Rešavamo večitu dilemu: Kako su se dva velika sveca "zgurala" u isti dan, i zašto je uopšte počeo rat "SVETI TRIFUN - DAN LJUBAVI"?
Smatrate sebe Srbinom, pravoslavcem i priznajete samo Svetog Trifuna, zaštitnika vina i vinogradara? Ili ste mladi i zaljubljeni, pa vam je Sveti Valentin baš "kul"? Da li ste se ikada zapitali - kako je došlo do toga da dan zaljubljenih i praznik vina padnu u isti dan?
Sveti Trifun otkriva kakva nas godina čeka: Nadajte se da će danas pasti kiša
Na ovaj dan su se "zgurala" dva svetitelja - jedan kod Srba ima veoma dugu tradiciju i poštuje se vekovima. Drugi, "mlađi" koji je posredstvom medija postao globalni fenomen i van hrišćanskih zemalja.
Reč je o dva potuno odvojena sveca koje poštuju i pravoslavna i katolička hrišćanska crkva. Sveti Trifun kao zaštitnik vinogradara i vinara, nikako ne može biti zamena za svetog Valentina, koga Pravoslavna crkva takođe slavi, ali 12. avgusta.
Sveti Trifun je živeo u 3. veku nove ere u Maloj Aziji. Legenda kaže da je imao čudotvorni dar lečenja i da je njime uspeo da 'od zlog duha' izleči ćerku rimskog cara Gordija. Bogate carske darove razdelio je siromašnima i do kraja života živeo kao skromni čuvar gusaka.
U vreme velikog progona odbio je da se odrekne Hrista zbog čega je ubijen 250. godine na današnji dan.
Negde u to vreme živeo je i Sveti Valentin. On je život posvetio tajnom venčavanju vojnika, kojima je bilo zabranjeno zasnivanje porodice, sa njihovim izabranicama.
Zbog ove pomoći zaljubljenim parovima, Valentinu je 269. godine odsečena glava. Legenda kaže da je, pre smrti, Valentin poslao oproštajno pismo slepoj tamničarevoj ćerki za dobrotu koju mu je pokazala dok je bio u tamnici. Devojka je kada je primila pismo progledala.
I tako su muškarci svojim voljenima počeli da šalju poruke, a ljubav je dobila svoj zvanični dan.
Sa druge strane, Sveti Trifun se vekovima slavi na prostorima Srbije. Njega slave mnogi esnafi, a u prvom redu gostioničari i vinogradari jer je reč o "zaštitniku vina i vinove loze". Dobre kafedžije tog dana besplatno toče vino gostima.
Postoji verovanje, da će godina biti rodna ako na Trifundan pada sneg ili kiša. Ako je vreme lepo, čeka nas sušna godina. Ipak, posle ovog dana zima polako počinje da popušta - to Sveti Trifun na svoj praznik pobode u zemlju ugarak i sneg počne da se topi.
"Valja se" da se na ovaj dan poreže barem jedan čokot vinove loze i zalije vinom, da godina bude rodna, a od jeseni vino slatko.
Zahvaljujući Holivudu i dobrom marketingu, Dan zaljubljenih postao je globalni fenomen, a poklanjanje bombonjera, srca i drugih prigodnih poklona voljenoj osobi vremenom je zahvatilo i Srbiju.
Ipak, ima i onih koji još uvek za praznik "priznaju" samo Svetog Trifuna.
U koju god grupu da spadate, imamo savet za vas: Zagrlite nekog koga volite, otvorite bocu nekog dobrog vina i uživajte u životu!
(Telegraf.rs)
Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ma ajte mojim vas
Čuj "Ima i onih koji jos uvek za praznik, priznaju' samo Svetog Trifuna"!!! Veliki pravoslavci, svi protiv Stepinca, Tacija... Zar vam treba poseban dan da budete zaljubljeni...? Ali vam je bitnije da stavljate nekakav katolicki praznik pre naseg! Misljenja sam da ste ga bas preterali favorizovanjem tog katolickog dana. Ne zelim da se raspravljam, Srecno orezivanje vinograda da nam bog da vina zdravlja i srece! I budite zaljubljeni preko cele godine, ziveli!!!
Podelite komentar
Toma
Isto kao sto slavimo 31. oktobra "noc vestica", a Svetog Luke se usput setimo. Izadjes napolje i vidis vise vestica i vampira nego u filmovima Alfreda Hickoka.
Podelite komentar
Toma
Koji kreten moze da resava ovu dilemu? Ovde dileme nema. Danas je Sveti Trifun, a ja kao Srbin pravoslavac za drugi praznik ne znam. Mozda i Indijci slave Svetu Kravu danas, pa bi mogli i mi Srbi to da obelezimo. Sto ne znaci da ne postujem tudje praznike.
Podelite komentar