Ovo je zanimanje u kojem se najviše gine u Srbiji

 
 ≫ 
  • 2

Povrede sa tragičnim završetkom u ovom poslu, kako je precizirano, u proseku u Srbiji čine oko 53 odsto ukupnih povreda sa tragičnim završetkom, a i više od polovine nastradalih je radilo na crno

Građevinarstvo je oblast gde ima najviše povreda na radu sa smrtnim posledicama, ali u tom sektoru ima i puno rada na crno, rečeno je na današnjoj sednici Samostalnog sindikata radnika građevinarstva i industrije građevinskog materijala Srbije.

POSAO U NEMAČKOJ ZA 2.770 RADNIKA IZ SRBIJE: Evo koga i šta sve traže!

Na tom skupu istaknuto je da su u ovoj godini do sada u Srbiji bile 32 povrede na radu sa smrtnim ishodom, od kojih je 17 bilo u građevinarstvu.

Povrede sa tragičnim završetkom u građevinarstvu, kako je precizirano, u proseku u Srbiji čine oko 53 odsto ukupnih povreda sa tragičnim završetkom, a i više od polovine nastradalih je radilo na crno.

Veliki broj zaposlenih na crno u Srbiji, pored građevinarstva, jeste i u sektorima trgovine i ugostiteljstva, ali tu se registruje znatno manji broj povreda na radu, naveli su predstavnici Inspektorata za rad.

Građevinarstvo je kako tvrde predstavnici Samostalnog sindikata radnika građevinarstva i industrijegrađevinskih materjala, bilo nekada u Srbiji lokomotiva privrednog razvoja zemlje, i da od tog sektora je mnogo toga u privredi zemlje zavisilo.

Oni naglašavaju da su sada radnici zaposleni u tom sektoru, kojih je više desetina hiljada u jako teškom materijalnom položaju i da je njihova prosečna plata iako im je radno vreme čak i po desetak sati, niža od republičkog proseka i kreće se oko 40.900 dinara.

Foto: Profimedia/Tetra Images Foto: Profimedia/Tetra Images

Predstavnici ministarstva građevinarstva i rada složili su se sa sindikatima, da treba da postoji veća saradnja i da svi aktivno treba da učestvuju u rešavanju problema zaposlenih u ovom sektoru koji nisu samo marterijane prirode već se tiču i loših, pa čak i veoma opasnih uslova rada.

Predstavnici Ministarstva građevinarstva najavili su da se priprema uredba o građevinskim proizvodima , koja će jasno definisati kakvi oni moraju da budu i da bi ta uredba već za oko mesec dana mogla da se nađe pred Vladom Srbije.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Iznet je i podatak da je ukupna vrednost izvedenih radova u građevinarstvu u Srbiji u period januar-jun 2016. porasla je za 8,1 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Mešalica propala kroz asfalt nasred Savskog venca: Ostala zaglavljena na ulici, izlačenje u toku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gradjevinac

    9. decembar 2016 | 17:44

    Setili se mrtvih gradjevinara a nikako da se zaloze za zibe.Kako da se ne desavaju nesrece kad se radi ne po deset vec dvanajest casova dnevno,sedam dana u nedelji,trideset dana u mesec i tako mesec za mesec,cela godina,ovakvo opterecenje ni masine nemogu da izdrze,a o uslovima i matretiranju preduzetnika i da ne pricamo,na svakom gradilistu su polovina pa i vise od pola na crno,a i ono malo sto je prijavljeno ne uplacuje se samodoprinos jer i tu nasli neku rupu u zakon.Sto je najgore ovo sve znaju inspektori rada,ali su devedeset devet posto korumpirani tj podmiceni. Ovo je sve istina,nista nije izmisljeno.

  • Ana

    9. decembar 2016 | 19:47

    Safety first.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA