Vrednost uzurpirane imovine Srba na KiM 50 milijardi evra!

  • 0

Na Kosovu i Metohiji od juna 1999. godine do danas uništeno je preko 20.000 srpskih kuća, vrednost uzurpirane imovine kosovskih Srba procenjuje na preko 50 milijardi evra, a uzurpira se i državna svojina Republike Srbije, pre svega kroz nezakonite privatizacije, kaže pomoćnik ministra za KiM Branislav Ristić.

- Više od milion katastarskih jedinica (obradivo zemljište, livade i šume) u vlasništvu Srba je uzurpirano. Vrednost ove imovine procenjuje se na preko 50 milijardi evra. Važno je istaći da katastarski 58 odsto celokupnog zemljišta na teritoriji Kosova pripada vlasnicima Srbima - rekao je Ristić Tanjugu.

On je precizirao da je samo tokom martovskog nasilja na Kosovu uništeno 935 kuća i 10 društvenih objekata, od kojih je najveći broj povratničkih, odnosno kuća koje su rekonstruisane fondovima međunarodne zajednice.

- Od dolaska međunarodne misije na prostor Kosova i Metohije, nepokretna imovina Srba i pripadnika nacionalnih manjina je predmet masovne uzurpacije i uništavanja od strane albanske zajednice - rekao je Ristić, navodeći da je paljenje dve povratničke kuće u opštini Klina početkom juna najsvežiji primer za to.

Ristić je napomenuo da je pred Kosovskom agencijom za imovinu inicirano 41.300 postupaka za povraćaj uzurpiranog zemljišta, a da je Agencija donela odluku u 31.517 slučajeva, ali da ne postoje zvanični podaci koliko je odluka implementirano, odnosno koliko je vlasnika efektivno uvedeno u posed.

On je istakao i da se kontinuirano krše imovinska prava Republike Srbije nezakonitim otuđivanjem imovine u njenom vlasništvu, kroz proces privatizacije koji sprovode privremene institucije, a u skladu sa zakonima donetim od strane kosovske skupštine.

U državnoj svojini Republike Srbije na KiM nalazi se oko 24.500 hektara poljoprivrednog, šumskog i građevinskog zemljišta, više od 1,4 miliona kvadratnih metara službenih zgrada, 145.000 kvadrata poslovnih i 25.000 kvadrata stambenih zgrada, 4.000 kvadrata objekata za posebne namene i još oko 750.000 kvadrata drugih građevinskih objekata, rekao je Ristić.

On je napomenuo da Fond za razvoj Srbije ima vlasničke udele u oko 150 preduzeća na Kosovu i Metohiji u vrednosti od oko 140 miliona evra, a potraživanja van Kosova i Metohije prema preduzećima sa Kosova i Metohije iznose više od 190 miliona evra.

- Imovina 1.358 preduzeća sa Kosova i Metohije, čija se privatizacija privodi kraju, a pripadaju srpskim firmama, procenjuje se na više od 1,5 milijardi dolara. Samo imovina Elektroprivrede Srbije u južnoj pokrajini procenjuje se na tri milijarde evra - istakao je Ristić.

Knjigovodstvena vrednost Železnica Srbije na Kosovu i Metohiji, infrastruktura i vozna sredstva, premašuje 200 miliona evra, kazao je Ristić i dodao da se na KiM nalazi takođe 15,7 milijardi tona uglja lignita slabijeg kvaliteta, ali koji može da se eksploatiše dva veka.

- Rezerve cinka i olova iznose oko 46 miliona tona, magnezita osam miliona tona, boksita više od 1,6 miliona tona, a značajni su i izvori vode, ležišta geotermalne energije, kao i oko 580.000 hektara poljoprivrednog zemljišta. Vojna imovina sa nepokretnostima i zemljištem, računajući i vojni aerodrom kod Prištine, procenjuje se na 95 miliona evra - naglasio je Ristić.

Što se tiče imovina Srpske pravoslavne crkve na KiM, prema rečima Ristića, posle Drugog svetskog rata crkvi je oduzeto je 5.255,5 hektara zemljišta (manastiru Devič 3.077 hektara, Pećkoj patrijaršiji 846 hektara, Visokim Dečanima, 728 hektara, manastiru Draganac 207 hektara i Gračanici 100 hektara).

Manastiru Visoki Dečani je 1997. godine vraćeno 13 hektara, 25 ari i 32 kvadrata, što je bilo nekadašnje vlasništvo SPC.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Hoće da spreče povećanje penzija i plata: Brnabić se obratila nakon tuče u Skupštini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA