"Priča se završava kad poslodavci čuju da imam četvoro dece". Novosađanka godinama ne može da nađe posao
Život sa troje i više dece u Srbiji znači samo jedno, nedaća i borba za goli opstanak, majke ne želi niko da zaposli, a očevi rade po čitave dane kako bi nekako "prebacili" mesec
Udruženje "Majke sa troje dece" više nije moglo da čekaju obećanja, pa su Narodnoj skupštini i Ministarstvu pravde predali peticiju gde traže posebnu mesečnu naknadu za roditelje sa troje i više dece.
Za kratko vreme skupljeno je čak 103.000 potpisa, a Uduženje zahteva da "demografska naknada" ne bude manja od minimalne plate u Srbiji.
- Želimo da član našeg Udruženja bude u komisiji koja izrađuje građanski zakonik za koji se nadamo da će u sebi sadržati i odluku o demografskoj naknadi. Nije u redu da ja kao majka kao četvoro dece sa mužem koji je zaposlen, kupujem pelene na komad, jer nemam ni za to jedno pakovanje - kaže Sandra Jovanović iz Novog Sada, članica Udruženja "Majke sa troje dece".
Roditelji trenutno od države mogu da dobiju dečji dodatak od 2.600 dinara po detetu, no ako oboje rade samo za minimalac i imaju dvoje dece, zarade im prelaze cifru od 8.000 dinara po članu domaćinstva iznad koje ne mogu da dobiju dodatak i, gube to pravo. Sa druge strane, roditeljski dodatak za porodice sa troje i više dece iznosi 15.000 dinara mesečno i isplaćuje se samo dve godine.
- Poslodavci odmah pitaju koliko imate dece i da li su odrasla. Kad čuju da imam četvoro male dece, tu se priča završava. Neki bez srama otvoreno kažu da ne mogu da me zaposle jer su deca obično stalno bolesna, pa često neću moći da radim - kaže majka četvoro dece Rozalija Čabran Bandulaja iz Novog Sada.
Mnogi se danas roditelji zbog ovakve situacije plaše da imaju drugo dete, a kamoli da razmišljaju o trećem, dodaju ove majke. Za poslednje četvrto dete kažu da nisu dobile čak ni skromni paket sa uzorkom pelena, maramicama i neseserom kako je ranije bio običaj.
- U većim gradovima familije koje imaju troje ili više dece teško mališane upisuju u vrtić. Majke često moraju da ostanu kući i čuvaju ih. Spavaju po tri sata dnevno, stalno su na nogama i rade valjda navažniji posao na svetu, pa im život zato valjda treba i olakšati.
A i one koje rade, često kod privatnika ostaju do kasno, zato moraju da unajmljuju bejbisiterke i od plate im ne ostane skoro ništa. To je tužno - nastavlja Čabran Bandulaja.
(Telegraf.rs/Blic)
Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dee-dee
Zena je u pravu!!!!
Podelite komentar