U Srbiji godišnje od raka oboli 36.000 ljudi, a umre 19.000 - toliko stanovnika ima Apatin!

  • 5

Svake godine u Srbiji od raka oboli oko 36.000 ljudi, a umre oko 19.000 pacijenata, te su maligne bolesti jedan od vodećih uzroka obolevanja i umiranja u našoj zemlji, istaknuto je danas na promociji rezultata projekta Srpskog lekarskog društva (SLD) "Onkologija u Srbiji- znanjem protiv malignih bolesti".

I danas će još 4 žene u Srbiji oboleti od sumorne bolesti kojoj ne znamo da stanemo na kraj

Predsednik SLD akademik Radoje Čolović ukazao je da Srbi ne obolevaju mnogo češće od malignih bolesti od drugih, ali da je naša zemlja po smrtnosti vrlo visoko pozicionirana- na drugom mestu u Evropi.

To je razlog zbog koga je SLD pokrenulo projekat "Onkologija u Srbiji - znanjem protiv malignih bolesti", sajt na kome su prezentovani edukativni programi namenjeni lekarima svih struka.

Projekat je, kako kaže Čolović, fokusiran na pet najčešćih karcinoma od kojih se oboleva - karcinom pluća, karcinoma dojke, kolorektalnog karcinoma, grlića materice i karcinoma jajnika.

Od karcinoma pluća u Srbiji godišnje oboli 5.000 pacijenata, karcinoma dojke - 4.500 pacijenata, kolorektalnog karcinoma- 4.500 pacijenata, grlića materice oko 4.000 žena.

OVO JE PRAVA ISTINA O RAKU: Saznajte zašto ga neko dobije, a neko ne!

Direktor Klinike za onkologiju i radiologiju prof. Radan Džodić kaže da je u poslednjih nekoliko godina napravljen ogroman pomak u onkologiji, što se tiče aparata za zračenje i lekova za obolele od raka.

Srbija će do kraja godine u onkološkim centrima imati 25 aparata za zračnu terapiju, što predstavlja zlatni standar - jednu mašinu na 250.000 stanovnika, rekao je Džodić.

Podseća da je Srbija pre par godina imala samo 11 funkcionalnih mašina za zračnu terapiju, da je tokom 2015 i 2016 nabavljeno još osam linearnih akceleratora, a da je pre par dana raspisan tender za nabavku još šest linearnih akceleratora.

On kaže da je Institutu za onkologiju potreban i veći prostor, kako bi se najteži onkološki pacijenti lečili u boljim uslovima.

- Sobe su trenutno osmokrevetne i nama treba nov prostor od bar 10.000 metara kvadratnih. Napravili smo idejni projekat za izgradnju novog objekta kako bi naši pacijenti imali bolje uslove za lečenje - rekao je Džodić.

On kaže da prema idejnom projektu za novu zgradu, za građevinske radove treba oko 10 miliona evra i isto toliko za opremanje.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • RS

    3. februar 2017 | 16:32

    Pa staje cudno.pozivam vucica i vladu srbije,da tuzi ameriku za zlocin koji su vam naneli.

  • Lena

    3. februar 2017 | 16:54

    Prvo bombardovanje ,nemastina stres hranimo se uzasno i najjeftinije jer situacija tako diktira a onda obolimo od raka i nestajemo u nakgorim mukama

  • Milan

    3. februar 2017 | 16:58

    Oni gledaju kako da prosire bolnice a ne da smanje uzroke i samu bolest ccc...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA