Nedićevi potomci traže deo zgrade NBS-a!
Potomci Milana Nedića podneli zahtev Agenciji za restituciju za povraćaj imovine predsednika vlade u vreme okupacije Srbije od nacističke Nemačke.
Oni traže da im se vrati deo zgrade na uglu Nemanjine i Ulice kralja Milana, gde se sada nalazi Narodna banka, Zemunski park i placeve u Zemunu i Grockoj. Takođe, njegovi naslednici zahtevaju i naknadu od knjiga, čiji je autor Milan Nedić.
Aleksandar Nedić, praunuk generala Milana Nedića, kaže da generalovi potomci već godinama pokušavaju da dođu do njegovih posmrtnih ostataka i ostvare pravo na nasledstvo iz njegovog testamenta. Naš sagovornik napominje da je njegov pradeda bio bogat čovek, kao i da tokom Drugog svetskog rata nije stekao ništa od imovine.
- Zgrada u Nemanjinoj ulici je sagrađena još 30-ih godina, mnogo pre Drugog svetskog rata, Zemunski park je nasledio od svojih roditelja, kao i placeve u Grockoj, gde je i rođen. Sve to je dokumentovano i u njegovom testamentu, koji je prvi put objavljen prošle godine - ističe Nedić.
On dodaje da iako su se još 2007. godine obratili državnim institucijama, još nisu dobili nikakve konkretne odgovore.
- Mi smo se prvi put 2007. obratili vladi, MUP-u i Ministarstvu pravde kako bismo saznali gde je grob Milana Nedića i kako bi nam se dali njegovi posmrtni ostaci. Samo nam je MUP odgovorio, rekavši da to nije u njihovoj nadležnosti i uputili su nas na Ministarstvo pravde. Do danas, međutim, mi nismo dobili odgovor iz tog ministarstva, niti od sudova - naglašava Nedić.
Bojan Dimitrijević, istoričar i autor knjige "Vojska Nedićeve Srbije“, objašnjava za naš list da je smrću generala Nedića postupak protiv njega prekinut.
- Pošto ne postoji nikakva presuda ili optužnica, rođaci mogu da ostvare svoje pravo. General Nedić je pozitivna ličnost u istoriji Srbije u Drugom svetskom ratu. Njemu se pripisuje kolaboracija, odnosno činjenica da je bio predsednik srpske vlade pod okupacijom. Međutim, ni dan-danas ljudi ne razumeju njegovu žrtvu da se prihvati tog položaja kako bi se sprečile nemačke represalije, koje su sprovođene kao odmazda za ustanak u Srbiji - ističe Dimitrijević.
S druge strane, istoričar Predrag Marković ističe da general Milan Nedić ne može biti rehabilitovan, jer je on "bez svake sumnje bio saradnik okupatora“. On naglašava da problem, kada je u pitanju povraćaj imovine predstavlja i Zakon o restituciji, koji u određenim delovima nije najjasniji.
- Do sada je u Šapcu bilo slučajeva da je imovina vraćena vlasnicima koji su bili osuđeni zbog saradnje sa okupatorima i koji su rehabilitovani. Međutim, general Nedić ne može biti rehabilitovan, ne samo zato što nije ni osuđen već i zato što je on nesumnjivo bio saradnik okupacionih snaga - ukazuje Marković.
Podsetimo, Milana Nedića komunističke vlasti teretile su za saradnju sa Nemcima i izdaju, a proces je prekinut kada je umro, navodno skočivši kroz prozor zatvora 4. februara 1946.
(I. M. / Izvor: Danas)
Video: Besnu mašinu vozio po pešačkoj stazi i "razgrato" pešake po blatu: Bahato da bahatije ne može
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.