Zabrana zapošljavanja i u 2017. godini: Penzije i plate rastu od januara
Predloženo je da za pet odsto budu veće zarade zaposlenih u policiji, vojsci, pravosuđu, naučno-istraživačkoj delatnosti, ustanovama kulture i socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti
Zaposleni u delu javnog sektora u Srbiji dobiće u januaru 2017. uvećane zarade, a zabrana zapošljavanja u državnoj službi biće produžena do kraja 2017. godine, predviđeno je izmenama Zakona o budžetskom sistemu koji je Vlada dostavila Skupštini na usvajanje po hitnom postupku.
Takođe, Vlada planira da se u 2017. godini zaduži za oko 858,8 milijardi dinara kako bi finansirala budžetski deficit i otplatila glavnicu duga za pozajmice uzete od domaćih i stranih kreditora za direktne i indirektne obaveze države.
Predloženo je da za pet odsto budu veće zarade zaposlenih u policiji, vojsci, pravosuđu, naučno-istraživačkoj delatnosti, ustanovama kulture i socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti.
NOVO POSKUPLJENJE GORIVA: Evo koliko će sada koštati!
U predškolskim ustanovama zarade će biti povećane za šest odsto, a toliku povišicu dobiće i zaposleni u osnovnim i srednjim školama i ustanovama učeničkog standarda, dok će zaposleni u visokoškolskim ustanovama imati primanja veća za tri odsto.
Izmenama Zakona o budžetskom sistemu predviđeno je i da u januaru počne isplata penzija uvećanih za 1,5 odsto, a ta povišica kao i uvećanje zarada u javnom sektoru je obrazložena boljim rezultatima fiskalne konsolidacije od očekivanih.
Procenjeno je da će za uvećanje plata u javnom sektoru i penzija u 2017. u budžetu biti potrebno obezbediti oko 18 milijardi dinara.
Svi idu na pijacu po pomorandže i crni luk: Stiže zima, evo šta se najviše traži
Vlada je predložila da se zabrana zapošljavanja u javnom sektoru, uvedena od decembra 2013, produži do kraja 2017. godine jer je procenjeno da kontrolisano zapošljavanje doprinosi fiskalnoj stabilizaciji.
Takođe, Vlada Srbije planira da se u 2017. godini zaduži za oko 858,8 milijardi dinara kako bi finansirala budžetski deficit i otplatila glavnicu duga za pozajmice uzete od domaćih i stranih kreditora za direktne i indirektne obaveze države.
Za 2016. godinu planirano maksimalno zaduženje bilo je 662 milijarde dinara.
IZNENAĐENJE: Ako radite u kladionici, NEĆETE MOĆI DA PODIGNETE KREDIT
Predlogom budžeta za iduću godinu, koji je dostavljen Skupštini, predviđeno je da krediti od domaćih i međunarodnih finansijskih institucija i inostranih vlada budu u ukupnom iznosu od najviše 150,2 milijarde, a u 2016. je to bilo ograničeno na 90,1 milijardu.
Emitovanjem hartija od vrednosti na domaćem tržištu u domaćoj i inostranoj valuti država će se zadužiti do 583,5 milijardi dinara (u 2016. je bilo maksimalno 450 milijardi), a prodajom evroobveznica na stranom tržištu obezbediće se 124,5 milijardi dinara (122,5 milijardi u 2016.)
Predlogom zakona o budžetu za 2016. godinu predviđeni su prihodi od 1.092,9 milijardi dinara (u 2016. prihodi bili planirani na 997,4 milijarde), a rashodi 1.162 milijardi dinara (u 2016. godini 1.119 milijardi), tako da će deficit iznositi 69,1 milijardu dinara (121,8 milijardi u 2016).
SRBIN OTKRIO NAJVEĆU TAJNU KINEZA: Oni se uzdaju u jabuke, pomoću njih žele da vladaju svetom (FOTO)
Budžet je planiran na osnovu prognoze da će u 2017. godini rast BDP-a iznositi tri odsto, a da će inflacija biti 2,4 odsto.
Prihodi budžeta od naplate poreza, kako je predviđeno, iznosiće 916,8 milijardi dinara, od čega je naplata PDV-a 466 milijardi.
Rashodi budžeta za zaposlene iznosiće 253,8 milijardi, a dotacije socijalnim fondovima oko 233 milijarde dinara.
Srbija dobija laboratoriju za kontrolu mleka, menjaće se i cena u zavisnosti od kvaliteta
Troškovi budžeta za subvencije iznosiće oko 84,4 milijardi dinara, od čega su subvencije poljoprivredi 31,6 milijardi, za železnicu 15,9 milijardi, privredu 14,3 milijardi, puteve 6,6 milijardi, a za kulturu četiri milijarde i turizam 893 miliona dinara.
Po oceni Vlade, u 2017. godini će lična potrošnja biti uvećana za 1,4 odsto, (u 2016. procenjeni rast bio je 0,6 odsto) a državna potrošnja će porasti 1,6 odsto (u 2016. je procena rasta bila 3,9 odsto).
(Telegraf.rs / Beta)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aneta
Javni sektor je prepun rodjaka,prijatelja,od strane opozicije,prepune su kancelarije neradnika,dokle se god to ne promeni,ne treba da se ukine zabrana.
Podelite komentar
Milica
Jako je vazno da se plate i penzije povecavaju iz meseca u mesec.
Podelite komentar
masa
Pa naravno da je zabrana zaposljavanja produzena kad je prethodna vlast zaposlila toliko ljudi da su drzavne institucije pretrpane.
Podelite komentar