Šta i koliko ZAISTA SMEJU poslodavci u Srbiji? Evo gde je granica provere zaposlenih!

  • 3

Kontrola ulaska i izlaska sa posla, snimanje video i audio zapisa, zabranjen pristup pojedinim sajtovima - samo su neke od mera za koje se odlučuju poslodavci kada je u pitanju odnos prema zaposlenima.

MUTIRANE BOGINJE U KRUŠEVCU: Panika u bolnici, čak 18 lekara zaraženo

POLIGRAF JE ZABRANJEN

Dešava se da u cilju provere bezbednosti svojih zaposlenih, poslodavci radnike ispituju na poligrafu. Kako je za "Blic" objasnio Rodoljub Šabić, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, poslodavac to ne sme da radi. "Čak i u krivičnom postupku, na poligrafu policija može da ispita osumnjičenog samo uz nejgov pristanak" - naglašava Šabić.

ČITANJE MEJLOVA

Poslodavac može pristupiti poslovnoj prepisci zaposlenih u elektronskoj pošti samo kada je to neophodno radi hitnog obavljanja posla, a zaposleni nije prisutan, ili iz bezbednosnih razloga. Poslodavac je dužan da pre takvog pristupa obavesti zaposlenog da će u njegovom odsustvu i bezu njegovog pristanka pristupiti njegovoj pošti.

Foto: PIxabay Foto: PIxabay

OGRANIČAVANJE INTERNETA

Ovo je apsolutno dozvoljeno i čak, kažu, preporučljivo - Fejsbuk, Jutjub...

DRUŠTVENE MREŽE

U neku ruku potpada pod gornju, već pomenutu stavku. Ipak, ukoliko poslodavac želi da koristi podatke objavljene na društvenim mrežama svojih radnika, morao bi da ima pravni osnov za to.

SLUŽBENA VOZILA I TELEFONI

Korišćenje uređaja za otkrivanje lokacije zaposlenih legitimno je iz razloga zaštite zdravlja i bezbednosti zaposlenih, zaštite imovine poslodavca, ili efikasnog upravljanja poslovnim procesima. Ukoliko to preraste u kontinuiran nadzor zaposlenih, takav potez je nedozvoljen!

Foto: freeimages.com/miguel ugalde Foto: freeimages.com/miguel ugalde

KONTROLA ULASKA I IZLASKA

Apsolutno legitimno. Kašnjenje nije dozvoljeno, i sasvim je u redu da poslodavac zna ko kada dolazi i odlazi.

PRAVILA VIDEO NADZORA

Snimanje audio-zapisa dozvoljeno je samo radi dokazivanja komercijalnih transakcija ili drugih poslovnih odnosa, tako da bi u tu svrhu, recimo, bio snimljen razgovor zaposlenog u kol centru pri razgovoru s klijentom. Svaki drugi vid snimanja ne bi bio dozvoljen, i predstavljao bi neovlašćeno prisluškivanje. Korišćenje snimaka dozvoljeno je isključivo u svrhu zaštite lica i imovine. Video-nadzor nije dozvoljen u garderobama i sanitarnim prostorijama.

(Telegraf.rs/Blic)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Timocanin

    2. decembar 2016 | 10:14

    Poslodavci mogu sve i tacka . Nasa drzava im je dozvolila da budu potpuni komandiri nasih zivota .Minimalac,rad preko 200 sati mesecno,torture,naredjenja ,ako se razbolis otkaz,kasnjenje zarada ,bonusi za praznike samo pusti san ,rad na crno . Svaka cast izuzetcima koji postuju radnika .

  • Anja

    2. decembar 2016 | 09:52

    Mrtvo slovo na papiru !

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA