Gotovo, odlučeno je: Od prvog januara jeftinije meso i mleko

  • 13

Od 1. januara 2017. godine neće se plaćati posebne dažbine, prelevmani,  na uvoz živih svinja i svinjskog mesa, žive ribe, mleka i određenih mlečnih proizvoda iz Evropske unije, odlučila je Vlada Srbije.

Mlekari traže da se smanji uvoz mleka iz EU, jer su POSLEDICE mnogo veće nego što mislite!

Izvoz Srbije skočio 12,4 odsto u avgustu: Milijaradu evra prihoda za budžet!

Prema odluci Vlade od 29. decembra, koja je objavljen danas u Službenom glasniku, posebne takse pri uvozu iz EU neće se plaćati na žive svinje i svinjsko meso, goveđe meso, mleko i pavlaku, mlaćenicu, kiselo mleko, jogurt, kefir, sir, urdu, razne vrste kačkavalja, goveđe meso, šećer, sušeni duvan...

U odluci se precizira da oslobađanje posebne dažbina na uvoz živih svinja domaće vrste iz EU, u iznosu od 8,30 donara po kilogramu, važi do 31. decembra 2017. godine.

Foto: zenilorac via Foter.com / CC BY Foto: zenilorac via Foter.com / CC BY

Vlada Srbije uvela je u junu prošle godine prelevmane (uvozne takse) za mleko od deset do 20 dinara po litru, kao i za kiselo-mlečne proizvode od deset do 30 dinara da bi zaštitila domaću proizvodnju u trenutku kada su cene tih proizvoda na evropskom tržištu bile na istorijskom minimumu od oko 20 evrocenti po litru.

Evropska unija je tražila od Srbije da ukine ove zaštitne mere, ocenjujući da su one u suprotnosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je pre desetak dana ocenio da su se stvorili uslovi za njihovo ukidanje, ali da je to stvar političke odluke.

Tom prilikom je dodao i da je situacija na tržištu mleka sada mnogo bolja nego što je bila i da se radi analiza svih elemenata koji bi trebalo da dovedu do odluke o ukidanju ili zadržavanju prelevmana.

Foto: Profimedia/imageBROKER Foto: Profimedia/imageBROKER

Asocijacija poljoprivrednika zatražila je početkom meseca da prelevmani za proizvođače mleka budu na snazi sve dok se ne donese zakon o mleku, koji je, kako ocenjuje to udruženje, preko potreban da bi poljoprivrednici imali predvidivost u planiranju proizvodnje i da bi bili zaštićeni.

Zakon o mleku bi, kako navode u Asocijaciji, trebalo da ovu oblast uredi na kvalitetan način, kako bi pre svega farmeri bili više zaštićeni od, kako kažu, ucena i štetnih ugovornih obaveza koje diktiraju mlekare.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Vukoje

    30. decembar 2016 | 13:24

    Lepo stavili smo pecat na domacu proizvodnju, jescemo " zapadne splacine"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • kursula

    30. decembar 2016 | 13:46

    Ćestitam vladi. Oni pre njih ugsise industrijua ovi sada udarise glogov kolac u poljoprivredu. Sad ce savevropski ptpad saGMO da dodje kod nas a vi nas i dalje tesite da cemo jesti jeftinije meso.Blago nama.Dosao nam komunnizam.Necemo da radimo a zivecemo bolje.

  • Dragan

    30. decembar 2016 | 13:46

    Ode poljoprivreda nizbrdo.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA