Ove poslove u Srbiji svi odbijaju: Neće da ih rade iako je plata 70.000 dinara!

  • 31

Početkom 2017. godine na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje nalazilo se manje od 700.000 građana Srbije, kojima bi cilj trebalo da bude da što pre dođu do zaposlenja. Međutim, izgleda da u okviru 1.502 trenutno raspoloživih radnih mesta postoje poslovi koje niko neće!

79 najsrećnijih ljudi u Srbiji: Oni su bili bez posla SAMO JEDAN JEDINI DAN! Ovo je njihova "tajna"

- Generalno, nezaposlena lica pokazuju manje interesovanje za poslove terenske komercijale, koji podrazumevaju prodaju osiguranja ili proizvoda na terenu (akviziteri, menadžeri prodaje). U najvećem broju slučajeva plata je na procenat, bez fiksnog dela, a isplata se obavlja nakon naplate proizvoda, neretko i do par meseci posle same prodaje. Takođe, tu su i  građevinski poslovi, poljoprivreda, rudarstvo i ostali teški fizički poslovi. Za njih nema interesovanja bez obzira na visinu zarade, kao u slučaju zavarivača - rekli su iz NSZ.

Takođe, izbegavaju se poslovi kod poslodavaca koji očekuju da radnik obavlja više različitih poslova, koje bi po pravilu trebalo da obavlja više izvršilaca.

Foto: Profimedia/Panthermedia

– Dešava se da firmi treba "čovek za sve", da na primer računovođa bude i sekretarica, administrativac, kafe kuvarica i čistačica - objašnjavaju oni ovu nepopularnu praksu.

Naši nezaposleni građani, prema iskustvu NSZ, odbijaju i poslove "bez radnog vremena", kada osoba ne zna koliko vremena će da provede na poslu, bez slobodne subote, nedelje, praznika...

- Izbegavaju se i poslovi na kojima postoji povećana opasnost od povređivanja, profesionalnih ili drugih oboljenja ili poslovi koji mogu da utiču na život i zdravlje ljudi. Na primer: težak fizički rad, rad pod zemljom (rudari), pod vodom ili na velikoj visini (građevinski radnici na izgradnji mostova). Tu su i poslovi koji uključuju izlaganje štetnom zračenju (radiolozi) ili sredstvima koja su otrovna i kancerogena (rad u štamparijama, hemiijskoj industriji, proizvodnji hemikalija) ili poslovi u neadekvatnim uslovima, poput velike hladnoće, toplote ili buke - dodali su iz NSZ.

Foto: Tanjug/Rade Prelić Foto: Tanjug/Rade Prelić

Za navedene poslove, kako zaključuju, jako je teško da se obezbede kandidati kada im se obrati poslodavac za pružanje usluge posredovanja i to ne zbog toga što stručnjaka konkretnih profila nema na evidenciji NSZ, već zbog neprihvatanja ponuda.

- Tada iskazana potreba poslodavca da dođe do radnika ostaje nezadovoljena ili se selekcija lica vrši u dužem vremenskom periodu od uobičajenih rokova - naglasili su oni.

Inače, zavarivači u Srbiji zarađuju oko 38.000 dinara,  rudari između 45.000 do 55.000 dinara, a radiolozi mogu da zarade do 70.000 dinara.

(S.I. - s.ilic@telegraf.rs)

Video: Palo prvo ovogodišnje skijanje na Torniku, gužva kao u košnici: Sjajne slike zimske idile

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • gnjida

    27. februar 2017 | 16:20

    e stvarno smo odvratan narod i nezahvalna stoka. Umesto da smo zahvalni i da oberucke prihvatamo rad u fukusimi i cernobilju sto nam ovi divni kancelarijski pacovi u sluzbi drzave preporucuju, mi bezobraznici necemo da prihvatimo. Nek posalju svoje dete na ta radna mesta kad ih ima toliko.

  • Mile

    27. februar 2017 | 15:30

    Isti taj zavarivac zaradi 5000e bilo gde u svetu i zna zasto je ostavio oci i zdravlje na poslu.

  • Marko

    27. februar 2017 | 17:16

    Sve moj do moga od poslova. Kolika je plata rudara u Nemackoj a

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA