Albanske lubenice obaraju cenu domaćih

  • 3

Lubenice koje se uvoze, najviše iz Albanije i Makedonije, obaraju cenu domaćeg bostana, jer stižu na srpske trpeze značajno ranije.

Dejan Mitrašinović iz Osipaonice, koji ima 3,5 hektara pod bostanom, tvrdi da albanske lubenice "ubiše“ domaće, a da će, ako cena bude kao prošle godine, sigurno biti u debelom minusu.

- Od naredne nedelje uvozni bostan će se na veliko prodavati po 28 dinara, a dok stigne naš za mesec dana, cena će biti 10 dinara, a možda i manje - kaže ovaj uzgajivač u selu gde oko 250 porodica živi od proizvodnje ovog povrća.

Osipaoničani nemaju organizovan otkup, pa trguju sa švercerima. Ni država nije milostiva, kažu, jer je omogućila uvoz, tako da velike markete okupira bostan iz Grčke, Albanije, Makedonije, dok domaći truli ili se prodaje za bagatelu.

Student Dalibor Jovanović (23) iz Osipaonioce koji je, nakon jedne tribine na fakultetu i pitanja o profitabilnosti uzgoja lubenice postavljenog Miodragu Kostiću, vlasniku "MK grupe", postao ortak ovom uspešnom biznismenu, takođe se žali na plasman.

- Pre dve godine postigli smo dogovor sa megamarketima o otkupu, ali oni su odustali jer dobijaju lubenice iz uvoza po ceni od 10 dinara za kilogram. To je malo, veća dobit ne može da se ostvari, iako smo imali najkvalitetnije seme - kaže Dalibor čija familija već četiri generacije uzgaja bostan na 6,5 hektara.

Kostić i Dalibor nakon prošle berbe tako su zajedno dobili odgovor i isplativosti ovog biznisa. Sa dva hektara, u koje je Miodrag Kostić uložio 6.500 evra za jednogodišnji zakup i proizvodnju, a Dalibor svoj rad, ubrano je 70 tona bostana. Manje, nego što su se nadali. S obzirom na nisku cenu, nisu zaradili puno. Ipak, kaže Dalibor, profit su bratski podelili.

U Osipaonici bostan uzgajaju 100 godina, a plantaže nisu uvećavane deceniju. Prošlogodišnji rod od 15.000 tona na 300 hektara jedva je prodat. Oko 50 hektara proletos je smrzlo, što znači da ni ovogodišnji neće biti sjajan, kao ni cena koju obara uvoz.

(Izvor: Večernje novosti)

Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ljiljana

    20. jun 2012 | 15:22

    Pa sta ako su albanske....nasi seljaci bi hteli da nam kroje kapu kako oni hoce. Kupujem ako su dobre i jeftine.

  • seljak

    28. maj 2013 | 21:29

    jeftino trovanje pozurite stanite u red , kad bi bilo imalo kontrole to djubre s oglednih polja za genetski modifikovanu hranu nebi bilo na pijaci , sto se mene tice ja necu umreti od gladi a vi postovana Ljiljana i slicni vama radice te na selu da bi ste prehranili to sto imate jer ja i meni slicni u bliskoj buducnosti necu raditi da bih odrzavao socijalni mir . gore pomenutog Dejana kilogram bostana kosta 15 dinara proizvodja neracunajuci njegov rad .

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA