Imali smo u Jugoslaviji bar dva Trampa - Tuđmana i Miloševića: Joze Mercinger napravio poređenje Balkana sa svetom

  • 9

- Mi u Jugoslaviji smo imali nekoliko Trampova, najmanje dva - Tuđmana i Miloševića - rekao je slovenački ekonomista Jože Mencinger, praveći poređenje između aktuelnih globalnih dešavanja sa nama bližim primerima.

Slovenija - mala, ali moćna: Prva dama Amerike je Slovenka, a sada je otkrivena još jedna njihova veza sa svetski uticajnim čovekom

Mencinger, naime, smatra da će cena "ekonomske deglobalizacije" biti visoka. Kako je objasnio za Magazin Biznis, svetski ekonomski poredak se posle pobede Donalda Trampa u Americi i posle Bregzita menja iz temelja, a bilo je i krajnje vreme da do toga dođe.

- Sistem koji je stvoren posle ''kraja istorije'' više nije bio održiv. Što bi duže trajao, to bi cena njegovog raspadanja bila veća. Kakav oblik će dobiti Trampova ''deglobalizacija'' teško je reći, ali smo izgleda došli do kraja ideološke globalizacije. Cena ekonomske deglobalizacije biće visoka - rekao je Mencinger.

Kad je reč o "našim trampovima", odnosno Tuđmanu i Miloševiću, Mencinger kaže:

Foto: Wikipedia/Ziga Foto: Wikipedia/Ziga

- Prvi je bio narcisoidan nacionalista, drugi je nacionalizam iskorišćavao da se domogne vlasti. I jedan i drugi su hteli stvoriti veliku Hrvatsku ili veliku Srbiju, a rezultati su: mala Hrvatska i mala Srbija. I Tramp stvara veliku Ameriku, rezultat će i kod njega biti mala Amerika - ocenjuje Mencinger.

Prema njegovom mišljenju, rast podrške partijama desne orijentacije će slabiti Evropu, ali neće ugroziti njen opstanak. Mencinger ocenjuje i da se Evropa navikla na krizu, ali da se u njoj potpuno izgubila. Prvo je, kako kaže, spasavanjem svojih banaka i "spasavanjem" Grčke tu zemlju pretvorila u zemlju trećeg sveta, a politikom štednje produbila i produžila krizu.

Takođe napominje da je vreme u kojem su strane investicije bile univerzalni "lek za sve" - prošlo.

- Strane investicije nisu lek za sve, a njihovi efekti prelivanja (spill over) mogu biti štetni, jer je na duži rok količina odliva kapitala sigurno veća od njegovog priliva. Dovoljno je pogledati bilanse plaćanja zemalja sa velikim stranim investicijama, deficiti nastaju na računu odliva kapitala. Ali, razumem da je ponekad, u kriznim situacijama, prodaja imovine jedino rešenje - zaključio je Mencinger u intervjuu za Magazin Biznis.

(Telegraf.rs/ Tanjug)

Video: Ovo je kuća u kojoj odseda Donald Tramp

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vota

    20. februar 2017 | 16:58

    Први је био педер Дрновшек други Кучан па онда сви остали ваљда се зна за толико ко је био први у бившој нам заједничкој држави.

  • Press

    21. februar 2017 | 07:53

    Ma svi su "ga imali", ali Tita niko! Takav se jednom radja, a svi ostali posle njega su proizvod "neuspelog pobacaja" ili nasilnog prekida trudnoce ! I koliko god ga sada "neki" valjali po blatu, ima onih koji pamte i znaju sta i kako je bilo!!! Na zalost, nije uporedivo sa sadasnjoscu !!!

  • Bane

    20. februar 2017 | 17:16

    Ala ovaj lupa, ko otvoren prozor! A gde mu je Kucan, Jansa,Drnovsek, sve moj do mojega!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA