Zbog poskupljenja u januaru, cela Srbija se hvata za glavu: Evo koje su sve cene "otišle gore"
Januar je definitivno bio mesec poskupljenja. U prvom mesecu ove godine potrošačke cene su povećane za oko 1,4 odsto u odnosu na prethodni mesec, dok su u odnosu na januar 2016. povećane za čak 2,4 odsto.
BEDA I RASKOŠ: Razlika između najviših i najnižih primanja u Srbiji je ogromna
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), u januaru je u odnosu na prethodni mesec zabeležen rast cena hrane i bezalkoholnih pića za 3,1 odsto, zatim alkoholnih pića i duvana za 2,9 odsto, a poskupeo je i transport za 1,6 odsto, kao i komunikacije za 0,5 odsto. Povećane su i cene rekreacije i kulture, i to za 0,4 odsto, dok su u zdravstvu one veće za 0,3 odsto. Poskupeli su i stan, voda, električna energija, gas i druga goriva, kao i restorani i hoteli, ali i obrazovanje, i to za po 0,2 odsto.
S druge strane, pad cena zabeležen je kod odeće i obuće, i to za 1,1 odsto. Iz RZS podsećaju da su u prethodnoj godini potrošačke cene u proseku povećane za 1,2 odsto u odnosu na 2015. godinu.
Da su ovi podaci neprijatno iznenađenje, smatra ekonomista Mlađen Kovačević.
- I sam prilikom odlaska u samouslugu vidim da su neke cene proizvoda znatno povećane, i to nekih prehrambenih proizvoda i za oko 25 do 30 odsto u odnosu na pre dva, tri meseca. To je pak neočekivano je prošle godine poljoprivredna proizvodnja znatno porasla, za oko 8,5 odsto, a kada poljoprivredna proizvodnja ima rast, bilo bi prirodno da ti osnovni egzistencijalni poljoprivredno - prehrambeni proizvodi beleže u skladu s tim kretanje, pa ako je poljoprivreda imala veću ponudu, da su i cene niže - kaže Kovačević.
No, razlog za poskupljenja, dodaje, može biti i u drugim faktorima.
- Moguće je, iako ne mogu sa sigurnošću tvrditi, da su trgovinski lanci više opterećeni raznim porezima i akcizama, te da prevaljuju na potrošače taj teret da im dobit ne bi bila smanjena. Takođe, treba uzeti u obzir i rast valutnog kursa, uprkos intervencijama Narodne banke Srbije (NBS), što automatski utiče na rast cena uvoznih proizvoda, što prati i rast cena domaćih alternativnih proizvoda - zaključuje Kovačević.
Šta je poskupelo i za koliko
hrana i bezalkoholna pića 3,1%
alkoholna pića i duvan 2,9%
transport 1,6%
komunalije 0,5%
rekreacija i kultura 0,4%
zdravstvo 0,3%
stan, voda, električna energija, gas i druga goriva 0,2%
restorani i hoteli 0,2%
obrazovanje 0,2%
(Telegraf.rs/ Izvor: Alo!)
Video: Borba putara sa snegom na Zlatiboru - RADNO
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sorlivan
Jaja 50 % , ma sve je poskupelo sem plate ona uvek ostaje verna ne promenjiva moja već pet godina ni dinar a poskupljenja od tada sve duplo. Ali naravno pošto mi je plata 30000 treba da budem zahvalna posto nije minimalac ,tako svi privatnici razmišljaju nek se na našoj grbači nenormalno bogate ali državu baš briga!!!
Podelite komentar
Sibin
Ma to je nemoguce!premijer prica da nam cvetaju ruze u drzavi.sramota bre,sve je skuplje nego u evropi!
Podelite komentar
Pravoslavac
Kafa 30%
Podelite komentar