Jevrosimović: Krizni menadžment i okretanje domaćim firmama

  • 0

Nova vlada mora da pribegne kriznom menadžmentu u javnim preduzećima i da se više okrene domaćim firmama, uz otklanjanje prepreka za poslovanje, jer ova kriza neće tako kratko trajati, poručio je predsednik "Komtrejd grupe" Veselin Jevrosimović.

- U Srbiji je oko 30 odsto privrede ili oko 17.000 preduzeća - likvidno i oni drže celu privredu, i zbog toga država treba da ih drži 'kao malo vode na dlanu' -upozorio je Jevrosimović na promociji kampanje "Pitajte kada" o smanjenju administrativnih procedura u poslovanju.

On je naveo i da je u protekle dve godine više od 32.000 firmi bankrotiralo, a oko 60.000 ima blokirane račune, dok 21.000 preduzeća ima po jednog zaposlenog.

Direktor Medium Galupa Srbobran Branković rekao je da nova vlada mora da poboljša uslove kreditiranja i skrati rokove plaćanja u privredi. Prema anketi Svetske banke "Doing bušines" rađenoj u 183 zemlje, prema uslovima poslovanja Albanija se nalazi na 82. mestu, Srbija na 92. a Bosna i Hercegovina na 125. mestu.

U Srbiji se godišnje potroši oko 1,35 milijardi evra na ispunjavanje zakonskih procedura, a privredni subjekti se bore sa fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima koji iznose dodatnih 730 miliona evra, što stvara gubitke realnom sektoru, rečeno je ovom prilikom.

Na skupu su generalni direktor RTS-a Aleksandar Tijanić i predsedenik Upravnog odbora NALED-a Vladimir Čupić potpisali sporazum o saradnji kojom je pokrenuta kampanja za smanjenje procedura u poslovanju.

NALED-ova kampanja pod nazivom "Pitajte kada?" obuhvata niz video-spotova, koji će biti emitovani na RTS-u, a prvi od njih govori o problemu koji čeka trudnice pri ostvarivanju prava na naknade za trudničko bolovanje i porodiljsko odsustvo.

Direktor USAID-a projekta za bolje uslove poslovanja Džozef Lauter preneo je da je anketa te institucije pokazala da se po pitanju dobijanja dozvola i birokratskih procedura stvari u Srbiji ne poboljšavaju.

Lauter je naveo da se u Srbiji godišnje troši oko 1,35 milijardi evra na ispunjavanje zakonskih procedura, a privredni subjekti se bore sa fiskalnim i parafiskalnim opterećenjima koji iznose dodatnih 730 miliona evra, što stvara gubitke realnom sektoru.

(Telegraf.rs / Tanjug/ Foto: Aleksandar Anđić)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA