Albanci traže debatu o zastavi, himni i grbu Makedonije

  • 45

Tri albanske parlamentarne stranke u Makedoniji usvojile su danas zajedničku platformu za pregovore o formiranju makedonske vlade, saopštila je danas Demokratska unija za integraciju (DUI).

Makedonija dobila novi parlament

U zajedničkom saopštenju DUI, pokreta Besa i koalicije Alijansa za Albance, traži se, između ostalog, uvođenje albanskog kao službenog jezika, rešavanje spora oko imena Makedonija, otvaranje debate o zastavi, himnu i grbu Makedonije, kao i ravnomernu zastupljenost Albanaca u državnim strukturama.

Poziva se i na usvajanje rezolucije o Sobranju kojom se, kako se tvrdi, osuđuje "genocid nad albanskim narodom u Makedoniji" u periodu 1912. do 1956. godine, navodi Telma.

Makedonska agencija MIA ističe da se u zajedničkom saopštenju albanskih partija ističe da je dokument nastao "na temeljima slobodne i demokratske volje" koju su albanski glasači izrazili na vanrednim parlamentarnim izborima 11. decembra, "duhu" Ohridskog sporazuma, prosperitetu i dugoročnoj stabilnosti Makedonije i njenoj odlučnosti da se pridruži NATO i EU.

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Zajedničkom političkom agendom tri makedonske partije predviđena je realizacija nekoliko ciljeva "tokom mandata naredne vlade i/ili svakog drugog mandata u budućnosti".

Ciljevi uključuju i potpunu jednakost u skladu sa Ohridskim sporazumom i ustavom, pravo na ravnopravnost jezika, upotrebu albanskog jezika na svim nivoima izvršne vlasti, pored makedonskog, kao zvaničnih jezika u Makedoniji, potpunu ekonomska jednakost kroz jednak regionalni razvoj.

Foto: AP/Tanjug Foto: AP/Tanjug

Traži se i rešavanje spora oko imena sa Grčkom u skladu sa evropskom vrednostima i principima međunarodnog prava uz uključivanje Albanaca u radnu grupu za direktne pregovore sa Grčkom.

Stranke kroz platformu, takođe, pozivaju na formiranje novog mehanizma, odnosno državne komisije za finansiranje opština, i uspostavljanje Ministarstva za politički sistem i odnose između zajednica, kao nadležnog organa za poštovanje prava zajednica i podsticanje ekonomskog i društvenog razvoja nedovoljno razvojenih područja.

Albanske partije traže jednaku zastupljenost u telima bezbednosnih i obaveštajnih službi, vojski i pravosudnom sektoru, na svim nivoima centralnih vlasti, unapređivanje odnosa sa susedima i brzu integracija u NATO i EU.

- Uz realizaciju gorepomenutih ciljeva, put Makedonije ka punopravnom članstvu u NATO i otvaranje pregovora o članstvu sa EU će biti odblokirani - navodi se u saopštenju.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Mina Lazarević o kabareu "Ljubav iz kulisa"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Sara

    7. januar 2017 | 20:07

    Grci, Makedonci, Srbi i Crnogorci moraju da se udruže i proteraju Albance iz svojih zemalja u njihovu nerazvijenu Albaniju iz koje su i došli, inače ćemo zauvek imati problema sa njima. Nadam se da će mi komentar biti objavljen.

  • Hulk

    7. januar 2017 | 21:49

    I Makedonci i Crnogorci ne shvataju da Srbi nisu branili Srbiju već PRAVOSLAVLJE. Kad budu to shvatili bojim se biće kasno ( za njih )

  • Krki

    7. januar 2017 | 19:50

    Trazice makedonci tek Srbiju ili Jugoslaviju, zaigrala mecka i pred njihova vrata samo oni jos misle da je to vic.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA