Balkan ispraća 2016. godinu i strepi od 2017: Pitali smo porodice iz država bivše Juge kako zaista žive i slave (FOTO)
U vremenima kada su repovi građanskih ratova na našim prostorima dobrano potkresani a nezavisnosti država na Balkanu dostigle dvoj maksimum, sve je više onih koji potajno žale za naizgled bezbrižnim vremenima jedinstvene Jugoslavije, dok se istovremeno svako malo potpiruje žar nejednakosti i kopaju stare ratne rane.
TRESE NAS JUGONOSTALGIJA: Evo ko i zašto pati za SFRJ! (VIDEO)
Od raspada Jugoslavije je prošlo 26 dugih godina, a nešto manje od građanskih ratova koji su devedesetih rasturili i poslednji pedalj jedinstva zemalja istočnog Balkana. U tim zemljama sada žive oni koji su ratove preživeli, kao i njihovi potomci u vidu novih generacija i vesnika nekih novih budućnosti.
Telegraf.rs razgovarao je sa tim ljudima, a u ovom tekstu prenosimo njihove priče, razmišljanja o kvalitetu života i neka sećanja na vremena jedinstva, koja nekima nedostaju, a nekima i ne.
"Jugoslavija je nestala, a Bosna je izgubljena zemlja"
Svakako najveća stradanja rokom ratova devedesetih pretrpela je sadašnja Federacija Bosne i Hercegovine, i njen administrativni centar, Sarajevo. U njemu sada sa porodicom živi i radi Vitomir Mitrić, filmski i pozorišni reditelj, koji svoju priču počinje pomalo pesimističnim stavom da "na globalnom nivou, život gubi smisao", te da se taj smisao može sačuvati jedino individualnošću.
- Život treba živjeti, ali on nam uvijek i ne uzvrati ono što očekujemo. Danas je vrlo teško odvojiti život od posla kojim se bavite. Ustvari posao koji radite diktira vam i sam sadržaj života. Umjetnici kad zagrizu rade strasno, ali ne smiju pristati, služiti. Ja sam zadovoljan postignutim, a kroz taj uspjeh i životom u 2016 godini. Svaka godina nosi neku svoju posebnost i trenutke za pamćenje. Globalno gledanje na život je nemoguće, u tom globalnom život gubi smisao, narod identitet, a čovjek individualnost - rekao je on.
Na pitanje šta onda on i njegovi sunarodnici mogu očekivati od naredne godine, Vitomir odgovara da "bi bolje bilo prespavati ove godine".
- Ako bi razmišljali o onom što nam plasiraju mediji, kroz ono što nam nude svjetski moćnici, bolje bi bilo prespavati ove godine. Godine ratova, stradanja, katastrofa. Najveća dostignuća u nauci i tehnici koriste se u negativne svrhe. Šta znače prava građana, ona su tu deklarativno, dok je u stvarnosti borba za život i opstanak. Odgovor na ovo pitanje nalazi se u ovoj tezi, ako ćeš služiti, sve ćeš imati.
Po njegovom mišljenju, vraćati se na staro uređenje i Jugoslaviju i praviti poređenja sa današnjim vremenom, vrlo je nezahvalno, jer "promjene su bile neophodne, ali nismo ih zamišljali baš ovako. Jugoslavija je nestala, a Bosna je izgubljena zemlja".
Stoga jedino što prosečnom čoveku ostaje je porodica kao osnov svemu. Vitomir u čuvanju porodičnih vrednosti vidi "veličinu i snagu obilježavanja praznika i svečanosti".
- Svi praznici trebaju da imaju dimenziju i veličinu koja im pripada. Duhovni praznici – duhovnu, a ostali zabavnu i karakter zadovoljstva. Nije puno potrebno da čovjek uživa u onom što voli, ako ga okružuje porodica i iskreni prijatelji. Ispunjeni ljudi su i srećni, a ja sam uz to i ostvaren u životu i poslu koji radim, u porodici sa suprugom, sinom, kćerkom i petoro unučadi i ako u različitim zemljama, kao da smo skupa - jasan je on.
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dag
Kazu, da je Jugoslavija bila -"Velika iluzija"?... (Koja lepota,ziveti danas, u vremenu - "izgubljenih iluzija".)...
Podelite komentar
MAKSIM
Ovi sto prave ove drzavice od vardara oa do zriglava da imaju na raspolaganju jis hiljadu godina onakvz drzavu Jugu nece napraviti
Podelite komentar
Davor
Ovim putem zahvaljunem Jugoslaviji i Titu sto sam imao sretno bezbedno i pre svega dostojanstveno detinjstvo i mladost. Sto je luksuz u danasnjem vremenu.
Podelite komentar