu, njegova udovica je preko punomoćnika nastavila krivično gonjenje Blanuše. Mirna Marković nije u Srbiji više od 10 godina, a u Rusiji je dobila politički azil. Nedugo nakon izrucenja Miloševića Hagu, na Vidovdan 2001. godine, tadašnji ministar pravde Vladan Batić smenio je Blanušu sa mesta upravnika CZ-a.

Daljinac baner

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Hercegov Grad

    20. mart 2017 | 11:16

    Tako se to radi u korunpiranoj državi. Tu osobu he odavno trebalo zatvoriti, ako pravda postoji. Lice, bez odobrenja istraznog sudije izvedeno van ustanove, smatra se otetim. Normalno nije to radio djabe. Ni dan danas istrazni sudija nije potpisao nalog za izvodjenje lica i pored pretnji i pritisaka na sudiju! Sudstvo treba da se stidi.

  • Hercegov Grad

    20. mart 2017 | 11:20

    Batic ga je tu i postavio da bi se to odradilo. Posle smene postavio ga za savetnika u Ministarstvu pravde, starno ga je kaznio?!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA