Godišnje bacite 20.000 dinara u kantu za smeće, a da toga NISTE NI SVESNI
Ukoliko biste počeli da zamrzavate hranu, umesto što je bacate, godišnje biste uštedeli 20.000 dinara. Oko trećine proizvedene hrane na kraju ode na otpad, a prema nekim podacima, svaka osoba u Srbiji godišnje baci 35 kilograma hrane vredne upravo 20.000.
"Šarli Ebdo" ISMEJAO pogibiju Rusa u Crnom moru (FOTO)
Procenjuje se da hrana koja se baci u celom svetu u toku jedne godine može nahraniti sve gladne u svetu sledeće tri godine.
Proizvođači koji snabdevaju hipermarkete prednjače u bacanju voća i povrća, šaljući na otpad onu hranu koja ne zadovoljava potrebe velikih radnji. Bacaju se i mlečni proizvodi i žitarice, dok se meso najmanje baca.
Ovakav odnos prema hrani, osim velike finansijske štete, izaziva i veliki broj posledica po životnu sredinu. Bacanje hrane povećava emisiju gasova staklene bašte, smanjenje količine pitke vode, povećanje potreba za odlaganje otpada.
Veliki broj građana često baca hranu koja je i dalje bezbedna za jelo i piće. Potrošači često ne znaju da se oznaka "najbolje upotrebiti do" odnosi na kvalitet proizvoda, a ne na njegovu ispravnost i bezbednost, te se može koristiti i kada istekne taj rok.
(Telegraf.rs / Blic)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SRB IN
Odakle takvi podaci? Možda ste anketirali kontejnere ispred Narodne banke Srbije i Skupštine. Ko to baca hranu u Srbiji kad ljudi nemaju da sastave kraj sa krajem.
Podelite komentar
lIvan
Od malena sam vaspitan da " nikad" ama bas " nikad" ne bacam hranu i tako radimo kod nas u kuci,kakva vam je to statistika.Hleb kada ostane 3 dan pravimo poparu,kozuru od slanine stavimo u pasulj,voce ako je losije kompot itd,znaci NISTA se ne baca.
Podelite komentar
SRBIN
Kod mene hrama bude samo priodnim putem izbacena
Podelite komentar