Nedimović: Šta bi bilo da nam Mađari nisu pomogli? Kupićemo ledolomce, okvirna cena jednog je 4 miliona evra

 ≫ 
  • 13

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da trenutna kriza sa ledom na Dunavu u Srbiji nije ostavila velike posledice zahvaljujući pomoći koju nam je pružila Mađarska šaljući četiri ledolomca.

Vozači tokom poledice posebno da obrate pažnju na jednu stvar

- Ali, šta bi se desilo da Mađari nisu mogli da pomognu? Sada nam predstoji da obezbedimo novac i stvorimo sistem u kom ćemo u svakom trenutku moći da reagujemo - rekao je u emisiji Pravi ugao Radio televizije Vojvodine.

Navodi da će to najverovatnije značiti kupovinu novih ledolomaca.

- Moj naslednik na mestu ministra poljoprivrede ne sme da dođe u ovakvu situaciju. Okvirna cena novog ledolomca je do četiri miliona evra, u zavisnosti od funkcija koje ima. Želimo da nabavimo multifunkcionalna plovila koja će, kada nema problema sa ledom, obavljati druge poslove - rekao je.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

On je istakao da je proces privatizacije ostavio mnogo problema u vodoprivredi, poput situacije sa ledolomcima koji su bili u vlasništvu preduzeća Heroj Pinki koje je propalo nakon neuspešne privatizacije.

- Ti ledolomci koje je Srbija imala su, kako su mi rekli u Vodama Vojvodine, neupotrebljivi i teško će ih uopšte biti osposobiti. Mnogo je problema koje vučemo iz privatizacije, ali ne mogu time da se bavim. Moj je posao da sada stvorimo sistem za budućnost - rekao je Nedimović.

On dodaje da deo problema čini i to što su pojedina vodoprivredna preduzeća privatizovana, a ona su strateška.

- Ali ne možemo poništavati privatizacije, to je pitanje pravne sigurnosti - kaže.

Nedimović demantovao medijske navode da angažovanje mađarskih ledolomaca Srbiju košta 30.000 evra dnevno.

Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić

- To nije ni blizu tačna cifra. Angažovanje jednog ledolomca košta 570 evra po satu, a ne koriste se više od desetak sati dnevno. S tim što od mađarske granice do Daljske krivine Srbija plaća svega 25 odsto te cene dok, po dogovoru, ostatak troškova snose Mađarska i Hrvatska - ukazao je.

Rekao je da je državi najbitnije bilo da zaštiti vodoprivredne objekte, poput mostova i nasipa.

- Kriza je prošla, situacija je sada pod kontrolom, ledolomci će tokom noći doći do Beograda i do tada razbiti čep gde je dubina leda bila 1,8 metara. Dunav i Sava su potpuno bezbedni - kaže i dodaje da nije tačno da je u opasnosti bio Pupinov most u Beogradu.

Na opaske iz Lige socijaldemokrata Vojvodine da li su migovi čija je nabavka košta više stotina miliona evra važniji od ledolomaca, Nedimović kaže da je sve što se tiče bezbednosti države – i migovi i ledolomci - jednako važno.

- Mogu i ja njima da postavljam pitanja jer su se i oni bavili vodoprivredom. Ali neka je svakome na čast - ističe Branislav Nedimović.

(Telegraf.rs / Izvor: rtv.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ana

    26. januar 2017 | 00:51

    madjari su domacini i kao sto kdo njih niko ne sme da demontira zicu kod nas bi i nove leoplomce rastavili za godinu dana. Mi i beton odnesemo kući.

  • misa tumbas

    26. januar 2017 | 00:56

    ma kupite tri ...za svaki slucaj. Kod nas se dosta krade . Promene tablice I sasiju pa sta posle nemozes da dokazes...

  • Marko

    27. januar 2017 | 08:22

    Da nije naših prijatelja sam predsednik vlade bi lično izlomio led a ovo je prvi put u istoriji Srbije da zimi na rekama bude led.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA