Pola države kupuje bicikle od jednog Balkanca, a on od tog novca nabavlja automobile i pravi svoj privatni muzej (FOTO)
Pored radoznalaca, turista i đaka, auto-etno muzej u selu Krklino redovno posećuju reditelji i filmski producenti kada im tokom snimanja filmova ili serija u Bitolju zatreba stari automobil, motor ili neki drugi od brojnih eksponata koji se nalaze u muzeju
Više od pola Bitolja, na jugu Makedonije, i okolnih gradova, Prilepa, Demir Hisara, Kruševa, Resena voze bicikle kupljene od jednog čoveka - Borčeta Tanevskog, a on, gotovo sav zarađeni novac troši na kupovinu starih automobila, motora i drugih starina.
Njegova prodavnica se nalazi na periferiji Bitolja, a kuća u selu Krklino, koja je zahvaljujući pasiji Tanevskog vremenom postala svojevrstan auto-etno muzej.
U njemu se nalazi preko 2.300 eksponata, “od igle do lokomotive”. Muzej ima nekoliko prostorija - seosku, gradsku, jevrejsku sobu, antikvarnicu... U njima se mogu naći brojni predmeti koji su se koristili u prošlosti, a posebno mesto ima staro oružje – pištolji, puške, sablje i noževi, potom muzički instrumenti – orgulje stare 208 godina, harmonike, gajde..., kolekcija stare narodne nošnje iz bitoljskog kraja...
Stari automobili, ipak, predstavljaju obeležje ovog privatnog seoskog muzeja, jer je od njih sve i počelo.
- Imao sam sreću da se odmah nakon povratka iz vojske, 1976. godine zaposlim u jednoj firmi u Bitolju. Kada sam prvi dan trebao da krenem na posao, tu noć oka nisam mogao sklopiti misleći kako ću iz sela svaki dan ići do Bitolja udaljenog 5 kilometara. Prvi dan sam ustao u cik zore i na posao stigo peške, a od prve plate sam kupio bicikl, a posle nekoliko meseci i automobil, i to ne bilo koji već “fijat 1300”, koji je u to vreme bio jugoslovenski mercedes, priseća se Borče Tanevski.
Od tada su mu bicikli i automobili odredili život. Kasnije je u Bitolju otvorio prodavnicu bicikala, a dobar deo zarađenog novca je ulagao u kupovinu starih automobila. Sada ih ima preko dvadeset. Iako su stari po nekoliko decenija i prešli na hiljade kilometara, svi su u odličnom i voznom stanju, a izgledaju kao novi. U njegovoj zbirci se nalazi “simka” stara 53 godine, potom “opel rekord”, “krajsler”, “moskvić”, “ford taunus”, “spaček”, “buba” i nezaoblazni “fićo”...
- Ne znam šta bi bilo sa tom mojom opsesijom da mi jednoga dana na vrata nisu zakucali neki ljudi iz Češke, koji su u Bitolju snimali film i zatražili da im unajmim “krajslera”. Tada me je jedan od producenata pitao da li imam i stare nemačke motore, kakvi su im trebali za film. To me je, praktično nateralo da pored starih automobila počnem kupovati i motore. Tako danas imam preko 30 starih motora skoro svih marki - “bmv”, “dkv”, “zindat”, “puh”, “java”, “mz”..., kaže Tanevski, koji je svoju ljubav prema starinama preneo i na svoje tri ćerke, sina i suprugu.
Pored radoznalaca, turista i đaka, auto-etno muzej u selu Krklino redovno posećuju reditelji i filmski producenti kada im tokom snimanja filmova ili serija u Bitolju zatreba stari automobil, motor ili neki drugi od brojnih eksponata koji se nalaze u muzeju.
(D.J.)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
MišoNeša
Da nije tražio na veresiju???
Podelite komentar
Рекомиђура
не купујте себи блага на земљи..
Podelite komentar