Velika promena: Od maja ćete potpuno drugačije podizati lekove na recept

 ≫ 
  • 11

Podizanje lekova će od maja ići na elektronski recept, a da li će nakon toga i dalje biti u upotrebi i papirni recepti, zavisi od dogovora Ministarstva zdravlja i Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Srbija na lekovima za smirenje, gutamo bez recepta: Mladi lakše kupe antidepresiv nego alkohol!

Pod OVIM uslovom i sa OVIM papirom moći ćete i od 1. januara da se lečite sa starim zdravstvenim knjižicama

Poznato je da će elektronski recept imati isti rok važenja kao sadašnji papirni, što znači sedam dana za skoro sve lekove, osim za antibiotike (tri dana) i lekove sa D liste (30 dana), pišu "Novosti".

Miroslav Pevac, zadužen za integraciju Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS), kaže da je od priprema za uvođenje elektronskog recepta ostalo još da se na IZIS-u pokrene aplikacija i da apoteke integrišu softver.

Foto-ilustracija: Profimedia/Wavebreak Foto-ilustracija: Profimedia/Wavebreak

- Jedna od velikih prednosti elektronskog recepta biće ta što će se terapija za hronične bolesnike propisivati za šest meseci - objašnjava Pevac.

Pacijenti više neće morati da idu svaki mesec po lekove, već jednom u pola godine jer će recepti automatski biti izdavani za šest meseci, a sukcesivno će pristizati na realizaciju za 30 dana.

Osim uštede u vremenu, biće i finansijske uštede budući da se u Srbiji godišnje izda 60 miliona recepata, pa se procenjuje da će se samo na štampanju obrazaca za terapiju uštedeti dva miliona evra godišnje.

Foto-ilustracija: Profimedia/Wavebreak Foto-ilustracija: Profimedia/Wavebreak

- Posle posete izabranom lekaru koji je sam, ili po preporuci specijaliste, propisao terapiju, pacijent će ići u bilo koju apoteku i zdravstvenom karticom podići lek - objašnjava Pevac.

Sve apoteke, kaže Pevac, imaju softver, samo treba da se integriše 1.000 apoteka, a sa elektronskim receptima radiće i privatne apoteke koje imaju ugovor sa RFZO.

- Mi sad pomoću informacionog sistema evidentiramo oko 13.000 recepata u ustanovama koje su povezane. To je oko pet odsto ukupnog broja propisanih recepata - kaže Pevac.

(Telegraf.rs)

Video: Na Novom groblju obeležen 11. novembar – Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • polat

    11. februar 2017 | 13:31

    Zbog njihovih evropskih standarda stvorili su haos sa zdrastvenim knjizicama,samo uzeli narodu pare I jos ih saterali u ogromne redove cekanja,a povrh svega pored te nove knjizice nemoze bez stare nista,I sad jos ovo ,bolje neka prate evropski standard u zivljenju I platama nego kojekakvim elektronskim glupostima

  • MinaGogi

    11. februar 2017 | 13:58

    Koji će tek sada haos da nastane reči nemam. Lutaju ko guske u magli u svemu ne samo ovome.

  • Ljudmila

    11. februar 2017 | 15:05

    Ako se ovo realizuje kako treba, odlicno resenje, koje sam jos prije desetak godina videla u Austriji. Funkcionise bez greske

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA