Aleksandar iz Bajmoka tvrdi da za 2 sata dnevno može da se zaradi 400 evra: Evo kako je to moguće (FOTO)
Aleksandar Doknić (42) iz Bajmoka, pre 15 godina pokrenuo je biznis sa kunićima, tada relativno nov i neizvestan posao. U međuvremenu, ova porodična firma postala je jedna od najpoznatijih i najvećih odgajivačnica, koja druge farme u zemlji i inostranstvu snabdeva ovom vrstom.
Student pokrenuo biznis i sada "masno" zarađuje: Farma magaraca hrani njegovu petočlanu porodicu
- Kod mene je sve pokrenuto iz hobija. Prvo sam bio sudija na izložbama u kunićarstvu, a kasnije sam radio za Veterinarski zavod iz Zemuna koji je proizvodio serum za vakcinu protiv svinjske kuge.
- Njome smo snabdevali celu Evropu i region, ali je zbog iskorenjenosti bolesti i potreba za cepilom, pa samim tim i kunićima, nestala - objašnjava ovaj domaćin, u čijoj se odgajivačnici takođe proizvodi i prodaje rasplodni materijal za one zainteresovane za razvoj sopstvenog posla.
Kako kaže, pre četiri godine postao je svestan da će biznis početi da se razvija u pravcu prodaje mesa kunića, koje je jedno od najzdravijih koje se može naći u ponudi.
Na porodičnoj farmi uvek ima između 1.200 i 1.500 kunića.
- Xycol rasa ima najkvalitetnije meso za prehranu, koje se između ostalog preporučuje deci i trudnicama. Mi posedujemo 160 matičnih ženki kunića (one koje se kote do 14, 15 puta u životu) i čiji je radni vek dve godine, kao i 30 matičnih mužjaka koji su reproduktivno sposobni do treće godine - kaže Doknić i dodaje da broj okoćenih zečeva zavisi od vrste, a da su oni na farmi imali hajkoma, bečke plave, panonske bele, novozelandske crvene...
U pitanju je, kako kaže, mlada grana stočarstva kod nas u kojoj su primetne različite poteškoće: dobiti subvencije, kredit, naći klanicu koja će prihvatiti i nabaviti adekvatnu dozvolu i ovlašćenja za ove životinje, i mnoge druge.
- Takođe, da bi se uspešno bavio ovim poslom, moraš da voliš kuniće. Da razgovaraš sa njima, da ih hraniš, da ih ne tretiraš antibioticima i hemikalijama, da paziš da ne obole, jer je u pitanju životinja koja, isto kao i koza, ne može da se leči. Za rad su potrebne i adekvatne prostorije, klima uređaji, vozilo sa ventilacijom, kavez i naravno, zečevi - objašnjava najveći odgajivač u Srbiji i naglašava da ipak može dobro i da se zaradi.
Doknić na mesečnom nivou na klanje pošalje 1.000 komada, koji se potom nađu u većim trgovinskim lancima u zemlji.
- U pitanju je posao sa velikim potencijalom. U njega treba uložiti oko 4.500 do 5.000 evra, a za dva do tri sata svakodnevnog efektivnog rada, može da se zaradi između 300 do 400 evra mesečno - zaključio je on.
(S.I. s.ilic@telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gogiii
Hahaaa...koja ironija, sta kaze, moras da ih volis, pazis i mazis a onda svaki mjesec 1000komada na klanje bato...ccc
Podelite komentar
Sused
Ja sam ih držao iz ljubavi prema njima. Poklanjao ih prijateljima a klanje nikako. Nije sve u parama čoveče. Zar neko može zaklati ta divna stvorenja!
Podelite komentar
Miloš
Koliko li je zečeva platilo glavom za njegovih 400 avra ??? Jel' ima u Srbiji neki biznis gde se zarađuje bez klanja i ubijanja ???
Podelite komentar