Grejanje u Srbiji drugačije u svakom gradu, tarifa zavisi od "dobre volje" opštine
Nišlije su dočekale novembar uz uvećane račune za grejanje. Isti mesec prošao je Novosađanima sa smanjenjem troška za tople radijatore.
Komšija je Srbinu najgori neprijatelj: Poreska uprava puna prijava "cinkaroša"
Iako gotovo sve toplane u zemlji za svoju osnovnu sirovinu koriste prirodni gas, cene se prekrajaju potpuno samostalno, od grada do grada.
Pravdajući se da se po zakonu mora primenjivati Uredba Vlade Srbije i metodologija obračuna za potrošnju toplotne energije, članovi Gradskog veća u Nišu su krajem prošlog meseca ipak pristali da povećaju cenu grejanja i to za 30 odsto. Tako će Nišlije varijabilniji deo za grejanje umesto 3,91 dinara po kilovat satu - 5,21 dinar.
Zaštitite se na vreme: Od GRIPA UBICE u Srbiji obolelo već 25 ljudi!
Novosadska toplana je spustila cenu grejanja za 3,79 odsto. Ovo je drugo pojeftinjenje u ovoj godini, nakon što su proletos cene već smanjene za oko šest odsto. Prema predloženom cenovniku, grejanje će biti 97,7 dinara sa PDV-om po kvadratu umesto sadašnjih 101,58 dinara po kvadratu. U predlogu odluke o pojeftinjenju grejanja i tople vode se navodi da se smanjenje cena traži jer je smanjena cena prirodnog gasa, koji je glavni energent koji novosadska toplana koristi.
- U Nišu je jako niska cena grejanja, a odlučeno je da se postepeno povećava kako ne bi bio veliki udar za potrošače - kaže Milovan Lečić iz Ugruženja toplana Srbije za Večernje Novosti.
- Toplane same određuju svoje cene i predlažu ih lokalnim samoupravama.
Iz obe toplane rukovode se Metodologijom o minimalnim i i maksimalnim cenama grejanja, koje je propisalo Ministarstvo energetike. Tako je odnos cena neverovatno različit.
U Beogradu je ubedljivo najveća cena grejanja, skoro 120 dinara po kvadratu, a u Batočini je skoro 30 dinara manja - 81 dinar, dok Stara Pazova naplaćuje 79 dinara po kvadratu. Među najpovoljnijima su opština Mali Zvornik, gde je fiksni deo 16 dinara ta kvadrat, kao i Negotin i Vrbas - 24 dinara po metru kvadratnom.
(Telegraf.rs / Večernje Novosti)
Video: Zastrašujući snimci Los Anđelesa u plamenu: Evakuisano 30.000 ljudi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ing Zoran Vukov
Naplata grejanja u svim gradovima služi da se finansiraju lokalne samouprave i partije i one se nezakonito primenjuju gde paušalna cena [din/m2 god] je sa ugrađenim REKETOM tj formirana sa ~ dvostruko većim količinama kwh , dok se naplatom "PO UTROŠKU" fiksni deo je izdvojeni reket T.J. akontacija koju neće da obračunaju i koja nemože da se očita na kalorimetru jer nije ni isporučena. Koliko će korisnici platiti godišnje zavisi od ekonomske moći stanovništva grada a ne od stvarne i ispravne kalkulacije. Cena gasa je na istorijskom minimumu ali to nije smanjilo i troškove za grejanje jer se plaćaju zaostali dugovi buđetskih korisnika.Otkucaj: Russan Natural gas Manthli price i vidi cenu gasa.
Podelite komentar
IĐole
Ja u Kladovu za prošlu zimsku sezonu za januar platio 22 000 za stan od 72 kvadrata. Pa vi vidite gde je najskuplje?
Podelite komentar
Branislav
Toplane su kriminalne organizacije!Imaju monopol!Koriste gas da ugreju vodu i onda to prodaju tri puta skuplje! I jos plus nedozvoljavaju da prestanete da koristite njihove usluge!Grejanje stana od 35 kvadrata iznosi za sezonu oko 50000din. A ja u kuci od 55 kvadrata prodjem sa 45000din!
Podelite komentar