BEZBEDNIJE NEBO IZNAD SRBIJE: Posle 30 godina dobijamo tri nova radara
Posle više od 30 godina Srbija će dobiti nove radarske položaje. Kontrola letenja Srbije i Crne Gore planira da do 2020. godine znatno unapredi radarsko prekrivanje vazdušnog prostora iz svoje nadležnosti i time poveća bezbednost vođenja vazduhoplova, odnosno avio saobraćaja nad Srbijom i Crnom Gorom.
Srbi, Hrvati, Crnogorci i Bosanci se - UJEDINILI, i to na nebu
OVAJ POSAO TRAJE SAMO 90 MINUTA, a plata je ogromna. Ipak, ima jednu VELIKU MANU!
Trenutno Kontrola letenja ima nedležnost na oko 144.000 kvadratnih kilometara vazdušnog prostora, u to spada vazdušni prostor iznad Srbije, Crne Gore i 55 odsto gornjeg vazdušnog prostora iznad Bosne i Hercegovine. Tokom 2016. godine preko tog vazdušnog prostora bilo je više od 610.000 letova.
Sada su radarski sistemi Kontrole letenja Srbije i Crne Gore instalirani na četiri lokacije: Koviona, Koševac, Murtenica i Srpska Gora. Planom izdvajanja finansijskih sredstava, od oko 16 miliona evra do 2020. godine, obaviće se instalacija tri potpuno nove radarske stanice: u jugoistočnom delu Srbije, instalacijom radarskog sistema na lokaciji Besna kobila, instalacija radarskog sistema u neposrednoj blizini Aerodroma "Nikola Tesla”, i u jugozapadnom delu prostora nadležnosti Kontrole letenja Srbije i Crne Gore instalacijom radarskog sistema Vrsuta, na planini Rumiji.
Naša kontrola letenja u cilju što bezbednijeg vođenja vazduhoplova, obavlja razmenu radarskih podataka sa susednim kontrolama letenja: Rumunije, Bugarske, BiH, Makedonije i Albanije. Osim toga, Kontrola letenja, na osnovu komercijalnog ugovora, obezbeđuje i radarske podatke za potrebe sektora Kfora.
Projekat izgradnje nove radarske stanice na Besnoj kobili predstavlja deo strategije poslovanja Kontrole letenja u narednom periodu i obavlja se radi trajnijeg prevazilaženja problema nadzora u jugoistočnom predelu Srbije, i pravac prema aerodromima u Sofiji i Skoplju. Problem je nastao posle uništenja radarske stanice na Pančićevom vrhu na Kopaoniku tokom NATO bombardovanja 1999. godine.
Očekuje se da će nova radarska stanica na Besnoj kobili biti puštena u rad do kraja 2018. godine, naredne 2019. godine trebalo bi da bude puštena radarska stanica u neposrednoj blizini beogradskog aerodoroma, a na Vrsuti, na planini Rumiji 2020.
(Telegraf.rs / Politika)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
alexis
bezbednije nebo od čega? Pa zaprašuju nas svaki dan!
Podelite komentar
alexis
bezbednije nebo od čega? Zaprašuju nas svaki dan!
Podelite komentar
Vlada
Trazite nato da plati te radare
Podelite komentar