Da li ih podržavate? Unija poslodavaca Srbije traži skraćenje bolovanja sa 60 na 14 dana (ANKETA)

  • 4

Unija poslodavaca Srbije predlaže da se dužina privremene sprečenosti za rad osiguranika koju određuje izabrani lekar sa predviđenih 60 skrati na 14 dana, u skladu sa direktivama Evropske unije.

LAŽNO BOLOVANJE: Evo čime se sve služe ljudi da bi dobili slobodne dane

GODIŠNJE 300.000 SRBA ODE NA BOLOVANJE: "Bonus odmor" i kad smo bolesni, ali i kada nam se ne radi?!

Nisu saglasni sa rešenjem da se troškovi izdavanja zdravstvene isprave prenesu na poslodavce. Smatraju i da će povećanje osnovice za obračun naknade zarade na teret Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), dovesti do motivacije zaposlenih na duže odsustvovanje sa rada, pa čak i na zloupotrebu bolovanja.

Unija poslodavaca Srbije podnela je svoj predlog za izmenu Nacrta zakona o zdravstvenom osiguranju, a očekuje i da se ovaj zakon nađe na sednici Socijalno-ekonomskog saveta kako bi socijalni partneri dali mišljenje pre nego što Nacrt zakona uđe u skupštinsku proceduru.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Jedna od glavnih zamerki na Nacrt zakona se odnosi na dužinu privremene sprečenosti za rad osiguranika koju određuje izabrani lekar i koja je predviđena da bude 60 dana uz obrazloženje da su komisije RFZO preopterećene.

Međutim, UPS smatra da ovo otvara vrata zloupotrebama kojih je bilo i sa sadašnjom dužinom privremene sprečenosti za rad od 30 dana, jer se javljaju veliki problemi prilikom preispitivanja bolovanja. Unija poslodavaca Srbije predlaže da se rok smanji na 14 dana u skladu sa direktivama Evropske unije.

U Nacrtu zakona povećava se osnovica za obračun naknade zarade na teret RFZO, u odnosu na sada važeće rešenje. Ovakvo rešenje može dovesti i do motivacije zaposlenih na duže odsustvovanje sa rada, pa čak i na zloupotrebu bolovanja.

Foto-ilustracija: Profimedia Foto-ilustracija: Profimedia

U Nacrtu zakona predviđeno je da u slučaju privremene sprečenosti za rad zbog komplikacija u vezi sa trudnoćom, za prvih 30 dana privremene sprečenosti za rad koju isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, visina naknade zarade obezbeđuje se u iznosu od 100 odstood osnova za naknadu zarade.

Imajući u vidu da se sredstva za finansiranje prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja obezbeđuju uplatom doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje, naknade zarade u slučaju privremene sprečenosti za rad ne bi trebalo da isplaćuje poslodavac ni za prvih 30 dana, a posebno ne u slučaju trudničkog bolovanja.

U situaciji kada trudnica prekida više puta bolovanje vraćanjem na rad poslodavac je u obavezi da za svako od tih bolovanja trudnici isplaćuje naknadu u iznosu od 100 odstood osnova za naknadu zarade.

(Telegraf.rs / evrsac.rs)

Video: Izgoreo magacin u Zemun Polju, tag Magacin Zemun Polje Požar

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Iju

    9. januar 2017 | 15:05

    Ma jok bre,sta ce radnicima bolovanje,sa dvadeset hiljada prosto ne bi smeli da se razbole,to treba da bude i motivacija i lek

  • Dusica

    13. januar 2017 | 08:33

    Ma kakvo bolovanje! Cim se radnik razboli, odmah da dobije otkaz. To bi bilo za nase poslodavce najbolje.

  • Marina

    13. januar 2017 | 08:29

    Uskladite sve sa standardima EU. Ovako se pravdaju evropskim standardima samo sta njima odgovara.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA