Pitali smo srpske hirurge koju muziku slušaju dok operišu pacijente

 ≫ 
  • 23

U srpskim hirurškim salama pored noževa, makazica, skalpela i drugih instrumenata obavezno svira i po jedan tranzistor koji je često neizostavni deo ovih prostorija u bolnicama u Srbiji. Naši hirurzi, u čijim su rukama tuđi životi, najviše slušaju pop, kako domaći tako i strani, međutim, među njima im onih koji "seku" uz klasičnu muziku.

Ova pesma smanjuje nervozu i anksioznost za neverovatnih 65 odsto (VIDEO)

PRIČA OVOG HIRURGA ĆE VAM ULEPŠATI DAN: Brat je dao krv sestri, iako je znao da mu posle toga nema života!

Ali, broj hirurga iz Srbije koji operišu uz note, iako ona smiruje, i nije tako značajan. Svetska istraživanja pokazuju da čak 75 do 90 odsto hirurga ne može bez muzike dok operiše, a taj procenat je kod nas nešto iznad 25 procenata. 

Istraživanje koje je pre dve godine sproveo tim lekara u Univerzitetskoj bolnici u Kardifu, a koje je objavljeno u časopisu British Medical Journal, otkriva da 80 odsto medicinskog osoblja smatra da im muzika pomaže u radu - pospešuje međusobnu komunikaciju, smanjuje nivo anksioznosti i poboljšava efikasnost.

Foto-ilustracija: Profimedia/Glow Wellness RM Foto-ilustracija: Profimedia/Glow Wellness RM

Hirurzi koji su učestvovali u studiji napravili su i listu pesama koje bi mogle da se slušaju dok operišu pacijente, kao i listu numera koje nikako ne bi trebalo puštati.

Na prvoj su se našle "Stayin' Alive" (Bee Gees), "Smooth Operator" (Sade), "Wake Me Up Before You Go Go" (Wham), "Comfortably Numb" (Pink Floyd) i "Fix You" (Coldplay), a na drugoj, listi zabranjenih hitova, navedene su "Another One Bites the Dust (Queen), "Everybody Hurts" (REM), "Knives Out" (Radiohead), "Scar Tissue" (Red Hot Chilli Peppers) i "Knockin On Heaven's Door (Bob Dylan).

U srpskim hirurškim salama to izgleda malo drugačije. Većina je ne sluša, a oni koji to čine verni su popu i klasici.

Kardiohirurg Kliničkog centra Srbije prof. dr Miljko Ristić, na primer, voli da sluša ozbiljnu muziku.

- Od popularnih slušam muziku tiših tonova koja ne opterećuje, i koja je opuštajuća, ali u principu više volim ozbiljnu muziku. Moj profesor od kog sam ja učio kardiohirurgiju nije izveo nijednu operciju bez muzike, a onda su bili aktuelni magnetofoni, slušao je Šopena i Baha. Tako i ja - kaže Ristić za Telegraf.rs.

Foto: Muzej istorije Jugoslavije Foto: Muzej istorije Jugoslavije

Klasiku voli i Emilija Nestorović, načelnik Odeljenja intezivne nege za transplantaciju srca na Klinici za kardiohirurgiju Kliničkog centra Srbije. Međutim, u sali gde je ona retko se čuje:

- Ranije, kada vratim film unazad, bila je muzika u sali, ali sada ne. Mi kardiohirurzi smo usredsređeni samo na pacijente. Inače volima da slušam pop, ali i  klasičnu muziku poput Bočelija.

Naš istaknuti neurohirurg dr Dragan Savić, koji, takođe radi u Kliničkom centru Srbije isto voli pop i rok. Na pitanje da li mu neka grupa, pevač ili pesma posebno prijaju dok radi, doslovce kaže:

- "Laki pingvini", Čola a zatim nabraja "Šta mi radiš, osećaš li to", Queen Monkey Business...

Istaknuti hirurg i pomoćnik direktora Kliničko-bolničkog centra "Dr Dragiša Mišović" dr Momčilo Jakovljević primećuje da se ranije muzika u operacionim salama više slušala. Bar ju je on više slušao dok je radio kao asistent.

- Ranije sam imao sam dva šefa, koji više nisu živi, a koji su stalno unosili tranzistor u salu. Bili smo mladi asistenti i slušali smo non stop muziku. Obično špansku i italijansku. U poslednjih nekoliko godina toga nema, iako i ja tu istu volim da slušam. Jednostavno, ne postoji ta praksa - rekao je Jakovljević.

Foto - Ilustracija: Pixabay Foto - Ilustracija: Pixabay

A, kao i većina, pop muziku slušaju i lekari koji leče moždani udar. Direkto Specijalne bolnice za cerebrovaskularne bolesti "Sveti Sava" Milan Savić navodi za Telegraf.rs da u njihovima salama uglavnom svira neki radio, i da se njega upravo čuje pop muzika.

- Uglavnom je to relaksirajuća muzika. I doktori i tehničari i anesteziolozi je slušaju, kažu da im prija da se čuje neki zvuk dok se radi operacija. Retko će se u salama naići na džez. Uvek je to tiha muzika koja ne odvlači mnogo pažnju i koja ima za cilj da ih opusti - ispričao je Savić za naš portal.

Osim što smiruje lekare i povećava njihovu koncentraciju, muzika, takođe, smanjuje srčanu frekvenciju (broj srčanih otkucaja u jednoj minuti) kod pacijenta pod anestezijom. Jedno američko istraživanje pokazalo je čak i da Mocartova muzika povećava koeficijent inteligencije za 10 do 15 jedinica, da slušanje Baha spušta krvni pritisak, a da napetost mogu da odagnaju svita "Per Gint" Edvarda Griga i svite Petra Čajkovskog. Drugo njihovo istraživanje tvrdi da slušanje muzike ubrzava i oporavak posle operacije.

Inače, slušanje muzike tokom hirurške operacije nije novina. Naime, u grčkoj mitologiji, Apolon je istovremeno bio bog isceljenja i muzike. Početkon 20. veka, engleski hirurg Juan Kejn uneo je fonograf u operacionu salu, jer je smatrao da muzika "smiruje i odvlači pažnju pacijenta od užasa situacije".

(Lj. Račič - lj.racic@telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mirko&Slavko.

    2. januar 2017 | 18:09

    Читам текст и стрепим да неки хирург случајно не слуша ове ново компоноване.Сва срећа не.Сада ми лакше.Ипак се зна која је права, а која шунд.

  • Vladimir

    2. januar 2017 | 16:12

    Obicno pop ono sto pusta radio sranica. Narodnjake nikad.

  • Ocigledno

    2. januar 2017 | 16:11

    Suskanje novcanica Bez te muzike ne ulaze u sale

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA